Görüş Bildir
Haberler
Merkel, Davutoğlu ile Görüştü

Merkel, Davutoğlu ile Görüştü

İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde Türk ve Alman yetkililer tarafından karşılanan Merkel, ilk olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. İkili, görüşmenin akabinde Boğaz'ı ve sarayı gezdikten sonra, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Davutoğlu: Türk vatandaşlarına Schengen uygulamasının başlaması lazım

Davutoğlu: Türk vatandaşlarına Schengen uygulamasının başlaması lazım

Suriye'deki son gelişmeleri kapsamlı şekilde ele aldık. Yasa dışı göç bugün hiçbir ülkenin başa çıkabileceği bir sorun değildir. Sorun küresel bir sorundur. Bugün, Türkiye 2,2 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor.

Son aylarda, Avrupa ve dünyada bu konuda çok ciddi bir duyarlılık oluştu. Merkel böyle bir sorun karşısında gözlerini kapatmadı. Kendisi son derece insani bir tavır sergiledi.

Göç bir vaka, ancak bunun düzenli ve yasal olması lazım. Türkiye ve Almanya omuz omuza verip, birlikte çalışacak. İşbirliğimiz şarttı.

Türkiye'den Almanya'ya Dört Madde:

1- Bu göçün ve mülteciler sorununda adil bir külfet paylaşımı olması gerekiyor. Türkiye, uluslararası toplum tarafından bu konuda yalnız bırakılmıştır.

2- Bir diğer nokta, yıllardır süren vize konusundaki görüşmelerin nihayete ermesidir. Merkel'le vize muafiyeti konusunu da görüştük. Bunu 2016'da gerçekleştirmek için ciddi bir çalışma yürütüyoruz.

3- Bu krizden biz Türk - AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracak bir vizyon üretebilir miyiz... Yeni fasılların açılabilmesini biz mümkün görüyoruz. Bu konulardaki çalışmalarımızı hızlandırmak konusunda mutabık kaldık.

4- Ümit ederiz, Türkiye, AB fotoğrafı içerisinde yer alır.

Merkel: Külfet paylaşılacak

Merkel: Külfet paylaşılacak

Ankara'da ölenlere baş sağlığı dilemek istiyorum. Sayın başbakanın da söylediği gibi, konuları geniş kapsamda ele aldık. Başbakan'ın söylediği gibi dört unsur bulunmaktadır. Vize konusunda, Türk-Alman grubu paralel olarak çalışmaktadır. Bu sürece her şeyden önce ileri götürmek istiyoruz.

Bizim de bir beklentimiz var. Özellikle AB ile Türkiye arasında göçmenler konusunda hazırlanan bir belge var.

Külfetin paylaşılması konusu var. Türkiye'nin pek yardım almadığını biliyoruz.

Almanya, 17 nolu faslı açmak istiyor. Türkiye eskiden toplantılarımıza katılıyordu. Türkiye, artık AB'nin aile fotoğrafında değil... Üyeliğe aday olan ülkelerin yeniden bu çalışmalara dahil olacağı konusunu incelememiz gerek.

Çok fazla bir insan akını söz konusu. İki ülke arasında oluşturulan çalışma grubu, önümüzdeki hafta içinde sonuçlara varabilecek.

Almanya her şeyden önce istikrarlı bir Türkiye istemektedir. Seçimlerden sonra da özellikle, Kürtlerle yeniden barışma konusunun ön plana çıkarılmasını da diliyoruz.

Gün Boyu Neler Yaşandı?

Gün Boyu Neler Yaşandı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin kapısında karşıladı. Arabadan inen Merkel, Başbakana ilk olarak yol boyunca gördüğü ve üzerinde Davutoğlu’nun fotoğrafı bulunan ' İlk günkü aşkla' yazılı afişi sordu. Davutoğlu Merkel’e ilk günkü aşkla'nın ne anlama geldiğini anlattı.

"Atatürk hayatını burada mı geçirmişti?"

"Atatürk hayatını burada mı geçirmişti?"

Görüşme için içeri girildiğinde Alman Başbakanı Merkel, Başbakan Davutoğlu’na 'Atatürk’ün hayatının son dönemini geçirdiği ve yaşamını yitirdiği Dolmabahçe Sarayı burası mı' diye sordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Atatürk’ün yaşamını yitirdiği saray kısmının yan bina olduğunu, içinde bulundukları kısmın o dönem hizmetliler tarafından kullanıldığını anlattı. Davutoğu, halkın hizmetinde olduklarını göstermek için burayı özellikle başbakanlık ofisi olarak seçtiklerini anlattı.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen Davutoğlu-Merkel görüşmesi, yaklaşık bir saat 15 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Davutoğlu ve Merkel, ofisin bahçesinde ve sahil bölümünde gezinti yaptı. Başbakan Davutoğlu, Alman mevkidaşına İstanbul ve tarihi yarımadayı anlattı. Bu sırada Boğazdan geçen Şehir Hatları vapurları, Davutoğlu ve Merkel'i siren çalarak selamladı.

Bu arada, Merkel'in aracının bulunduğu konvoy, havalimanından Dolmabahçe'ye gelirken Haliç Köprüsü'nde meydana gelen hasarlı bir trafik kazası nedeniyle bir süre beklemek zorunda kaldı. Merkel'in konvoyundaki araçların güzergahtaki trafik ışıklarına da riayet ettiği gözlendi.

Cumhurbaşkanı ile de bir araya geldi

Cumhurbaşkanı ile de bir araya geldi

Davutoğlu ve Merkel, ikili görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine geçti. Çalışma yemeğine, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Durmuş Ali Sarıkaya, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Murat Salim Esenli, Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanı Kemal Ökem, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Mehmet Samsar da katıldı.

Almanya Başbakanı Merkel, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde bir araya geldi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
119
39
19
15
9
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
zender-one

Bu merkel deki uğraşa bak arkadaş bikaç bin sığınmacı gelmesin diye götünü yırtacak kadın valla ben bile acıdım sdadfsad

zender-one

valla kadın iyi ama la :D ciddi ciddi yok türkiye güvenli ülke sayılsın yok türkiye ab ye alınsın sfsafd kadının yaptıklarına ailecek gülüyoruz valla :D

Mori Grey

Şimdi bunlar anlaşma yapıyorlar konuşuyorlar vs vs ama seçimden sonra başka bir hükümet gelirse ne olacak xD