Görüş Bildir
Haberler
Koronavirüsle Mücadelede Almanya’nın Dikkat Çeken Başarısı

etiket Koronavirüsle Mücadelede Almanya’nın Dikkat Çeken Başarısı

Yeni tip koronavirüse bağlı ölüm sayısı 10 bini geçerken, Almanya'nın salgın hastalık döneminde yaşadığı süreç uluslararası kamuoyu tarafından 'Mucize' olarak tanımlandı. 15 binden fazla aktif vakanın görüldüğü ülkede ölüm sayısının 44 olması, 'Koronavirüse bağlı ölüm oranı en düşük ülkelerden biri' yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Sözcü'den Yiğit Can Kaytmaz'ın haberine göre Vuhan'da Aralık ayında ortaya çıktıktan sonra küresel ölçekte 245 binden fazla insana bulaşan ve 10 binden fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs Almanya’yı adeta teğet geçti.

15 bin vakaya 44 ölüm

15 bin vakaya 44 ölüm

Çin’den sonra vaka sayısının en çok olduğu ülkelerin başında gelen İtalya’da 41 bin vakaya karşılık 3 bin 400 kişi yaşamını yitirirken, Almanya’da 15 bin vaka görülürken sadece 44 kişinin yaşamını kaybetmesi dikkat çekti.

Almanya’daki Salgın Hastalık Kontrol Ajansı Robert Koch Enstitüsü’nün verdiği resmi rakamlara göre Almanya’da ölüm sayısı küresel anlamda diğer ülkelerin bir hayli gerisinde.

Ölüm oranı İtalya'da 8.2, Almaya'da 0.29

Ölüm oranı İtalya'da 8.2, Almaya'da 0.29

Son veriler ışığında Almanya’da koronavirüse bağlı ölüm sayısı yüzde 0.29 seviyelerinde. İtalya’da bu oran yüzde 8.2.

Dünya Sağlık Örgütü’nde görevli olan Richard Pebody, “Bunun sebebini bulmamız çok zor. Farklı kombinasyonların birleşimi olduğu için net bir cevabımız yok” dedi.

Yatak kapasitesi önemli

Yatak kapasitesi önemli

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail, yoğun bakım yatağı sayısının koronavirüs ile mücadelede kritik önemi olduğunu uzmanlara dayandırarak aktardı. Almanya’da şu an oksijen desteği olan yoğun bakım sayısının 25 bin olduğu bilinirken, Almanya’nın Avrupa’daki komşularına oranla bu soruna daha hazır olduğu görülüyor.

Fransa’da yaklaşık 7 bin yoğun bakım yatağı bulunurken, İtalya’da bu oran 5 bin seviyelerinde. İngiltere’de de yaklaşık 5 bin yatak kapasitesi var.

Günde 12 bin kişi test olabiliyor

Günde 12 bin kişi test olabiliyor

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charite Hastanesi’ne bağlı Viroloji Enstitüsü Direktörü Christian Drosten, “Erken tanı da önemli bir faktör olabilir. Biz ülkede bu hastalığı çok erken tespit ettik. Dolayısıyla tanı ve belirlemede öndeyiz” dedi.

Almanya’da bağımsız laboratuvarların bir ağı olduğunu belirtilirken, laboratuvar ortamında koronavirüsle mücadelede çalışmaların vaka sayısının düşük olduğu ocak ayında başladığı açıklandı. Ülkede çok sayıda laboratuvar olması ayrıca ülke çapında testlerin yapılmasını da hızlandırdı. Şu anki verilere göre Almanya’da günde 12 bin kişi koronavirüs için test olabiliyor.

"70’inden fazlası 20 ile 50 yaş aralığında"

"70’inden fazlası 20 ile 50 yaş aralığında"

Almanya’da koronavirüs tespit edilenlerin oranında da gençlerin yoğun olması dikkat çekti. 

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, “Almanya’da şu ana kadar koronavirüs tespit edilenlerin yüzde 70’inden fazlası 20 ile 50 yaş aralığında. İlk hastalar İtalya ya da Avusturya’daki kayak tatilinden dönenler oldu” dedi.

Koronavirüs ile mücadelede öne çıkan iki ülke Güney Kore ve Singapur ile ilgili içeriklerimiz için 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
254
36
17
13
11
11
10
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

İtalya testlerde Covid 19 çıkan herkesin ölümünü ona bağlarken, Almanya Covid 19 çıkanlar içinden ölenlerin büyük kısmını kalp krizi, çoklu organ yetmezliği ... Devamını Gör

notchosen one

Bir dakika, ya bunlar bizi kıskanıyorlardı ama. :)

volkan karakaş

Resmen şov yapıyolar müthiş iş başarıyolar darısı bizim başımıza çok çok daha az ölümler yaşanır hatta hiç olmasın tek temennimiz bu yönde