Minik Yavrunuz Amcanız Olacak Yaşta: Köpek Yaşının Kaç İnsan Yaşına Denk Geldiğini Hesaplayan Yeni Bir Formül Geliştirildi

272PAYLAŞIM

Biz onları daha minicik bebek sanıyoruz ama aslında orta yaş krizinin eşiğindeler...

Bu içerik hazırlanırken NewScientistPopular Mechanics ve Euro News sitelerinden yararlanılmıştır.

Köpek yaşının kaç insan yaşına denk geldiğini hesaplayabilmek için yeni bir formül bulundu.

Normalde köpek yaşının karşılık geldiği insan yaşını bulmak için köpek yaşı yediyle çarpılıyordu. Ancak California Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kullanılan bu formülün geçerli olmadığını söyleyerek yeni bir formül geliştirdi.

Bu yeni araştırmada köpekle insan yaşını eşitleyen formül şöyle:

İnsan Yaşı=16*ln(Köpek Yaşı)+31

Bu formüle göre 1 yaşındaki bir köpeğin insan yaşı 31, 2 yaşındaki bir köpeğin insan yaşı 42'ye tekabül ediyor.

10 yaşındaki bir köpek ise 67 yaşındaki bir insanla aynı yaşta sayılıyor. Yani size göre bebek sayılacak bir yaşta, köpeğiniz orta yaş sendromlarıyla boğuşuyor desek yeridir.

0-16 yaş aralığındaki 104 labrador üzerinde yapılan bu çalışma, metilasyon adı verilen epigenetik bir mekanizmaya dayanıyor.

İnsanların ve köpeklerin DNA moleküllerine DNA’nın kendisini değiştirmeden bir DNA bölümünün hareketlerini değiştiren metil gruplar ekleniyor. Bu hareketlerin bir sonucu da DNA metilasyonu ile insan yaşının ölçülebiliyor olması. 

Epigenetik saat adı verilen bu yöntemle, insanların epigenetik saati ile köpeklerin epigenetik saatleri karşılaştırılarak köpeklerin insan yaşı tespit ediliyor.

Araştırma sonunda köpeklerin iki yaşından sonra yaşlanma hızlarının da azalma eğilimde olduğu görüldü.

Ayrıca vardıkları sonuçlardan biri de farelerin 2.5 yaşının 9 köpek yaşına denk geldiği. Gördüğünüz gibi bugün de çok acayip şeyler öğrendik. Bu bilgilerin ardından hemen o minnoş yavrunuza sıkı sıkı sarılın ve kendisini güzel bir köpek mamasıyla ödüllendirin. Çünkü kendisi sizin büyüğünüz sayılır...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
question

75 kopek yasi 100 insan yasi oluyor formul. 100 yasinda insan var 75 yasinda kopek var mi? logaritmik formul sacma olmus belli bir araliktan sonra tekrar lineer olmasi daha mantikli.

teyyareci

Kediler icinde olmalii

burakanatolian

Kediler için olanı var mı bu formülün?

Görüş Bildir