Görüş Bildir
Haberler
Konya'daki Katliamdan İktidarı Sorumlu Tutan HDP Olay Yerine Gidiyor

Konya'daki Katliamdan İktidarı Sorumlu Tutan HDP Olay Yerine Gidiyor

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğlu ailesinden yedi kişinin öldürüldüğü saldırı ile ilgili açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sancar; “İktidarın nefret ve tahrik dili, bu katliamın başlıca sorumlusudur” dedi. 'Yarın benimle birlikte geniş bir heyet Konya’da olacak' diyen Sancar, muhalefeti de Konya'da buluşmaya ve tepki vermeye çağırdı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sancar yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:  

'Bugün akşam saatlerinde Konya’nın Meram ilçesinde vahşi bir katliam yaşandı. 7 Kürt yurttaş hunharca katledildi. Bir süredir devam eden ırkçı saldırıların en korkunç örneklerinden birine, Meram’da tanık olduk. İktidarın nefret ve tahrik dili, bu katliamın başlıca sorumlusudur. Bu iktidar uzun süredir HDP’yi, HDP üzerinden Kürtleri hedef gösteren nefret dilini yoğun bir şekilde kullanmakta, katliam politikalarına zemin hazırlayacak açıklamalar yapmaktadır.

  • Kaos planı 

“Ortada bir kaos planı olduğunu, Deniz Poyraz yoldaşımız katledildiği gün de söyledik. Deniz Poyraz yoldaşımızın katledilmesine yol açan zemin, aynı zihniyet aynı politikalar ve aynı dilden beslenmekteydi. İktidarın kendi içinde veya devletin çeşitli güçleri arasında devam eden çekişmelerin Kürt halkı üzerinden bir kaos planına dönüştürülmek istediği konusunda uyarılarda bulunduk. Başta muhalefet partileri olmak üzere bütün demokrasi güçlerine çağrılarda bulunduk. 

  • Esas hedef Kürtler

“Hedefe HDP’yi koyuyorlar ama HDP üzerinden Kürt halkına yönelik sistematik bir katliam politikası izleniyor. Daha geçtiğimiz günlerde Afyon’da, Ankara’da, Konya’da benzer ırkçı saldırılar yaşanmıştı. Bütün bunların Deniz Poyraz yoldaşımıza yönelik vahşi saldırıların devamı olduğunu da sürekli belirttik. Ancak iktidar bu konuda zaten kendisinden bekleneni yaptı, yani bu saldırıların önüne geçecek tedbirleri almak yerine saldırıların zeminini güçlendirecek politikalar izlemeye devam etti. Buna şaşırmıyoruz elbette. Çünkü bildiğimiz gibi bu saldırıların esas sorumlusu iktidardır. 

  • Muhalefete çağrı

Bununla birlikte demokrasi güçlerinin ve muhalefet partilerinin de büyük bir sorumluluk altında olduğunu sürekli vurguladık. Ancak bu vahim politikalara karşı ortak geleceğimizi tehdit eden bu zehirli politikalara karşı demokrasi güçlerinden özellikle muhalefet partilerinden etkili ortak tutumun gelmediğini de söylemek zorundayız.

“Bugün şimdi tekrar çağrıda bulunuyoruz, bütün muhalefet partilerine, bütün demokrasi güçlerin çağrıda bulunuyoruz. Sadece kınama yetmez, sadece başsağlığı mesajları yetmez yan yana durarak bu politikaları boşa çıkarmak için daha etkili daha inandırıcı ve kararlı ortak tavra ihtiyaç vardır. Tekrar söylüyoruz; gelin bu nefret politikalarına bu katliamcı planlara hep birlikte karşı çıkalım, gelin bunların birlikte durduralım.

  • 'Kürtler yalnız değildir'

“Kürt halkına da buradan açıkça söylemek gerekiyor. Kürt halkı asla yalnız değildir, Kürt halkı asla bu saldırılar karşısında korkacak, sinecek bir halk değildir. Bu halkın iradesini temsil eden parti olarak HDP, Kürt halkının yaşam hakkını ve eşit şartlarda bu ülkede yaşama imkanlarını koruyacak, büyütecek kararlılığı da ve güce de sahiptir. İl ve ilçe örgütlerimiz yarın açık olacak, dayanışma ve kararlılık için il ve ilçe örgütlerimizde buluşmalar gerçekleşecek. Yalnız değiliz, asla güçsüz değiliz.

  •  'Yarın Konya'da buluşalım'

“Yarın benimle birlikte geniş bir heyet Konya’da olacaktır. Bütün muhalefet partisi liderlerine ve demokrasi güçlerine de aynı çağrıyı yapıyoruz: Onları da yarın Konya’ya bekliyoruz. Hep birlikte ortak eşit yaşamı savunma kararlılığını göstermeye davet ediyoruz. Biz kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. O nedenle tekrar çağrımızı yineliyoruz. Yarın Konya’da buluşalım, ırkçılığa, nefrete, demokratik ortak yaşama karşı bu saldırıları birlikte mutlaka boşa çıkaracağız. 

“Bunlar öyle kişisel husumet, kişisel çıkar, münferit öfke ile açıklanabilecek olaylar değildir. Tersine sistematik bir planın adım adım hayata geçirilen vahşi uygulamalarıdır. Hep birlikte yeter diyelim faşizme ve ırkçılığa hep birlikte dur diyelim eşit demokratik yaşamı hep birlikte savunalım.”

Yaşananlar için 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
68
19
13
7
5
4
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Karianos Karia

Demokrasiyi ve insan haklarını o pis ağızlarınıza almadan önce kanlı terör örgütü PKK’ya terör örgütü ve Öcalan pisliğine terörist başı demeyi bir deneyin ey... Devamını Gör

Resho

Siz ne boksanız o insanları da katleden ya da konu Kürtler olunca genelleme yapıp ağzındaki tüm salyalarını saçanlar aynı bok. Radikal islamcı, ırkçı, vatan ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

yarın öbürgün akp düşecek ki o da açlıktan oalcak:D arda kalanlarda iyi paritye chpye geçecek. allah adı altında yapılan atatürk adı altında yapılacak:D bu ü... Devamını Gör