Kuruyemişten Süt mü Olur Diyenler Buraya! İnek Sütü Yerine Badem Sütü Tercih Edilebilir mi?

Vejetaryen
34PAYLAŞIM

Son zamanlarda insanlar hayvansal sütler yerine birçok alternatif süt ve süt ürününe yöneldi. Kimileri inek sütünden vazgeçilmemesi gerektiğini savunurken kimileri de farklı sütlere geçilmesinden yana. Hayatımıza hızla giriş yapmış olan badem sütü de bu tartışmaların başköşesinde yer alıyor. Peki hangi sütü tüketmeliyiz? Seçimimizi neye göre yapmalıyız? İşte süt seçimi yaparken size yardımcı olacak birkaç bilgi.

KAYNAK

Kaynak: https://www.iyihisset.com/ye-ic/saglikli...

B12 açısından zengin olan inek sütü, metabolizmayı hızlandırıyor ve kalori yakma hızınızı artırıyor.

E vitamini kaynağı olan, içinde D vitamini de barındıran badem sütü ise adeta bir anti-aging görevi görüyor.

Kanserle savaşta badem sütü

2011 yılında Nutrition and Cancer’de yayınlanmış olan bir araştırma, badem sütünün kanserli hücrelerin büyümesini yüzde 30 oranda yavaşlattığını ortaya koymuş. Özellikle prostat kanserinden korunmaya yardımcı olan badem sütünün aksine ineklerin hormonla beslenmesi nedeniyle östrojen seviyesinin yükselmesinden dolayı, inek sütünün kanser hücrelerinin büyümesine sebep olduğu görülmüş. Kansere karşı bir kalkan niteliğinde olan badem sütünü rahatlıkla tüketebileceğiniz gibi Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile olası kanser vakalarına karşı kendinizi garanti altına alabilirsiniz.

İnek ve badem sütünün değerleri

200 ml inek sütünde %30 kalsiyum, 6.4 gram protein, 7.2 gram yağ bulunurken, aynı miktardaki badem sütünde %30 kalsiyum, 0.8 gram protein, 2.2 gram yağ bulunuyor.

İnek ve badem sütünün olumsuz yanları

Elbette her şeyde olduğu gibi iki süt türünün de olumsuz yönleri var. Yüksek kaloriye sahip olan inek sütü, laktoz hassasiyeti olanlar için pek uygun değil. Son zamanlarda sıklıkla konuşulan, inek sütünde antibiyotik olma ihtimali de inek sütü konusunda kafa karıştırıyor. 

Badem sütüne gelince, inek sütünden çok daha pahalı olması, içinde bulunan şeker miktarının fazla olması, alerji yapma ihtimali gibi olumsuz yanları var. Ayrıca çoğu kişi de badem sütünü gerçek anlamda 'süt' olarak kabul etmiyor.

Diyet yapanlar badem sütüne yönelebilir

İnek sütünde bulunan yağ, kilo alımına sebep olabiliyor. Tamamen yağı alınmış light ürünlerin ise son derece sağlıksız olduğu konusunda uzmanlar hemfikir. Badem sütü ise diyet listelerinde en çok kullanılan süt olarak karşımıza çıkıyor. Sindirim problemleri olanlar da badem sütünü tercih ediyor. Badem sütü laktoz içermediği için bu noktada inek sütüne kıyasla daha fazla tercih ediliyor.

Badem sütü kan basıncını koruyor.

İçeriğindeki potasyum sebebiyle badem sütü kan basıncını korumada oldukça etkili. Ayrıca doymuş yağ içermediğinden, kolesterol ve kalp damar rahatsızlıklarında da kullanılabiliyor.

Sonuç olarak hayvansal sütler dışındaki sütlere mesafeli yaklaşmaya gerek yok.

Kendi yaşam tarzınız ve ihtiyaçlarınıza göre her iki süt de tüketilebilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eskybs

%89'u su olan sütün neresi %30 kalsiyum anlatabilir misiniz? bademin kuruyemiş olarak lüks tüketildiği bir ülkede, badem sütü önerisi nedir? hangi market satıyor söyleyin, gidip alacağım, bakacağım tadına aq

Görüş Bildir