Köpekler Kelimeleri Ayırt Edebiliyor

 > 
659PAYLAŞIM

Macaristan’daki Eötvös Lorand Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, köpeklerin, insanların ne dediğini ve söyledikleri sözleri nasıl bir ruh haliyle ifade ettiklerini anladığını ortaya koydu. 

Sonuçları dünyaca ünlü Amerikan bilim dergisi Science’da yayınlanan araştırmaya göre köpekler, insanların ne söylediklerini anlayıp ona göre davranışlarını belirliyor.

Araştırmacılar 13 köpeğin beynini MR yöntemiyle inceledi

Araştırmada, köpeklere sahiplerinin övgüyle ya da sıradan bir ses tonuyla söylediği sözcükler dinletildi.

Bilim insanları, olumlu tonlama ile söylenen övgü sözcüklerinin köpeğin beyninde ödül olarak algılandığını ancak aynı ses tonuyla dile getirilen sıradan sözcüklerin köpeklerde aynı tepkiyi yaratmadığını gözledi.

Ayrıca köpeklerin, sahiplerinin kullandığı bazı kelimeleri tonlama farklılığına rağmen ayırt edebildiği ortaya çıktı

Köpeklerin beyinlerinin tahmin edilenden çok daha gelişmiş olduğunun altını çizen araştırma ekibinin başındaki profesör Atilla Andics, “Köpekler de tıpkı insanlar gibi. Onların da beyinlerinin sol yarımküresi ‘kelimeleri seçmekten’, ‘sözcükleri anlamaktan’ sorumlu. Sağ yarımküre ise kelimelerin tonlamalarını ve vurgusunu anlamalarını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1000 sözcüğü ayırt edebiliyorlar!

Makalede, köpeklerin nesneleri getirmeleri için söylenen yaklaşık bin kadar sözcüğü ayırt etme yeteneğine de sahip olduğu ifade edildi.

Science

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir