Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mahkeme, MHP'de Olağanüstü Kurultay Talebini Kabul Etti

Anasayfa > Gündem

Mahkeme, MHP'li muhaliflerin açtığı davada partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, kararı temyiz edeceklerini söyledi. MHP lideri Bahçeli de yargı yolunun tükenmediğini belirterek olağan kurultayın 18 Mart 2018'de yapılacağını vurguladı. Bahçeli, 'Partiyi kolay kolay teslim etmeyeceğiz. Hiç kimse olağanüstü kongre beklemesin' dedi

MHP'de, muhaliflerin, 'Kurultay Çağrı Heyeti' oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle açtığı dava bugün görüldü.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesindeki davaya taraflar dışında kimsenin alınmamasına karar verildi. Kararın ardından izleyiciler ve güvenlik görevlileri arasında kısa süreli bir gerginlik oldu.

Duruşma sonunda hakim, muhaliflerin, 'Kurultay Çağrı Heyeti' oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebinin kabulüne karar verildiğini açıkladı.

İlk açıklama Semih Yalçın'dan: 'İsabetli bir karar olarak görmüyoruz, üst mahkemeye götüreceğiz'

İlk açıklama Semih Yalçın'dan: 'İsabetli bir karar olarak görmüyoruz, üst mahkemeye götüreceğiz'

Kararınla ilgili CNN Türk'e konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, şunları söyledi:

'Yalçın, mahkemenin bugün vermiş olduğu kararı hukuk adına isabetli bir sonuç ve karar olarak görmüyoruz. Bu nedenle hukuk yolunun tükenmemezliğini dikkate alarak, bu kararı temyiz edeceğimizi, bir üst mahkemeye götüreceğimizi şimdiden alenen ifade etmek isterim.

Zaten mahkemede tezimi ifade ederken temel dayanağımız, alt mahkemenin bu hususta karar vermemesi gerektiği yönündeydi. Siyasi partilerin bu anlamdaki muhatabı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığıdır, Anayasa Mahkemesidir. Sulh Hukuk Mahkemesi bunu görmedi veya görmek istemedi.'

Sinan Oğan: 'Temyize gidilmesi bu süreci engellemez'

Sinan Oğan: 'Temyize gidilmesi bu süreci engellemez'

Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan, karar üzerine düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi:

'Mayıs ayı içerisinde, ilk haftalarda, olağanüstü kurultay yapılır. Temyize gidilmesi bu süreci engellemez.

Genel Merkez Yargıtay'a gidecek ama yürütmeyi durdurma kararı gelmesi için bir gerekçe olması lâzım. Yargıtay ne gerekçe gösterebilir?'

Oğan, şöyle devam etti:

'Adaylar arasında birleşme ikinci, 3. turda olur. Sayın Devlet Bahçeli bizim Devlet abimizdir, adayları toplayıp mekanizma oluşturmalı.'

Akşener: 'Adalet mülkün temelidir'

Akşener: 'Adalet mülkün temelidir'

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, Twitter hesabından paylaştığı açıklamada, 'Adalet mülkün temelidir' dedi.

Aydın: 'Hiç kimse merak etmesin, emanet ehil ellerdedir'

Aydın: 'Hiç kimse merak etmesin, emanet ehil ellerdedir'

Kararın ardından bir değerlendirme de Koray Aydın'dan geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Aydın, şunları söyledi:

'Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin aldığı olağanüstü kurultay kararının Milliyetçi – Ülkücü Harekete hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Bu karar Türk demokratik hayatına ve yargının bağımsızlığı ilkesine ciddi bir katkı niteliğindedir. 548 üst kurul delegemizin ile Ülkücü camianın değişim ve iktidar beklentisi artık geri dönülemez bir aşamaya gelmiştir.

Her vesileyle ifade ettiğimiz gibi bu beklentinin somut tezahürü olan ülkücü iradenin sonuna kadar takipçisi olacağız. Hiç kimse merak etmesin, emanet ehil ellerdedir. Sahipsiz değildir.

Süreç, tüzük kurultayımızın ve akabinde seçimli olağanüstü kurultayımızın gerçekleştirilmesi şeklinde gelişecektir. Bu sürecin kardeşlik ve özellikle ülküdaşlık hukukumuzu sağlamlaştırmasını iktidar yürüyüşmüzü hızlandırmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.'

Özdağ: Demokrasi ve hukuk devletinin zaferi

"Hiç kimse olağanüstü kongre beklemesin"

"Hiç kimse olağanüstü kongre beklemesin"

Genel merkez girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, kararı Yargıtay'a götüreceklerini söyledi. 

MHP MYK'nın 18 Mart 2018 tarihinde 12. olağan kurultay kararını aldığını belirten Bahçeli; 'Yargı yolunu kullanacağız. Hiç kimse bizden olağanüstü kongre beklemesin. Onlar mahkeme hakkını kullandı, şimdi biz kullanacağız.' ifadelerini kullandı.

Genel Başkan adayları

Genel Başkan adayları

Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın

Genel Başkanlık için Sinan Ogan, Koray Aydın, Meral Akşener, adaylığını koymuştu.

Ümit Özdağ da Rize'de adaylığını açıkladı.

Sizce olağanüstü kurultaya gidilmesi halinde yeni Genel Başkan kim olmalı?

Meral Akşener
Sinan Oğan
Koray Aydın
Ümit Özdağ
Devlet Bahçeli devam etmeli
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
156
45
11
5
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?