Görüş Bildir
Haberler
Kelt Müziğin Kraliçesi | Loreena Mckennitt

Kelt Müziğin Kraliçesi | Loreena Mckennitt

Erkan Altıntop
30.08.2014 - 12:06 Son Güncelleme: 31.08.2014 - 09:38

Loreena Isabel Irene McKennitt (d. 17 Şubat 1957)

 Kanadalı vokalist, arpist ve piyanisttir. Özellikle güçlü ve duygulu sesiyle yorumladığı Kelt şarkılarıyla ve ünlü şiirleri Kelt müziğinin yapısına uygun bir biçimde besteleyip seslendirmesiyle tanınır. Ayrıca birçok unutulmuş anonim halk müziğini modern bir anlayışla yeniden diriltmiştir. 

~Cennet kokan sesiyle Loreena ablamızın seslendirdiği şarkılardan bir kısmı, iyi dinlemeler..

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Loreena_...

Loreena Mckennitt ~ The Gates Of Istanbul

Loreena Mckennitt ~ Santiago

Loreena Mckennitt ~ The Mystic's Dream

Loreena McKennitt ~ Stolen Child

Loreena McKennitt ~ The Mummer's Dance

Loreena McKennitt ~ Dante's Prayer

Loreena Mckennitt ~ All Souls Night

Loreena McKennitt ~ Huron 'Beltane' Fire Dance

Hayatı

Hayatı

İrlanda asıllı Kanadalı sanatçı, 1978'de Dumaurier yetenek taramasını kazandı, ülkesini aynı yıl UNESCO'nun Paris merkezinde ve yeniden 1985'te Japonya'daki Expo'da temsil etti. 1980'lerde Kanada’nın ünlü Shakespeare Festivaline ev sahipliği yapan Stratford'a (Ontario) taşındı; 'The Tempest' (1982) ve 'The Two Gentlemen Of Verona' (1984) dahil, çeşitli festival prodüksiyonlarında oyuncu, şarkıcı ve besteci olarak yer aldı. 2001 ilkbaharında festivale Richard Monette'in 'The Merchant Of Venice' prodüksiyonunun bestecisi olarak döndü.

1985'te McKennitt, 'Elemental' adli ilk albümünü kaydederek çiftlik evinin önünden geçen köy yolunun adini taşıyan, çiçeği burnunda 'Quinland Road' etiketi ile piyasaya sürdü. 1987 ve 1989'daki iki yeni albüm ve başarılı canlı performansları artan bir ilgi çekerek 1991'de Warner Music Canada ile yeni bir başlangıç oluşturacak nitelikte bir dağıtım anlaşması imzaladı; bunun ilk meyvesi olan 'The Visit', uluslararası bir başarı kazanarak altın ve platin ödülleri listesinde ancak sanatçının diğer albümleri olan 1994'te 'The Mask and Mirror' ve hatta daha da ötesi, dünya çapında hit olan 'The Book of Secrets' geçebildi.

Peter Gabriel'in Wiltshire'daki Real World stüdyolarında kaydedilen 'The Book of Secrets' Billboard Top 20 single olurken MTV video hiti 'The Mummers' Dance' gerek ABD radyosunda gerek dünya çapında büyük bir başarı kazandı. Albüm dünya çapında dört milyonu aşan satış rakamlarını yakaladı. Önceki iki albüm gibi Billboard World Music listelerini tırmanarak listenin şimdiye dek en basarili 'crossover' albümü oldu. Ayrıca Yunanistan ve Türkiye'nin albüm listelerine ilk kez girip 1 numaraya yerleşirken Kanada'da 3 numara olmanın yanı sıra, İtalya, Yeni Zelanda ve Almanya listelerinde ilk 10, ABD, İspanya ve Fransa listelerinde ise ilk 20 arasına girdi.

McKennitt, Kanada müzik endüstrisinin yıllık ödülü olan Juno'yu iki kez kazandı. Ayrıca kendisine 1997'de Billboard'un uluslararası başarı ödülü verildi. Bugüne dek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de altın, plâtin ve çoklu platin sertifikaları elde etti.

Çeşitli filmler için müzik besteledi ve şarkıları çeşitli filmlerde yer aldı. Bunlar arasında 'Jade', 'Highlander III', 'The Holy Man', 'Soldier' ve 'The Santa Clause' gibi Hollywood prodüksiyonlarının yani sıra Kanada Ulusal Film Kurulunun 'Women And Spirituality' dizisi ve Jean-Claude Lauzon'un 'Léolo' filmi yer almaktadır. Bir süre önce, 2001 yılında gösterime girmesi planlanan bir Kanada/Venezüella ortak yapımı olan 'A House With A view Of The Sea' filminde kullanılmak üzere 'Dante's Prayer' parçasının İspanyolca versiyonunu kaydetti. Eserleri ayrıca 'Northern Exposure', 'Due South', 'Legacy', 'Ez Streets', 'Boston Public', 'Big Kevin Little Kevin' ve 'Strange Luck' gibi birçok televizyon dizisinde de yer aldı. Loreena McKennitt ve müziği hakkında 1997 yılında yapılan 30 dakikalık bir belgesel olan 'No Journey's End' gerek ABD gerekse diğer ülkelerin televizyonlarında yaygın biçimde gösterildi.

1999'da Loreena McKennitt, son kaydı olan ve grubu ile birlikte Salle Pleyel ve Massey Hall'de kaydedilen 'Live In Paris and Toronto' isimli iki CD'li seti çikardi. Hayır amaçlı bir proje olan bu albüm, 1998'de Georgia Körfezindeki bir deniz kazasında yaşamlarını yitiren üç adam için Loreena McKennitt'in Ronald ve Richard Rees ile Greg Cook'un aileleriyle birlikte Kanada’da kurduğu 'Rhe Cook-Rees Memorial Fund For Water Search and Safety' adlı kuruluşa gelir sağlamaktadır.

The Official Website of Loreena McKennitt - Quinlan Road

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
0
0
0
0
0