Land Rover Yol Çukurlarına Savaş Açtı

 > 
8PAYLAŞIM

Mıcırlar, dev çukurlar, kimin neden koyduğu bilinmeyen kaya parçaları, bir uyarı tabelası bile konmadan karşımıza çıkan sürpriz kasisler ve daha niceleri… Ancak bu sorunlar yalnızca bize özel değil. Bizdeki kadar olmasa da Avrupalıların da canını sıkan bu sorunları bertaraf etmek için Land Rover’ın bir çözümü var.

Land Rover asfalt çukurlarının, yalnızca İngiltere’de bir yılda otomobil kullanıcılarını 2,8 milyar dolar zarara uğrattığını söylüyor. İngiliz otomobil üreticisi otomobillerin canına okuyan asfalt çukurlarına karşı bir “anti-çukur” teknolojisi geliştirmiş. Bu teknoloji, otomobillerin yol çukurlarını daha yumuşak bir şekilde sönümlemesinin yanında asfaltı tarayarak yaklaşan çukurları diğer kullanıcılara da haber veriyor. Şirketin MagneRide süspansiyon teknolojisine dayanan sistem, sönümleme sıvısında bulunan manyetik parçacıkların manyetik alana maruz kaldığında akmaya karşı gösterdiği direnci (viskozite) değiştirmesi şeklinde çalışıyor.

Pothole Alert (Çukur Uyarısı) adlı sistem ilk etapta Land Rover’ın Evoque modellerinde kullanılacak. Söz konusu sistemin, ilerleyen dönemlerde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde de kullanılması planlanıyor.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir