Görüş Bildir
Haberler
'Kim Sınırları İhlal Ederse, Gereken Müdahalede Bulunulur'

'Kim Sınırları İhlal Ederse, Gereken Müdahalede Bulunulur'

ATKN
05.10.2015 - 13:56

Başbakan Davutoğlu, 'Türk Silahlı Kuvvetleri, net olarak talimatlandırılmıştır. Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin, 'Şunu ifade edeyim net olarak, Türkiye'nin angajman kuralları ister Suriye ister Rusya ister başka bir ülke uçakları için olsun, geçerlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri, net olarak talimatlandırılmıştır. Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur' dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nden katıldığı Habertürk TV'nin canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları ile hava sahasının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin denetiminde ve kontrolünde olduğunu ifade eden Davutoğlu, 'Kim olursa olsun, nereden olursa olsun, hangi cihetten olursa olsun hava sahamızı ihlal ettiğinde angajman kurallarımız bellidir' diye konuştu.

'Suriye meselesi Türk-Rus krizi değildir'

Hava sahasının ihlaline ilişkin diplomatik temas trafiğinin başladığına dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

'Biraz önce Genelkurmay Başkanımızla tekrar görüştüm. Dışişleri Bakanımıza gerekli talimatları ilettik. Bir diplomatik temas trafiği başladı. Tavrımız çok açık, kim sınırlarımızı ihlal eder, hava sahamızı ihlal ederse, dostça uyarırız. Bu hangi ülke olursa olsun ki Rusya bizim komşumuzdur, dostumuzdur. Bu anlamda Türkiye ile Rusya arasında bir gerginlik yaşanmamıştır. Suriye meselesi bir Türk-Rus krizi değildir.'

'Sehven olduğunu ve tekerrür etmeyeceğini ifade ettiler'

Rusya'ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduklarını bildiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Suriye içindeki müdahalenin Türkiye'ye sıçraması durumunda da, işte dün yaşanan sınırlı gerginlik gibi, 3 Ekim'de de söz konusu oldu. Rusya'ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk. Dışişleri Bakanımız, Rus Dışişleri Bakanını aradı ve net olarak bir daha bunun tekerrür etmemesini söyledi. Aynı şekilde Ankara'da ve Moskova'da girişimlerde bulunarak, Türk sınırlarına bir daha bu tür müdahalelerde, ihlallerde bulunulmaması gerektiği söylendi. Bu sabah bize Rusya tarafından intikal eden bilgilerde bunun sehven olan bir şey olduğunu, Türkiye'nin sınırlarına saygılı olduklarını ve tekerrür etmeyeceğini ifade ettiler.'

YSK'nın kararı: 'Çıkan karara saygılıyız'

Davutoğlu, YSK'nın sandık taşıma taleplerini reddetmesine ilişkin, 'Çıkan karara saygılıyız. Çıkan karar bu şekilde tecelli etti. Ama saygılı olmak, kararın doğru olduğunu kabul etmek anlamına gelmez. Saygılı olmak, kararın gereğini, neyse onun yapılmasını temin etmektir. Hükümet olarak da bunu yapacağız' dedi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

ya kim takar seni ya boş konuşma ipleri vermişsin ABDye şimdi de böyle seçim var diye yalandan atar yapıyo amk

nebusimdi

Tutmayın küçük enişteyi...

stratejisttr

Bi git be küçük enişte, allasen seni görünce insanın okuyası gelmiyor haberi.