Muhammed Ali'ye Dair Gerçekler

-

Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır. Malcolm X

Bu galeride yalnızca Muhammed Ali'nin hayatının bir kesitini  değil onun nezdinde bu ırkçılığa maruz kalan insanlara şahit olacaksınız. Görkemli yaşamına rağmen yaşadığı zorlukları bir nebze olsun göstermek isterim. Nazım Hikmet'in dediği gibi ...

Bir tek ülke istiyorum adı "DÜNYA"
Bir tek Irk istiyorum adı "İNSAN"
Bir tek kaynak istiyorum adı "SEVGİ"

Kaynak: http://www.stanfordhawx.com/2015/02/muha...

1. Muhammad Ali vs. Sonny Liston

Muhammed Ali Clay Tüm zamanların en iyi ağırsiklet boks şampiyonu kabul edilir. 12 yaşındayken boksla tanıştı. 1964 yılında 22 yaşındayken, Sony Liston'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam'a geçtiğini açıkladı.

2. 5 Yıl Hapise ve 10 Bin Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

www.stanfordhawx.com

Çok sevdiği boks'a 1967'den 1970'e kadar ara vermek zorunda kaldı. "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı.

3. Muhammad Ali vs. George Foreman

1971'de Joe Frazier ile 'Asrın maçı'na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. 1973'te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund'da nakavt oldu. Muhammed Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman'la maç ayarladı ve iki maçı da nakavt'la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti.

4. 1960 Roma Olimpiyatı

www.stanfordhawx.com

Ona sadece bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır. 1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne atmıştır. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.

5. Muhammed Ali ve Malcom X

www.stanfordhawx.com

Din olarak İslamiyet'i seçmiştir ve Vietnam savaşına gitmemiştir. Bu durumu şöyle dile getirmiştir: "Benim onlarla sorunum yok." (I'I ain't got no quarrel with them Vietcong'). Bu nedenle unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. Fakat o yılmadı. Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet'i anlattı. Malcolm X ile yakın ilişkileri oldu. Verimli işlerle uğraştı.

6. Muhammed Ali ve Will Smith

www.stanfordhawx.com

Muhammed Ali, sadece Muhammed Ali isminden ibaret değildir. O, zamanının en iyisidir. 2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alındı. Ali adlı filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı.

7. Ayasofya'nın önünden halka seslendi

www.stanfordhawx.com

Muhammed Ali Clay, 1 ekim 1976 da Milli Selamet Partisi lideri ve dönemin başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan’ın özel davetlisi olarak İstanbul’a gelir. 24 saatlik bu ziyaretinde, Sultanahmet camisinde kılınan cuma namazının ardından Topkapı Sarayını ziyaret eden Muhammed Ali Clay boğazda tekne gezisine katılıp aynı akşam ülkesine dönüyor…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AltınAyasofyaBaşbakan YardımcısıİstanbulSonyboks
Görüş Bildir