Kuzey Kore Lideri Kim Yong'un Yerine Geçeceği Konuşulan Kız Kardeşi Kim Yo-Jong Kimdir?

260PAYLAŞIM

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un yerine geçmesi beklenen kız kardeşi Kim Yo-Jong kimdir? Ne iş yapıyor?

Kim Yo-Jong, Kuzey Kore'nin kurucusu Kim İl-sung'un torunu, eski lider Kim Jong-il'in en küçük kızı ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşidir.

Politbüro'nun (Siyasi Büro) yedek üyesi ve Kore İşçi Partisi'nin (KİP) Tanıtım ve Enformasyon Bölümü başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Kim Yo-jong 26 Eylül 1988'de doğmuştur.

1996-2000 yılları arasında özel bir şef ve koruma ekibi ile birlikte İsviçre'de eğitim görmüş, daha sonra üniversite eğitimi için başkent Pyongyang'a dönmüştür. 

Diğer 3 kardeşine kıyasla abisi Kim Jong-un ile yakın bir ilişkisi olduğu söyleniyor. İlk olarak  2010'da Kuzey Kore İşçi Partisi 3. Konferansı katılımcıların bulunduğu ve babasının özel sekreterinin ve metresi olduğu iddia edilen Kim Ok'un yanında durduğu bir fotoğraf karesinde görüldü.2011'de babasının ölümü sonrası düzenlenen devlet cenazesinde daha sonra da ağabeyinin iktidara geldiği 2014 seçimlerinde de ortaya çıkmıştı.

Ocak 2017'de, Kuzey Kore'deki insan hakları ihlallerine yanıt olarak ABD Hazinesi'nin Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar Listesine (Specially Designated Nationals) alındı.

2017 yılında Kim Yo-jong, politbüronun alternatif bir üyesi oldu. 9 Şubat 2018'de Yo-jong, Güney Kore Pyeongchang'daki 2018 Kış Olimpiyatları açılış törenine katıldı. İktidardaki Kim hanedanının bir üyesi Kore Savaşı'ndan bu yana Güney Kore'yi ilk kez ziyaret etmişti.

10 Şubat'ta Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile toplantıya katıldı ve Kim Jong-un'un özel elçisi olarak gönderildiğini ve Kim'den Moon'a kişisel olarak yazılmış bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Kim daha sonra 2018 Kuzey KoreAmerika Birleşik Devletleri Singapur Zirvesi ve 2019 Kuzey Kore–Amerika Birleşik Devletleri Hanoi Zirvesi sırasında kardeşinin ekibinde yer aldı. Hatta burada oldukça önemli bir görevde bulunuyordu. Ağabeyi Kim Jong-un'un toplum önündeki itibarını korumak, imajını güçlendirmekle görevlendirilmişti. Ağabeyinin halkın karşısına çıktığı mitingleri, etkinlikleri ve seyahat programlarını yönetiyor, ona siyasi danışmanlık yapıyordu.

Ocak 2015'te, hükümet yetkilisi Choe Ryong-Hae'nin ikinci oğlu Choe Song ile evlendiği bildirilmişti.

Hatta o dönem bir çocuk bekledikleri de söyleniyordu. Ancak, Güney Kore hükümet kaynakları bunların doğruluğunu reddetti.

Kim, 2019 Kuzey Kore parlamento seçimleri sırasında Killimgil'i temsil ederek Yüksek Halk Meclisi'ne seçildi.

Son günlerde Kim Jong-un'un ölüm haberlerinin yayılmasıyla tüm gözler onun üzerine çevrildi. Kadın olması sebebiyle yönetime getirilmeyeceği, getirilse bile bu kapalı ve sıkı yönetim şeklinde bazı gevşetmelerin olabileceği söyleniyor. 

Fakat kendisinin erkek kardeşinden bile daha acımasız olduğu ve gücü ele geçirmek için beklediği söyleniyor. Binlerce insanın idam edilişini ve amcasının köpeklere yem edilmesini görmüş olması da bunun bir sebebi olarak gösteriliyor.

'Kim Jong-un Öldü' İddiası: Çin, Kuzey Kore'ye Doktorlardan Oluşan Bir Heyet Göndermiş - onedio.com
'Kim Jong-un Öldü' İddiası: Çin, Kuzey Kore'ye Doktorlardan Oluşan Bir Heyet Göndermiş - onedio.com
Son Yıllarda Kuzey Kore'de Olumlu Gelişmeler Olduğunu Gösteren 21 Fotoğraf - onedio.com
Son Yıllarda Kuzey Kore'de Olumlu Gelişmeler Olduğunu Gösteren 21 Fotoğraf - onedio.com
Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki Farklılıkları Gözler Önüne Seren Fotoğrafçıdan Birbirinden Çarpıcı 14 Çalışma - onedio.com
Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki Farklılıkları Gözler Önüne Seren Fotoğrafçıdan Birbirinden Çarpıcı 14 Çalışma - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dogan-yumusak

Çok ilginç bir ülke elbette Youtube'da ve Batı medyasında duyduğunuz gibi değiller. Bana göre ne iyiler ne de kötüler. Siyasi yapıları çok ilginç Monarşist taocu sosyalizm anlayışını yarattılar resmen

aycaipekci

Burnu çok güzelmiş, hoşuma gitti, estetik mi acaba ? :)

corpse-bride

neden aılecek geberıp tarıhın tozlu sayfalarına gomulmuyorsunuz sız ya nefret edıyorum bu aıleden

serefsiz-soljenitsin

amcasının köpeklere yem edilmesi haaaa lan bir de gidin abd emperyalizmin ve yerli holding medyasnının kara propagandalarıyla konuşmayın bize o amca hala hayatta her söyleneni yutuyorsunuz hap gibi he bu arada enişteyi de füze ile öldürmüşlerdi o da hayatta haaaaa

Görüş Bildir