Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kilis'e Giden CHP Heyetinden 'Kilis Düşebilir' Uyarısı

 > 
26PAYLAŞIM

CHP heyeti, Ocak ayından beri IŞİD'in roket saldırılarıyla 21 kişinin hayatını kaybettiği Kilis'te incelemelerde bulundu. Heyet Başkanı Öztürk Yılmaz, saldırı altındaki kentten yoğun göç olduğunu belirterek saldırıların devam etmesinin Kilis’in fiilen düşmesi anlamına geleceğini söyledi. Yılmaz, “Suriye politikası baştan aşağı yanlıştı ve iflas etti, çöktü. Bunu bu noktaya getirenler utansın. Bir kentimiz maalesef böyle bir tehdit altında, kentimiz sürekli vuruluyor ama bu sorun edilmiyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, başkanlığındaki CHP heyeti, Ocak ayından bu yana Suriye’deki IŞİD bölgelerinden atılan ve 21 kişinin ölümüne yol açan katyuşa roketlerinin hedefindeki Kilis’te incelemelerde bulundu.

"Halk göç ediyor, okullar kapalı, sokaklar boş"

Caddelerde esnaf ve vatandaşlarla konuşan CHP heyeti, daha sonra geçen hafta roket mermisinin düştüğü Yaşar Aktürk Mahallesi’ne gitti. 

Burada patlayan roketin şarapnel parçalarının hasar oluşturduğu binalar ile araçları inceleyen heyet adına konuşan Öztürk Yılmaz, kentten yoğun göç olduğunu ve tedirginliğin had safhada olduğunu söyledi. Saldırıların devam etmesinin Kilis’in fiilen düşmesi anlamına geleceğini söyleyen Yılmaz şöyle dedi:

"18 Ocak’tan sonra buraya fırlatılan atılan hedef alınan füzeler ve roketler nedeniyle halkın yüzde 25- 30'u göç etmiş. Okullar kapalı, halkın çoğu evlerinde sokaklar boş. Dükkanların büyük kısmı daha yeni açılıyor. Dün bugün roket atılmadığı için halk kısmen dükkanı açmış ama büyük kısmı halen kapalı. Halkın sorunları çok. Ekonomi durma noktasına gelmiş, işsizlik had safhada. Vatandaşlar, 'bizim durumumuz Suriyeli'lerden daha kötü oldu, en azından onlar gıda yardımı alıyor biz onu da alamıyoruz' diyorlar. Atılan bombalar nedeniyle ekonomi çökme noktasına gelmiş. Böyle giderse insanlar mecburen civar kentlere gitmek zorunda kalacak. Bu da Kilis’in boşalması, bu ilimizin fiilen düşmesi anlamına gelir. Acil bu kentte duyarlılığı artırmamız ülkemizin bir kentine yönelik saldırıyı gündeme getirmemiz ve hükümeti acil tedbir almaya, saldırıları durdurmaya yönelik önlemler almaya sevk etmemiz gerekiyor."

"Hükümetin el atması için daha ne olması gerekiyor?"

Türkiye’nin Suriye politikasının yanlış olduğunu ve çöktüğünü savunan CHP’li Öztürk Yılmaz şöyle devam etti:

"Güney sınırında yaşanan olaylar maalesef Türkiye’yi bu duruma getirdi. Sınırımız kevgire döndü. Suriye politikası baştan aşağı yanlıştı ve iflas etti çöktü. Bunu bu noktaya getirenler utansın. Bir kentimiz maalesef böyle bir tehdit altında kentimiz sürekli vuruluyor ama bu sorun edilmiyor. Peki ne sorun edilecek ne olması lazım. 21 kişi ölmüş, 220 kişi mi ölmeli? 70 kişi yaralanmış, 170 kişi mi yaralanması gerekiyor. Ne olması gerekiyor ki, hükümetin burayı dikkate alması ve uygun tedbirler alması gerekiyor. İşte bunun sorgulamaması lazım. Buradan hükümete çağrımız var; Kilis’e önem verin. Kilis bizim bir kentimiz, Türkiye’nin bir kenti. Suriye veya Irak’ın bir kenti değil. Burada güvenliği sağlamamız lazım. Halkın can mal güvenliğini sağlamamız. Sınırlarımızı korumamız lazım."

Kilis: 4 ayda 60'tan fazla roket mermisi atıldı, 21 kişi can verdi...

Kilisli Anne: ‘Çekin de İbret Olsun! Kanlı Bombalar Kızını Aldı Zehra'nın Deyin’ - onedio.com
Kilisli Anne: ‘Çekin de İbret Olsun! Kanlı Bombalar Kızını Aldı Zehra'nın Deyin’ - onedio.com

Geçtiğimi günlerde kentin önde gelen sivil toplum kuruluşları gazetelere ilan vermişti. 

İlanda "Evlerimize roketler düşüyor. Üzerimize şarapnel yağıyor. Evimizde öldürülüyoruz. Sokakta öldürülüyoruz. Acele edin. Ölüyoruz. Kilis saldırı altında" denilmişti.

Seslerini Duyurmak İçin Gazeteye İlan Veren Kilislilerin Feryadı: 'Acele Edin, Ölüyoruz...' - onedio.com
Seslerini Duyurmak İçin Gazeteye İlan Veren Kilislilerin Feryadı: 'Acele Edin, Ölüyoruz...' - onedio.com

AA, DHA ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir