Kim Demiş Dümdüz Sevgili Olacağız Diye? Belki de Hiç Duymadığınız 13 İlişki Çeşidi

-

Aldatmak, aynı anda iki kişiye aşık olmak ya da kimseyle beraber olmak istememek... Bu ve buna benzer her şeyin birer ilişki çeşidi olduğunu söylesek ne derdiniz? Kulağa biraz saçma gelse de evet, bunların hepsi birer ilişki türü. Detaylarını merak ediyorsanız, gelin bu ilişki çeşitlerine daha yakından bakalım!

1. Kişinin hayatı boyunca kendi ile baş başa kalma isteği; Bekarlık.

Evet yanlış duymadınız bekarlık da bir ilişki çeşidi olarak görülüyor.

Ve bununla da kalmayıp, kendi arasında da çeşitli türlere ayrılıyor;

Temel olarak öncelikle kişinin bu tercihi; bilinçli veya bilinçaltında yatan nedenlerle istemsizce yapıp yapmadığına göre; gönüllü ve gönülsüz bekarlık olarak ikiye ayrılıyor. Bunlar da kendi arasında; dini inançlar gereği, dünyevi zevklerden uzaklaşma isteği, cinsellik ve ilişkiye harcanan enerjinin yaşama aktarılmak istenmesi gibi sebeplere göre birkaç başlık altında sınıflandırılıyor.

2. Bir kimsenin aynı anda birden fazla kişiyle evli olabildiği ilişki türü; Poligami ( Çok Eşlilik)

Pek çok ülkede kanunen yasak olsa da dünyada bu ilişki türünü yaşayan pek çok insan var. Kendi içinde de çok karılılık (polijini) ve çok kocalılık (poliandri) olarak da ikiye ayrılıyor. Bu ilişki türünü yaşama isteğinin en temel sebebi 'türün devam etmesi' yani kısırlık problemi yaşayan çiftlerden bir taraf, başkasıyla da evlenerek çocuk sahibi olmak istiyor ve çok eşliliği tercih ediyor.

3. Birden fazla kişiyle aşk yaşanabilen ilişki; Poliamori (Çoklu Aşk)

Türkçe karşılığı tam olarak bulunmayan Poliamori'de partnerler birbirlerinin rızasıyla aynı anda birden fazla kişiyle romantik ilişki yaşayabiliyor. Bu ilişki çeşidindeki en önemli noktaysa;  bunun 'aleni' olarak yaşanması yani o ilişkideki tüm tarafların bu durumun bilincinde olup, rıza göstermesi.

4. Pek çok insanla sadece cinsellik için birlikte olunan ilişki; Promiscuity

5. İki kişinin duygusal olarak birbirine bağlı olduğu ancak tarafların başkalarıyla da görüşebildiği; Açık İlişki

Partnerlerin birbirlerini herhangi bir konuda kısıtlamadığı, aynı anda başkalarıyla da ilişki yaşayabildikleri, ancak tek gecelik ilişkilerden farklı olarak sadece seks amaçlı değil duygusal ve sosyal olarak da paylaşım içinde oldukları ilişki türü. Bunu tercih eden insanların çoğunun ortak fikriyse bu tarz bir ilişki içerisinde olmanın, temelde yer alan çiftin duygularını daha da güçlendirdiği ve heyecan kattığı yönünde.

6. Partnerlerin değiştirildiği; Swing İlişki

İlişkide yaşanan monotonluğu değiştirme ve heyecanı artırma gibi sebeplerle tarafların hepsinin bu durumu bilerek ve rıza göstererek iki yada daha fazla çiftin partnerlerini sadece cinsel birliktelik için birbirleriyle değiştirdiği ilişki türü.

 Avrupa ve Amerika'da uzun zamandır oldukça popüler olan bu ilişki türü son yıllarda ülkemizde de gittikçe popülerleşiyor.

7. İki ya da daha fazla kişinin birbirlerine karşı romantik duygular besleyerek bir arada olduğu; Grup İlişkisi

Bu ilişki çeşidi temel olarak Swing ve Poliamori'ye benziyor ancak onlardan ayrıldığı en önemli nokta; cinsellikten ziyade ilişkideki herkesin birbirine karşı romantik ve derin duygusal bir bağ içerisinde olması.

8. Aldatma

İlişkideki bir tarafın ya da iki tarafın da aslında tek eşliliği istemediği ve bunu birbirlerinden sakladığı, genellikle biraz heyecan ve ego tatmin etmek için 3. kişilerle kurulan ilişki türü olarak geçiyor aldatmak da.

Tüm bunların yanı sıra 'Monagami' yani 'Tek Eşlilik' de çeşitlere ayrılıyor.

Monogamik ilişkiler de; iki kişinin hangi sebeple bir arada olduğu ve birbirlerine karşı ne derece yoğun duygular hissettiklerine göre çeşitlendiriliyor.

9. İki kişinin sadece birbirlerine özel olduklarını düşünerek aşk ve sevgiyle bir araya geldiği; Ayrıcalıklı İlişki

İki tarafında tamamen gönüllü olarak ilişkiye asla 3. şahısları dahil etmediği ilişki türüne kısaca; çoğumuzun yaşadığı ve normal kabul ettiği ilişki türü de diyebiliriz. Bu ilişkinin en büyük dinamiği ise; partnerlerin birbirlerini seçilmiş ve özel hissettirmesi.

10. Sadece Arkadaşlığa Dayalı İlişki

İki kişinin sadece birbirlerine arkadaşlık etmek, güzel vakit geçirmek ve hayatı paylaşmak için arada cinsellik olmadan bir araya olduğu hatta evlendiği ilişki türü.

11. Hayat Ortaklığı

Bu ilişki çeşidi de aşk, sevgi gibi romantik duygulardan ziyade mantık çerçevesinde hareket ederek kurulan evlilikleri tanımlıyor ancak bu beraberliğin içerisinde cinsellik de var fakat sadece özel günlerde ya da çok seyrek yaşanıyor.

12. Düzenli Tek Eşlilik

Kişilerin hayatları boyunca kurdukları her ilişkide tek eşliliği seçen ve eğer başkasıyla birlikte olmak isterse kesinlikle diğeriyle olan beraberliğini bitiren kişilerin tercih ettiği ilişki türü olarak geçiyor.

13. Kişinin hayatı boyunca yalnız bir kişiyle beraber olması

Türüne çok az rastlansa da her iki tarafında hayatları boyunca sadece tek bir kişiyle ilişki yaşayarak kurdukları evlilikler için kullanılan bir tanım. Genellikle de hayatları yoğun ve zor olan kişiler tarafından tercih ediliyormuş.

Bu saydığımız başlıkların yanı sıra ilişkiler, ister tek eşli ister çok eşli olsun içerisinde barındırdığı pek çok dinamiğe göre birbirinden ayrılıyor.

Yani zaten kendi başına bile oldukça karmaşık olan kadın-erkek ilişkileri sandığımızdan çok daha karışık. 💁

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meyluran

sıkıcıydı

faffa

Aşk değil cinselliktir o, aşk olsa duramazsın, zaten aşk ne arar la bazarda

fatih2685

Swing ilişki ülkemizde de son zamanlarda popülerleşiyormuş. Ulan öyle hasta bir ilişkiye popülerite koymakta neyin nesi. İnsanların akıllarını nasıl karıştırırız diye uğraşmak işiniz gücünüz. Hasta sapıklar.

alp_er

tek bir kişiyle bir ömür keşfetme fikri ne kadar güzel geliyor. ama o kişinin tek kişisi olmak lazım önce sonra da sonsuzluğunu bulman lazım

can_can

-Aşkım biz şimdi neyiz senle? Hadi cevaplayın aq

mavi-ask

:D Bu iyidi..

Görüş Bildir