Görüş Bildir

Mevsim Anormallliklerinin Sonucu: Ekim'de Erik Ağaçları Çiçeklendi

Haberler
> Mevsim Anormallliklerinin Sonucu: Ekim'de Erik Ağaçları Çiçeklendi

Küresel iklim değişikliği meyve ağaçlarının dengesini bozmaya devam ediyor. Mersin’in Mut ilçesinde bazı erik ağaçlarının çiçek açıp meyve verdiği görüldü.

Meyve üreticisi Durmuş Ali Çungur, bahçesini gezdiği sırada bazı erik ağaçlarının çiçek açtığını ve meyve verdiğini görünce çok şaşırdığını söyledi. Erik ağaçlarının bu zamanda tekrar çiçek açmasının normal olmadığını ifade eden Çungur, “25 yıldır çiftçiyim böyle bir durumla ilk defa karşılaştım. Normalde mart ayında çiçek açan erikler, bazen erken uyanıp şubatta çiçek açıyordu. Ekim ayında çiçek açtığı ve meyve verdiğini hiç görmedim” dedi.

Mut Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik ise ilçede şubat ayında yaşanan don olayından dolayı bazı ağaçların ilkbaharda uyanamadığını söyledi. Çelik, “İlkbaharda uyanamayan ağaç, sonbaharda havaların iyi gitmesiyle mevsimi ilkbahar sanabilir. Baharları şaşıran ağaç sonbaharda iken ilkbahardaymış gibi uyanıp çiçek açıp meyve vermiştir. Ağaç, baharları şaşırmıştır” dedi.

AA/ Yeşil Gazete

Kaynak: http://yesilgazete.org/blog/2014/10/0...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Mücahit Esen

Bilgilere göre Mart Nisan aylarında vermemesi gerek Ekim'de vermesi gerek sadece. Bu mantıkla bakarsak yeni bahar oldu deniyor.