Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Konya'da Sınıfları 'Kız ve Erkek' Diye Ayıran Müdür Konuştu: 'Düşünün Odanızdaki Eşyanın Yerini Değiştirmek Gibi'

 > 
1bPAYLAŞIM

Konya'da Konevi Anadolu Lisesi'nin web sitesinden dün okul müdürü tarafından, velilere yönelik ''Okulumuz 2017-2018 yılından itibaren kız-erkek öğrenciler ayrı sınıflarda eğitime devam edecektir'' duyurusu yapılmıştı.  İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, yönetmelik hükümlerine aykırı olduğu için konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını açıklamıştı. Okul Müdürü Ömer Faruk Özarslan ilk açıklamasında velilerden gelen talep üzerine böyle bir karar alındığını ve uygulamanın siyasi, ideolojik ve dini boyutu olmadığını, tamamen eğitimin başarısını artırmaya yönelik olduğunu ileri sürmüştü.  Okulda sınıflarda bu tür uygulamayı yapma yetkisinin olduğunu savunan Müdür Özarslan, bugün basına yansıyan ikinci açıklamasında "Yönetmeliğe gerek yok. Çok da büyütülecek bir şey değil" dedi ve ekledi: "Düşünün odanızdaki eşyanın, masanın yerini değiştirmek gibi."

Gelen tepkiler üzerine kısa süre sonra web sitesinden kaldırılan duyuru şöyleydi 👇

Okulda 740 öğrencinin eğitim gördüğünü ve bu öğrencilerin yüzde 60'nın kız olduğunu söyleyen Okul Müdürü Ömer Faruk Özarslan, velilerden gelen istek üzerine geçen yıl ikinci dönem pilot olarak birer sınıfı kız ve erkek öğrenci olarak ayrı oluşturduklarını söyledi.

Yine velilerin isteği doğrultusunda bu yıl da kız ve erkek öğrenci sınıflarını ayrı oluşturmayı planladıklarını belirten Özarslan, "İsteyen öğrenci karma sınıfta, isteyen öğrenci ayrı sınıflarda okuyabilecek'' dedi ve uygulamanın siyasi, ideolojik ve dini boyutu yok" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü: "Yönetmelik hükümlerine aykırı"

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise konu hakkında soruşturma başlatıp, duyuruyu okulun web sitesinden kaldırdıklarını belirtti. 

Uygulamanın yönetmelik hükümlerine aykırı olduğunu vurgulayan Gürsöy şu açıklamayı yaptı: 

''Yönetmelik hükümlerine aykırı bir durum. Konuyla ilgili okula inceleme ve soruşturma başlattık. Ne ilçe, ne de il Milli Eğitim Müdürlüğü'nün haberi yok. Velilerin talepleri olabilir ama bizler, yönetmeliği uygulamak zorundayız. Geçen dönem pilot olarak bir sınıf oluşturmuşlar, ondan da haberimiz yok. Okul müdürlerinin, yönetmeliğe göre böyle bir yetkileri yok. Geçen dönem açılan sınıf için de soruşturma başlattık. Duyuruyu da hemen kaldırmalarını söyledik.''

Bugün Hürriyet’e açıklamalarda bunun okul müdürü: "Yönetmeliğe gerek yok"

Hürriyet'ten Gülseven Özkan'a konuşan Konevi Anadolu Lisesi'nin Ömer Faruk Özarslan velilerden gelen istek üzerine böyle bir işlem yapıldığını tekrar vurguladı ve şöyle devam etti: 

"İkinci dönemin başında pilot olarak bir kız, bir erkek sınıfı oluşturduk. Baktık, verimli olduğunu gördük, velilerden gelen talep neticesinde böyle bir uygulamaya geçtik. Öğrenciler de istiyor. Okulun yüzde 60’ı kızlardan oluşuyor. Buna ideolojik bakmamak lazım. Eskiden de kız liseleri vardı ve inanın kızlar kendilerini daha rahat ifade etmeye başladılar. Bu eğitim dışında ideolojik bir uygulama değil. Erkek öğrenciler kendi aralarında argo konuşuyorlar, psikolojik olarak kız öğrencileri de etkiliyor, rahatsız oluyorlar. O kadar da büyütülecek bir şey değil. Okulu tamamen kıza veya erkeğe çevirsek o bakanlıktan, ilden veya valilikten onay almakla olur ama bu bizim iç meselemiz. Düşünün odanızdaki eşyanın, masanın yerini değiştirmek gibi. Yönetmeliğe gerek yok. Bugün imam hatiplerin hepsinde kız-erkek öğrenciler ayrı. Orada niye kıyamet kopmuyor? 740 civarında öğrencimiz var. Gelecek yıl okulun genelinde olacak ama çok ısrar edilirse şu an dil sınıfında olduğu gibi isteyene karma sınıf da oluşturabiliriz. Çok da büyütülecek bir şey değil.”

Uygulama sosyal medyada hızla yayılan duyuru tepkilere neden olmuştu...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir