Koronavirüs Canlı Blog | İngiltere Belirtilere Tat ve Koku Kaybını da Ekledi

 > 
12PAYLAŞIM

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden olan Brezilya'da sağlık sistemi çökmek üzere. Yayılımın durdurduğu belirtilen Yeni Zelanda’da da ise okullarda yeniden eğitim verilmeye başlandı.

Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmeleri canlı blog sayfamızdan takip edebilirsiniz...

İtalya'da son 24 saatte koronavirüs kaynaklı 99 ölüm meydana geldi.

Günlük ölüm sayılarındaki düşüşün devam ettiği İtalya'da Kovid-19 kaynaklı can kaybı son 24 saatte 99 artarak 32 bin 7'ye yükseldi.

İngiltere'de yeni tip koronavirüs belirtileri arasına tat ve koku kaybı da eklendi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bugünden itibaren sürekli öksürük, ateş veya koku alamama (anosmi) durumunda kişiler kendilerini tecrit etmeli" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, anosminin koku alma duyusunun kaybını ifade ettiği ancak birbiriyle bağlantılı olduğu için enfekte kişilerde tat alma kaybı da görülebileceği kaydedildi.

ABD'de korona nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı binin altına indi

Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, ABD'de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 19 bin 803 artarak 1 milyon 529 bin 144'e ulaştı.

Ülkede son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı ise 854 artarak 90 bin 996'ya yükseldi.

ABD'yi sırasıyla 290 bin 678 vaka ile Rusya, 277 bin 719 vaka ile İspanya ve 244 bin 52 vaka ile Brezilya izliyor.

Yunanistan 3. aşamaya geçti, koronavirüs önlemleri aşamalı olarak kaldırılıyor

Yunanistan, koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayı başından bu yana uyguladığı önlemleri aşamalı olarak kaldırıyor.

Bugünden itibaren 3. aşamaya geçen Yunanistan’da plajların yanı sıra, müzeler, arkeoloji siteleri, AVM’ler, orta eğitim okulları açıldı; şehirlerarası ulaşım, ve adalara gemi seferleri başlatıldı.

Halka açılan bu yerlerde maske takma ve fiziki mesafe kuralları aynen devam ediyor.

4. aşamada ise lokanta, kafeterya ve barların 25 Mayıs’tan itibaren açılacağı açıklandı.

Gençlik ve Spor Bakanı: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dijital ortamda kutlanacak

Türk Kızılaya 3 bin 970 immün plazma bağışı yapıldı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, Kovid-19 sürecinde şimdiye kadar bağışlanan 5 bin immün plazma bileşeninden 3 bin 970'inin Türk Kızılay tarafından elde edildiğini söyledi.

Dünya genelinde Kovid-19 bulaşan kişi sayısı 4 milyon 815 bini aştı

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19'un dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 4 milyon 815 bini geçti.

Brezilya'nın en büyük kenti Sao Paulo'da hastaneler tamamen dolmak üzere

Brezilya'nın en büyük kenti Sao Paolo'da koronavirüs salgını nedeniyle hastanelerdeki doluluk oranının yüzde 90'a ulaştığı ve 2 hafta içinde tam kapasite doluluğa ulaşabileceği uyarısı yapıldı.

Sao Paulo Belediye Başkanı Bruno Covas, acil servislerine olan talep nedeniyle kentteki sağlık sisteminin çökmeye yakın olduğunu söyledi.

Ülkenin salgından en çok etkilenen yerlerinden olan Sao Paulo'da yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Brezilya 241 bin 80 vaka ile dünyada en çok koronavirüs vakasının görüldüğü 4. ülke.

Çin'de 7, Güney Kore'de 15 yeni Kovid-19 vakası görüldü

Çin Ulusal Sağlık Komisyonunun yazılı açıklamasında, ülkede son 24 saatte 4'ü yurt dışı kaynaklı 7 yeni Kovid-19 vakasına rastlandığı belirtilirken, virüse bağlı yeni can kaybı olmadığı bildirildi.

Yonhap ajansının haberine göre, Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yapılan açıklamada, Güney Kore'de son 24 saatte 15 yeni Kovid-19 vakası görüldüğü ve ülkedeki toplam vaka sayısının 11 bin 65'e yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, 1 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülkede yeni tip koronavirüse bağlı can kayıplarının 263'e çıktığı bildirildi.

Yeni Zelanda'da okullar yeniden açıldı

Zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı gibi sıkı tedbirlerle yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılımını durdurduğu belirtilen Yeni Zelanda’da okullarda yeniden eğitim verilmeye başlandı.

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre, salgın sürecindeki yasak ve kısıtlamalar yüzünden 24 Mart’tan beri okullarından uzak kalan yaklaşık 800 bin öğrenci, yasakların hafifletilmesiyle yeniden okula gitti.

Japonya ekonomisi ilk çeyrekte resesyona girdi

Japonya ekonomisi, Kovid-19 nedeniyle ilk çeyrekte resesyona girdi. Pazartesi günü açıklanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri, özel tüketim, sermaye harcamaları ve ihracatın düşmesiyle, ekonominin ilk çeyrekte yıllık yüzde 3,4 oranında daraldığını ortaya koydu. Uzmanlara göre Japonya'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır ekonomik süreç yaşanıyor.

Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 290 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 tespit edilenlerin sayısı 290 bin 678'e, ölü sayısı ise 2 bin 722’ye yükseldi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir