Kurumsal Hayatın Gezmeye ve Keşfetmeye Engel Olmadığını Gösterip 4 Yıl İçinde 25 Ülkeyi Ziyaret Eden Gezgin Çift OOOMATE

93PAYLAŞIM

Bugün sizi harika bir çiftle tanıştıracağız...

Birçoğumuzun hayali dünyayı gezmek, ve hep bir gün bunu yapacağımızı düşünürüz. Peki bunun için neyi bekliyoruz?

Nergis ve Tolga kurumsal hayatın gezmeye ve keşfetmeye olan tutkularına engel olmasına izin vermemiş.

Her ikisi de global markalarda dijital pazarlama yöneticisi olarak görev yapıyor ve hafta içi 9-6 ofislerinde çalışıyor.

4 yıldır birlikte olan çift ilk 2 yıllarında farkında olmadan ve yine çalışırken yarattıkları zamanlarda 15 ülkeyi ziyaret etmiş.

Ardından bu deneyimlerini paylaşma ve aynı zamanda da biriktirme kararı alarak bu yola koyulmuşlar.

Şimdiye kadar toplamda 25 ülkeyi birlikte gezmişler. OutOfOfficeMate ismindeki bloglarının çıkış noktası, ‘out of office’ mesajı bırakarak dünyayı birlikte geziyor olmaları.

Bu sayede aslında ideallerinden vazgeçmeden kurumsal hayatlarına devam ederken, bir yandan da keşfetmeye olan dur durak bilmeyen gezme tutkularının da peşinden gidiyorlar.

Kendilerine en çok aldıkları soruların neler olduğunu ve cevaplarını sorduk. İşte o sorular ve cevapları 👇

1- Çalışırken bu kadar çok gezmeye nasıl fırsat buluyorsunuz?

Genellikle bayram tatillerini bağladığımızda daha uzun seyahatler yapıyoruz ancak bunlar dışında da sadece 1 gün izin ile bile uzun hafta sonu kaçamaklarında bir çok yer keşfediyoruz. Asla durmuyoruz. Şehirde bile hep farklı yerlerde yemek yiyor ve kahve içiyoruz. Aynı yere üst üste gitme alışkanlığımız pek yok her zaman yeni şeyleri keşfetmeyi seviyoruz.

2- Nasıl finansman sağlıyorsunuz?

Planlarımızı yıllık yapıyoruz. Kur değişimine göre aslında yurtiçi ve yurtdışı dağılımı değişebiliyor ama genelde 1 ay yurtiçi 1 ay yurtdışı şeklindeki planlamamızı her yılın Ocak ayında bir excel dosyasında yapıyoruz. Gideceğimiz şehirlerin ziyaret edilmek için en iyi zamanlarını araştırıp bulup onlara göre sıraya alıyoruz. Böylece uçak biletlerimizi kampanyalar oldukça aylar öncesinden almış oluyoruz. Ardından da yine konaklama için seçenekleri hızlıca tamamlamaya çalışıyoruz. Böylece günü geldiğinde sadece yeme-içme harcamalarımızı düşünmek kalıyor, bu sayede de büyütmeden seyahatlerimizi tamamlayabiliyoruz. Bir de yeni yeni Airbnb konaklamalarımızda pazarlık yapmaya başladık, bu sayede güzel indirimler de alınabiliyor :)

3- Sizi en zorlayan şey nedir?

Bu her ne kadar hobi olarak başlamış olsak da, gün geçtikçe ve içine girdikçe daha profesyonel yapmak istediğiniz bir iş olmaya başlıyor. İçerikler yazmak, paylaşımları planlamak, aynı zamanda bir sonraki seyahatleri planlamak hali hazırda devam eden iş hayatımızın yanında bazen hiç boş vakit olmadan ve dinlenmeden çalışmamızı gerektirebiliyor. Uğraş içinde olmayı seviyoruz ancak zaman bize asla yetmiyor ve keşke günler daha uzun olsa diyoruz. Her seferinde zamansızlıktan dert yanıyoruz…:)

4- Gidip de unutamadığınız ülke veya şehir var mıdır?

Evet aslında birçok yer aklımızda kaldı özellikle favorilerimiz; İtalya, Danimarka, Hollanda gibi ülkeler ancak en en en unutmadığımız şimdiye kadar Bali oldu. Ubud ve Seminyak olmak üzere, orman ve sahil şeridi iki kısma ayrılıyor. Orman içinde sonsuzluk havuzunda keyfinizi sürüp ardından plaja sörf yapmaya gidebiliyorsunuz. Bunların yanında çok çeşitli olması kültürel ve doğa olarak zengin olması ile haftalarca kalınıp yeni keşifler yapabileceğiniz bir yer. Türkiye’de en çok bilinen yanlış Bali’nin sadece balayı rotası olarak geçmesi. Halbuki keşfetmek için o kadar çok şey var ve o kadar ucuz ki unutamıyoruz.

5- Fotoğraflarınızı hangi makina ile çekiyorsunuz ve filtre kullanıyor musunuz?

Fotoğraflarımızı aslında tek bir kamera ile çekmiyoruz. Canon 700d, Xiaomi Yi 4K aksiyon kamerası ve iPhone 7 Plus ile çekiyoruz. Videolarımızda ise bunların yanında DJI Osmo kullanıyoruz. Güzel içerikler çıkarabilmek ve doğru açıları bulabilmek için sürekli bu konuda okuyup araştırıyoruz. Lenslerinize göre bazen hiç filtreye bile ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak instagram dünyasında hesabınızda bir standart oturtmak ve bütünlük sağlamak istiyorsanız önerimiz Adobe Lightroom kullanarak kendinize yaptığınız düzenlemeler ile farklı alanlar için birkaç filtre oluşturup onlar üzerinden gitmeniz. İlk başladığımızda VSCO cam ve Snapseed gibi uygulamalar da kullanmıştık ancak Adobe Lightroom içlerinden en çok seçenek sunan ve profesyonel olanı.

Herkesin bizim filtrelerimizi kullanması için yakın zamanda paylaşmayı düşünüyoruz. Bizi takipte kalın.

6- En çok ilham aldığınız kişiler veya hesaplar hangileri?

Tolga, Anthony Bourdain hayranı, onun rotaları sözleri hep planlarımızı yaparken mutlaka baktıklarımız arasında. Nergis ise instagram’da @Elsas_wholesomelife @Gypsea_lust, @sjanaelise hesaplarını severek takip ediyor. Doğal içerikler ve baskın olmayan filtreleri seviyor.

Herkese ilham olması dileği ile bu yazıyı sonlandırıyoruz. Bahaneler bulmak yerine anı yaşamayı seçmek için çok gerçek bir örnek...

Websiteleri: www.ooomate.com

Instagram: @OutOfOfficeMate

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tipik-biri

Çok güzeller... Ama ben hala kurumsal hayatla beraber seyahati yürütemeyeceğimi düşünüyorum. Yorgunluk ve maddi olarak kendini hazırlayamamak sürekli devam eden bir etken. Birbirlerini bulmaları en büyük şansları olmuş. Umarım her seyehatlari birbirinden güzel olur.

angry.lydia

millet iş bulamiyor paramız olsa bizde gezeriz

ocreatus

2 sene onceden planlasam da para yoksa yok

can_havan1

Kusura bakmayın ama aile varlığınız yoksa nah yaparsınız bunların yaptığını ...

mehmet-demir70

Bir insan farkında olmadan nasıl 15 ülke gezebilir ya? xD

Görüş Bildir