Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Marina Abramović’in 10 Unutulmaz Performansı

-
Abone ol

Performans sanatının ilahı haline gelen Marina Abramović sanat tarihine unutulmaz çalışmalar bıraktı. Body Art’ın önemli temsilcilerinden olan Sırp asıllı sanatçı, şovlarında fiziksel ve zihinsel potansiyeli zorluyor. Çılgın performans denemeleriyle ün kazanan Marina, adeta bir iddia tutkunu. Kendisine teklif edilen zorlu bahisleri kabul ediyormuşçasına performanslar sergiliyor. Kimbilir belki de "doğruluk mu cesaret mi?"de hep cesaret'i seçiyordur. Acı çekmekten zevk alan sanatçının performanslarına şöyle bir göz atmak için size aşağıya alalım.

Nightsea Crossing

Marina bedenin acıya olan dayanıklılığını yıllardır deniyor, sınırları zorluyor. 1981-1987 yılları arasında sevgilisi Ulay ile birlikte dikkat çekici bir performans sergiledi. Bu performans genellikle, müze içerisinde, müze girişlerine yer aldı. Uzun bir masanın iki ucunda oturan çift hiçbir hareket yapmadan sadece birbirlerine bakarak durdular (!).

Imponderabilia

Imponderabilia da galeri ve sanat merkezlerinde gerçekleşen bir performans oldu. Sanatçılar bu defa da Marina ve Ulay’dı. Ancak bu performansta müze içerisindeki kapının eşiğinde çırılçıplak konumlanmışlardı.

Müze içerisinde gezen ziyaretçiler bu çıplak eşikten geçmek zorundaydılar. Bu eşiğin performansın açıklamasındaki şekliyle; çiftin tanışmalarının birbirlerinin hayatında oluşturduğu bir eşik mi yoksa galeri ziyaretçilerinin hayatları boyunca hatırlayacakları bir eşik mi olduğu tartışılır. :)

Breathing In/Breathing Out

Bir çeşit öpüşme biçimi olduğunu düşünebileceğiniz performansta Ulay ve Marina oksijensiz kalana dek birbirlerinin nefeslerini içlerine çektiler. Birbirlerine duydukları aşkı sanat performanslarına da taşıyan ikili sıradışı performanslarına bir yenisini daha eklemiş oldular. İkisi de nefessiz kalıp bayılana dek devam eden performans 17 dakika sürebildi. 

Not: İzlediğinizde öpüşmekten soğumanız yüksek ihtimal.

House with the Ocean View

Tiribin sınırlarını zorlayan bir sevgiliye benzeyen Marina, bu performansında ise 12 gün boyunca yemek yemeyip, tuvalet yapmayıp, konuşmayarak bir galeride yaşadı. New York’ta yer alan bu galeride sanatçı, izleyicilerin gözleri önünde yaşamına devam etti.

Rhythm-0

Bir şiddet içerikli performans daha. Bu performansında da Marina bir sandalyede sakin sakin oturmakta. Yanındaki masanın üzerinde ise şarap, parfüm, bıçak, kuş tüyü, jilet, gül, mermi, tabanca, testere, kibrit, kamçı gibi zarar verebilecek malzemeler yer alıyor. Buraya kadar her şey yolunda. Masanın üzerindeki notta ise izleyicilerin bu nesneleri kullanarak Marina’ya istediklerini yapabilecekleri yazıyor. Sonrasında pişman olduğunu düşündüğümüz sanatçı bu performansını bir izleyicinin kendisine silah doğrultması ardından sonlandırmış.

Balkan Baroque

Sanatçı, Balkan Baroque isimli performansını bodrum katında kanlı hayvan kemikleri üzerinde oturarak gerçekleştirdi. Bu kemikleri temizlemeye ve etlerden arındırmaya çalışıyordu. Zamanla ısınan bodrum katında tam dört gün geçirdi. Tahmin edilemeyecek bir kokunun içerisinde Balkan Savaşı öncülüğüyle tüm savaşları lanetledi. Sanatçının unutulmaz performanslarından biridir.

Picasso Baby

Acaba Marina şimdi nerede karşımıza çıkacak diye beklerken, Jay-Z’nin yeni şarkısının tanıtımında rol aldı. Picasso Baby isimli şarkı için New York Pace Galeri’de bir klip çekildi. Jay-Z klip için 6 saat boyunca ayakta kalarak performans sergiledi. Bu performansta Marina Abramovic, George Condo gibi sanatçılar kendisine eşlik etti.

Great Wall

Çiftin ayrılıkları da ruhani bir şekilde gerçekleşti. Son ortak çalışmalarının ismi; Great Wall. İkili ayrılma kararı alıp Çin Seddi’nin iki ayrı ucundan birbirlerine doğru yürüdüler. Performans toplamda 90 gün sürdü. Ve sonrasında hüzünlü bir ayrılık.

The Artist Is Present

Ulay ile yıllar önce gerçekleştirdiği Nightsea Crossing performansının bir başka boyutu olan performansta Marina’ya ziyaretçiler eşlik etti. Bu performansta Ulay da kendisini yalnız bırakmadı ve ikili yıllar sonra aynı performansta yer aldılar. Hepimizi de ağlattılar.

512 Hours

Sanatçı son performansı olan ‘512 Hours’da haftanın altı günü sekiz saat boyunca Serpentine Galeri’de yer aldı. Bu süreçte izleyiciler ile de etkileşime geçen Marina bir çeşit meditasyona benzetebileceğimiz ruh ve beden ilişkisini ele aldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sukru.arslan2

bkz. Pizzagate

esin-mumcu

Niye ayrıldılar acaba kesin başka kadın vardır diye düşünüyorum ama merak ettim.

kadir-alkan1

aynen öyle.

melike-ozturk14

arkadaslar şu iğrenç kadının yaptıklarına bakın.. lütfen bu kadın hakkında içerik paylaşmayın artık!!!!!! tiksiniyorum

kadir-alkan1

saçma komplo teorileri.

selin-kardes

tiksiniyorsan okuma, bu kadar basit. herkesin bu inanılmaz sanatçı ve performanslarını bilmeye hakkı var.

ebtrr

Alkışlamaktan başka birşey yapamıyorum. Cidden çok farklı, ve çok anlamlı yaptığı her çalışma...

tolga-sayan

Bu hatun hollywood'un büyücüsü... Bildiğiniz wicca ile uğrşan "witch"... Bir de sanatçı diye yazmış, Hayırdır ? .....NEYSE Kİ, İNTERNET var artık... bir iki tuşla kimin ne mal olduğu ortaya çıkar... "Marina Abramovich" "Pizzagate" yazın, Pedofiİliden, kan ayinlerine, bu kadın hakkında milyonlarca görsel kaynak bulacaksınız.............................................................. Sadece bu hatunu araştırısanız, dünyadaki,yer altı ocullt örgütlerinin, adını ister İlluminati koyuni, ister satanist koyun,ister "bohemian groove" koyun.... 3-5 yer altına inmiş, ve bugüne kadar devam ettirilmiş, eski pagan dinine mensup insanlar bunlar... ama gayet tehlikeliler... Bakınız :Baal, Molek tanrısı

Görüş Bildir