Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Liderler Küresel Sorunları Görüşmek İçin BM'de Buluşuyor

 > -

BM Genel Kurulu 71. Dönem Genel Görüşmeleri bu hafta başlıyor. Tüm dünyadan 135 civarında devlet ve hükümet başkanının katılması beklenen haftada Suriye krizi ile göçmen ve sığınmacılar konusu öne çıkacak. Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil edecek. ABD Başkanı Obama ve BM Genel Sekreteri Ban, görev süreleri bu yıl dolacağı için son kez BM Genel Kurulu görüşmelerine katılacak.

Dünya liderleri, her yıl eylül ayı ortalarında BM Genel Merkezi'nin bulunduğu New York'ta BM Genel Kurulu genel görüşmeleri için bir araya gelerek küresel sorunlara diplomatik çözüm arama ve ülkelerinin politikalarını anlatma imkanı buluyor.

Üst düzey diplomasi haftasında bu yıl öne çıkması beklenen konular arasında sığınmacı ve göçmen sorunu ile Suriye krizi ilk sırada yer alıyor.

Bu kapsamda BM Genel Kurulu'nda bugün "BM Mülteci ve Göçmenler Zirvesi" gerçekleştirilecek. Zirve'de hem ülkelerin yapacağı katkılar anlatılacak hem de bu konuda atılacak adımlar için hazırlanan "New York Deklarasyonu" kabul edilecek.

Görüşmelere 135 liderin katılımı bekleniyor

Görüşmelere 135 liderin katılımı bekleniyor
Görüşmelere 135 liderin katılımı bekleniyor

ABD Başkanı ObamaFransa Cumhurbaşkanı Hollande

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden verilen bilgiye göre bu yıl 71. kez düzenlenecek BM Genel Kurulu genel görüşmelerine 135 civarında devlet ve hükümet başkanının katılımı bekleniyor. Kalan ülkelerin ise başkan yardımcısı ya da bakan düzeyinde temsil edileceği belirtildi.

Hafta boyunca yan etkinliklerle beraber 545 toplantı planlandığı, bin 100 ikili görüşme talebi olduğu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un 124 ikili görüşme yaparak 62 etkinliğe katılacağı kaydedildi.

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil edecek

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde geniş bir heyet temsil edecek. Erdoğan'a eşlik eden heyette Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı New York'ta konaklayacağı otele gelişinde bir grup Türk vatandaşı sevgi gösterileriyle karşıladı.

Obama ve Ban için son BM Zirvesi

Obama ve Ban için son BM Zirvesi
Obama ve Ban için son BM Zirvesi

ABD Başkanı Barack Obama ve BM Genel Sekreteri Ban, görev süreleri bu yıl dolacağı için mevcut görevleri kapsamında son kez BM Genel Kurulu genel görüşmelerine katılacak.

BM Genel Görüşmeleri kapsamındaki konuşmalar ise 20 Eylül Salı başlayacak. İlk gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı Theresa May'in de aralarında olduğu 36 devlet ve hükümet başkanı BM Genel Kurulu'na hitap edecek.

Katılımcıların küresel sorunlara ilişkin görüşlerini paylaşacağı konuşmalar 26 Eylül Pazartesi sona erecek.

Suriye'deki kriz daha önceki BM toplantılarında olduğu gibi bu yıl da gündemi belirleyecek

21 Eylül Çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi, dönem başkanı Yeni Zelanda Başbakanı John Key'in başkanlığında toplanacak.

Suriye konusunda Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun da bakanlar düzeyinde toplantı yapması bekleniyor. Henüz netleşmemekle birlikte diplomatik kaynaklar toplantının salı günü düzenlenmesinin planlandığını bildirdi.

İklim değişikliği ve Paris Anlaşması

Diplomasi haftasında öne çıkacak bir konu da iklim değişikliği ile mücadele konusu olacak.  

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun yıl sonunda görevi bırakmadan nisan ayında 195 ülkenin imzaladığı Paris İklim Anlaşması'nın yürürlüğe girmesini amaçlıyor.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir