Kendi İşinin Başına Geçsen Nasıl Bir Patron Olurdun?

174PAYLAŞIM

Uzun zamandır hayalini kurduğun o an sonunda geldi çattı, artık kendi işinin başına geçiyorsun! Peki, nasıl bir patron olacağını hiç düşündün mü? Biliyorsun olay sadece iş kurmakta bitmiyor. Testi çöz, çalışanlarına karşı nasıl bir patron olurmuşsun görelim.

1. İlk olarak cinsiyetini bize söyle bakalım.

2. Şimdi de yaşını öğrenelim.

3. Sana göre bunlardan hangisi toplum için daha önemli?

Sanat
Bilim

4. Peki, sence iyi bir patron çalışanlarına karşı nasıl olmalı?

Takım kaptanı gibi
Aile gibi
Akıl hocası gibi
Komutan gibi
Arkadaş gibi
Bunlardan hiçbiri

5. Acilen yapılması gereken bir iş var ve çalışanlarını motive etmen gerekiyor. İşleri hızlandırmak için nasıl bir taktik izlersin?

Güzel şeyler söyleyip heyecanlanmalarını sağlarım.
İşi bitirmezsek başımıza neler geleceğini söyleyip gözlerini korkuturum.
Ne yapmaları gerektiğini biliyorlar, bir şey söylememe gerek yok.

6. Ekibin yarın çok önemli bir sunum yapacak...

Onlara güvenim tam, elbette en iyi şekilde yapacaklardır.
Onlar için son ana kadar elimden gelen yardımı yaparım.
Fikrimi almak isterlerse beni nerede bulacaklarını biliyorlar.
Kötü iş çıkarırlarsa başlarına ne geleceğini onlara söyledim.
Bu işi başarabileceklerinden pek emin değilim doğrusu.

7. Zam vakti geldi çattı, çalışanlarına nasıl bir güzellik yapacaksın?

Sektörde herkes ne kadar yapıyorsa o kadar zam yaparım.
Ekonomik kriz ortamındayız, bir süre zam beklemesinler.
Çalışana hakkını vermek lazım, elimi korkak alıştırmam.
Beklentilerinin altında olan varsa gelsin beni bulsun!

8. Senin başarıların kadar takım arkadaşlarının başarısı da önemli. Ekibinde yer alacak kişi en çok hangi özelliğe sahip olmalı?

Tek başına karar alabilen
Arkadaş canlısı
Entelektüel
Takım oyuncusu
Verilen işi anında yapan
Bunlardan hiçbiri

9. İş görüşmesine gelen birini işe almakta kararsız kaldın, yeterli deneyimi yok ama gözlerinde o ateşi gördün bir kere. Ne yaparsın?

Hemen işe alırım. Eğer onda potansiyel görmüşsem kendim yetiştiririm.
İşe almam. Gözlerinde ateş olabilir ama istediğim kriterleri karşılamıyor.
Biraz daha deneyim kazanıp öyle gelsin karşıma.
Ona bir fırsat veriririm. Bir ay sonunda bu işi başardı başardı...

10. Geldik son soruya... Kendine bir sor bakalım, sen yaşamak için mi çalışıyorsun yoksa çalışmak için mi yaşıyorsun?

Yaşamak için çalışıyorum.
Çalışmak için yaşıyorum.

Bu testler de ilginizi çekebilir:

Kimsenin işine karışmayan bir patron!

Verdiğin cevaplara göre sen kimsenin işine karışmayacak türden bir patron olurdun. Bu durum seni kimileri için bir süper kahraman kimileri içinse bir kabusa dönüştürebilir tabii, ne de olsa işleri halletmeleri için bütün sorumluluğu karşı tarafa bırakmış olacaksın. Gerçi bu özgürlükçü tavrın için haklı sebeplerin var, seçtiğin kişilere duyduğun güveni göstermek istiyorsun sadece. Eğer işlerini kendi başlarına halledebilecek yeterlilikte olmasalar zaten senin yanında olamazlardı. Senin gibi patron bu devirde zor bulunur!

Dengeyi kurabilen bir patron!

Verdiğin cevaplar senin dengeli bir patron olacağına işaret ediyor. Çalışanlarınla yeri geldiğinde keyifle muhabbet edebilen, yeri geldiğindeyse omuz omuza çalışabilen biri olmak istiyorsun. Çünkü takım çalışmasının ancak bu şekilde sağlanabileceğine inanıyorsun. Bu yüzden seninle çalışacak insanlar da ne zaman eğlenip ne zaman sıkı çalışacaklarını çok iyi biliyorlar. İkisi arasındaki bu dengeyi tutturmak kolay değil ama sen zoru başarmayı seviyorsun!

Arkadaş gibi bir patron!

Verdiğin cevaplar senin çalışanlarıyla arkadaş gibi olan bir patron olacağını gösteriyor. Sen otorite kurmaktan çok, insanları samimiyetinle motive etmekten hoşlanan birisin. Senin yanında çalışanların rahat ve neşeli olmasını istiyorsun. Bu düşüncen çok güzel ama iyi niyetini suistimal edenler olabilir o yüzden mesafeni korumanda fayda var. Yine de doğru insanlarla çalıştığın vakit bu tavrın sana güzel geri dönüşler sağlayacaktır.

Otoriter bir patron!

Verdiğin cevaplar senin oldukça otoriter bir patron olacağına işaret ediyor. İş konusunda hassassın ve herkesin verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorsun. Yapılan bir yanlışın sana göre müsamaha gösterilecek bir tarafı yok, çünkü sen yanında çalışan insanları ona göre seçiyorsun. Bu kadar katı kurallar koyman senin için olumsuz sonuçlar doğurabilir, biraz esnek olmaya çalışmalısın.

Detaycı bir patron!

Verdiğin cevaplara göre senin detaycı bir patron olacağın görülüyor. Her şeyle ilgilenmek ve her olayı kontrolün altında tutmak istiyorsun. Her projede gözün kulağın olmalı, her detaya hakimiyet sağlamalısın. Mükemmeliyetçi kişiliğin işleri en iyi şekilde yapmana olanak tanıyor ama bu tempo seni çabuk yorar söylemedi deme! Erken yaşta saçına aklar düşsün istemezsin diye düşünüyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ikbal-sevgi-denkli

Arkadaş gibi bir patron! Verdiğin cevaplar senin çalışanlarıyla arkadaş gibi olan bir patron olacağını gösteriyor. Sen otorite kurmaktan çok, insanları samimiyetinle motive etmekten hoşlanan birisin. Senin yanında çalışanların rahat ve neşeli olmasını istiyorsun. Bu düşüncen çok güzel ama iyi niyetini suistimal edenler olabilir o yüzden mesafeni korumanda fayda var. Yine de doğru insanlarla çalıştığın vakit bu tavrın sana güzel geri dönüşler sağlayacaktır.

Gizli Kullanıcı

Detaycı bir patron! Verdiğin cevaplara göre senin detaycı bir patron olacağın görülüyor. Her şeyle ilgilenmek ve her olayı kontrolün altında tutmak istiyorsun. Her projede gözün kulağın olmalı, her detaya hakimiyet sağlamalısın. Mükemmeliyetçi kişiliğin işleri en iyi şekilde yapmana olanak tanıyor ama bu tempo seni çabuk yorar söylemedi deme! Erken yaşta saçına aklar düşsün istemezsin diye düşünüyoruz...kesinlikle dogru valla..düştü de aq..

nazli-askin

Kimsenin işine karışmayan bir patron! Verdiğin cevaplara göre sen kimsenin işine karışmayacak türden bir patron olurdun. Bu durum seni kimileri için bir süper kahraman kimileri içinse bir kabusa dönüştürebilir tabii, ne de olsa işleri halletmeleri için bütün sorumluluğu karşı tarafa bırakmış olacaksın. Gerçi bu özgürlükçü tavrın için haklı sebeplerin var, seçtiğin kişilere duyduğun güveni göstermek istiyorsun sadece. Eğer işlerini kendi başlarına halledebilecek yeterlilikte olmasalar zaten senin yanında olamazlardı. Senin gibi patron bu devirde zor bulunur!

nurcii

Dengeyi kurabilen bir patron! Verdiğin cevaplar senin dengeli bir patron olacağına işaret ediyor. Çalışanlarınla yeri geldiğinde keyifle muhabbet edebilen, yeri geldiğindeyse omuz omuza çalışabilen biri olmak istiyorsun. Çünkü takım çalışmasının ancak bu şekilde sağlanabileceğine inanıyorsun. Bu yüzden seninle çalışacak insanlar da ne zaman eğlenip ne zaman sıkı çalışacaklarını çok iyi biliyorlar. İkisi arasındaki bu dengeyi tutturmak kolay değil ama sen zoru başarmayı seviyorsun!

gzm-ynklr

Kimsenin işine karışmayan bir patron!

Görüş Bildir