Mülakatların Olmazsa Olmazlarından 'Bize Biraz Kendinizden Bahseder misiniz?' Sorusunu Cevaplamanın Yolları

0PAYLAŞIM

Bu soru sorulduğunda adımdan başka ne diyeceğimi bilemiyorum... 😂

Kaynak: https://www.careeraddict.com/answer-how-...

'Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?' bir iş mülakatında mutlaka sorulmasını beklediğimiz sorulardan biri.

Bu soru kişisel olsa da herkesin isteği, verdikleri cevapla iyi bir izlenim bırakmak tabii ki. Bu soruyu cevaplarken ne söylemeniz gerektiğine ve yeteneklerinizi nasıl anlatacağınıza karar vermek gerçekten zor. İşverenleri cevabınızla etkilemek için dikkat etmeniz gereken noktalar var. Fakat, bu noktalara geçmeden önce sorunun sorulma nedenine bir bakalım...

İşverenler bu soruyu neden sorarlar?

Şunu açıklığa kavuşturalım, işverenler bu soruyu genelde sizi daha iyi tanımak veya hayat hikayenizi dinlemek için sormazlar. Bu soruyu sizin şirkette başarılı olmanıza yardımcı olacak yeteneklerinizin yeterli olup olmadığına karar vermek için sorarlar. Yani, sizin başvurduğunuz işe uygun olup olmadığınızı anlamak isterler.

İdeal bir aday olup olmadığınızı belirlemek için becerileriniz ve deneyiminiz çok önemlidir.

Fakat, bunların yanında karakter özelliklerinizin önemi de yadsınamaz. İşverenler, niteliklerinizin şirketin kültürü, çalışma ortamı ve söz konusu iş pozisyonu ile uyumunu değerlendirmek isterler. Bu mülakat sorusu aynı zamanda kendinizi nasıl gördüğünüzü ve öz güveninizin yüksek olup olmadığını anlamalarına yardımcı olur. Anlaşılacağı üzere, bu soru basit gibi görünse de aslında mülakatta önemli bir yere sahiptir.

Bu soruyu cevaplarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine gelin bir bakalım:

1. Soruyu cevaplarken net ve gerçekçi olmak önemlidir.

Etkilemek istediğimiz kişiler kendimizi tanıtmamızı istediklerinde bazı yeteneklerimizi abartma eğiliminde olabiliriz. Bir mülakatta işverenleri etkilemeye odaklanacağınızdan bu yanlışa düşmemeye özen göstermelisiniz. Bir yeteneğinizi abartırsanız ve sonrasında bu konuda yeteri bilginiz olmadığı anlaşılırsa mülakatınız kötü yönde etkilenebilir. Bu nedenle, soruyu cevaplarken dürüst ve samimi olmanız önemlidir. Böylece güvenilir bir aday olduğunuzu gösterebilirsiniz.

2. Olumlu bir tutumunuz olmalıdır.

Kendinizi tanımlarken utangaç veya telaşlı olmak gibi zayıf yönlerinizden bahsetmek zorunda hissedebilirsiniz. Bu oldukça yaygın bir mülakat hatasıdır. Size özellikle zayıf yönleriniz sorulmadıkça bunlardan bahsetmekten kaçınmanız önemlidir. Daha çok güçlü bir aday olduğunuzu gösteren olumlu özelliklerinize odaklanmalısınız.

3. Öz güvenli bir duruş sergilemelisiniz.

Hepimiz mülakatlardan önce gergin oluruz. Gerginlik kekelemenize veya acele cevaplar vermenize neden olabilir. Bu nedenle, mülakattan önce sakinleşmeye çalışmalı ve önceden hazırlıklı olmalısınız. Vereceğiniz cevabı önceden hazırlarsanız daha az gerilirsiniz. Ayrıca, kendinizden emin olmalı ve cevabınızı verirken öz güvenli bir duruş sergilemelisiniz.

4. Cevabınızı başvurduğunuz işle ilişkilendirmelisiniz.

Bir mülakatta kendinizden bahsetmeniz istendiğinde başvurduğunuz işe uygun niteliklerinizi vurgulamanız gerekir. Şirketi önceden araştırıp çalışanlardan beklenilenler konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Şirketin internet sitesine ve sosyal medya hesaplarına bakmak şirketin misyonunu ve kültürünü bilmenizi sağlar ve başarılı bir cevap hazırlamanıza yardımcı olur.

5. Soruyu cevaplarken örnek vermeyi deneyebilirsiniz.

Cevabınızı örneklerle desteklemeniz çok işinize yarayacaktır. Liderlik yeteneğinizi vurgularken bu konudaki deneyimlerinizle bu özelliğinizi desteklemeniz işverenleri memnun edecektir. Kişiliğinizi öne çıkaran ve şirkete katacağınız değeri gösteren iş deneyimlerinize değinerek cevabınızı desteklediğinizde rakiplerinizin arasında öne çıkarsınız.

Bir de örnek cevaplara göz atalım:

İkna etme yeteneğinize güveniyorsanız aşağıdaki cevabı inceleyebilirsiniz:

"Kendimi ikna etme yeteneği yüksek biri olarak görüyorum. Yıllar içinde, kimseyi zorlamadan ikna etme konusunda kendimi geliştirdim. Son satış işimde 12'den fazla müşteriyi ürünlerimizi kullanmaya ikna ettim ve bu şirketin kâr etmesine yardımda bulundu. Yeteneklerim, potansiyel müşterileri sürekli müşterilere dönüştürmemi sağlıyor ve bunun firmanıza büyük fayda sağlayacağına inanıyorum."

Bu cevap yeteneğinize olan güveninizi gösterir.

Aynı zamanda, geçmiş deneyimlerinizden bahsetmeniz ve yeteneğinizin şirkete nasıl katkıda bulunacağını anlatmanız da işverenleri etkileyecektir.

Yaratıcılığınız ön plandaysa aşağıdaki cevabı inceleyebilirsiniz:

"Yaratıcılığın en önemli yeteneklerimden biri olduğuna inanıyorum. Yaratıcılık, sadece yenilikçi konseptler bulmama yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bir sorun ortaya çıktığında çözüm bulmamı da kolaylaştırıyor. Örneğin, önceki işyerimde bir grafik tasarımcı olarak kendine sunulan diğer tüm tasarımları geri çeviren bir müşteri için yeni bir logo oluşturdum. Daha yaratıcı bir yaklaşım kullanmaya karar verdim ve şirketim için olumlu bir eleştiri almayı başardım. Dilerseniz portföyümdeki bu tasarımı size gösterebilirim."

Bu cevap, yaratıcı kişiliğinizi vurgular ve bunu nasıl örneklendirebileceğinizi gösterir.

Yaratıcılık kanıtlaması zor bir beceri olabilir, bu nedenle portföyünüzü ortaya çıkarmak işverenleri yetenekleriniz konusunda ikna etmenize yardımcı olabilir.

İşinize kendinizi ne kadar adadığınızı vurgulamak istiyorsanız aşağıdaki cevabı inceleyebilirsiniz:

"Kendimi işini seven ve yaptığı işe kendini adamış biri olarak görüyorum. Öğrencilerin öğrenmeyi sevmelerini ve her gün dersi iple çekmelerini sağlamak istiyorum. Bir süredir öğretmenlik yapıyorum ve işime kendimi adamam sayesinde önceki iş yerimde kısa sürede terfi almayı başardım."

Bu cevap, niteliklerinizi kısaca özetlemenizi sağlar ve bunları desteklemek için deneyimlerinizi nasıl anlatabileceğinizi gösterir.

Kendini işinize adamanın kariyeriniz boyunca size nasıl yardımcı olduğunu açıklar, başarınızı ve azminizi işverenlere göstermenizi sağlar.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir. 👇

Mülakatlarda Başarılı Olarak Hayalinizdeki İşe Alınabilmeniz İçin Yapmanız Gerekenleri Açıklıyoruz - onedio.com
Mülakatlarda Başarılı Olarak Hayalinizdeki İşe Alınabilmeniz İçin Yapmanız Gerekenleri Açıklıyoruz - onedio.com
İş Arayanların Mülakatlarda Kesinlikle Uygulamaları Gereken Altın Değerinde 13 Tavsiye - onedio.com
İş Arayanların Mülakatlarda Kesinlikle Uygulamaları Gereken Altın Değerinde 13 Tavsiye - onedio.com
Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos'un Başarısında Büyük Rol Oynayan Özelliğini Açıklıyoruz - onedio.com
Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos'un Başarısında Büyük Rol Oynayan Özelliğini Açıklıyoruz - onedio.com
Birbiriyle Sıkça Karıştırılan CV ve Öz Geçmiş Arasındaki Farkları Biliyor musunuz? - onedio.com
Birbiriyle Sıkça Karıştırılan CV ve Öz Geçmiş Arasındaki Farkları Biliyor musunuz? - onedio.com
Ünlü Milyarder Sorduğu Soruyu Doğru Cevaplayan 3 Kişiye 1 Milyon Dolar Vereceğini Açıkladı! - onedio.com
Ünlü Milyarder Sorduğu Soruyu Doğru Cevaplayan 3 Kişiye 1 Milyon Dolar Vereceğini Açıkladı! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir