Kediler mi Daha Zeki Yoksa Köpekler mi? Yıllardır Fikir Birliğine Varılamayan Konuyu Açıklığa Kavuşturuyoruz!

-

Kedi ve köpek sahiplerinin savaşına son veriyoruz! Gelin sevgili dostlarımızın dünyasına yakından bakalım...

Bu içerikteki bilgiler sciencealert ve psychologytoday sitelerinden derlenmiştir.

Kediler mi köpekler mi daha zeki?

2017 yılında uluslararası bir araştırma ekibi bu konu üzerinde çalışmaya başladı ve çok sayıda etçil hayvanın beyninin dış katmanlarını analiz etti. Avlanan yırtıcı hayvanların, evcil hayvanlara oranla kapasitelerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Yaşam mücadelesi devreye girince, oldukça beklenen bir sonuç. Bununla birlikte, araştırma aynı zamanda bu ekstra beyin hücrelerinin bir amacı olduğunu ve bunun daha akıllı, daha gelişmiş bir beyin anlamına gelmediğini de ortaya koydu.

Sinirbilimci Suzana Herculano, “Bir hayvanın zekâsını, beyin korteksindeki mutlak nöron sayısı, zihinsel durumları ve çevrelerinde ne olacağını tahmin etme yeteneklerinin belirlediğine inanıyorum”

Farklı hayvan türlerinin beynini karşılaştırmak için, sadece davranışlarını tartıştırmak yeterli değil, beyin boyutları ve nöron sayıları dikkate alındığında...

Elde edilen sonuçlara göre, köpeklerin 530 milyon ve kedilerin 250 milyon nöronu olduğu tespit edildi. Ayrıca köpekler herhangi bir etobur canlıya oranla daha fazla nörona sahip, ancak araştırmada hem avın hem de avcının kabaca aynı miktarda nörona sahip olduğu da tespit edildi.

Peki nöron sayısı ne kadar yeterli? Yapılan bu araştırmanın diğer sonuçlarına baktığımızda kafalar biraz karışacak...

- İlişkisel öğrenmede, köpekler diğer hayvanlara göre sıra dışı avantajlar göstermezler.

- Köpeklerin mükemmel bir koku alma duyusu vardır, ancak domuz, at ve kedi gibi diğer hayvanlar da benzer yeteneklere sahip.

- Köpeklerin fiziksel performansları da kediler, şişe burunlu yunuslar ve atlarla aynıdır.

Fakat araştırmalara göre, köpeklerin kedigillerden daha iyi performans gösterdiği alan tat alma! Kedilerin aksine, köpeklerin farklı genetik yapılarından dolayı tat duyuları oldukça gelişmiştir.

“Hangi türün daha akıllı olduğunu sormak, bir çekicin, tornavidadan daha iyi bir araç olup olmadığını sormak gibi…"

Evcil hayvanların hangisinin “daha ​​akıllı” olduğunu objektif olarak söylemek oldukça zor, bilimsel verilere göre köpekler nöron sayısı olarak baskın bir fark ortaya koysa da, hayvanların dünyasında farklı parametreleri de göz ardı edemeyiz... 

Ancak günün sonunda, zekâ gelişimleri bir kenara, tüm hayvanlara göstermemiz gereken merhametin ve sevginin ne kadar önemli olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
spiritorbs

Bence köpekler daha zeki . Evin kedisi ile yabancı kediyi ayırt edebiliyor . Hepsindeki temel iç güdü yaşadıkları bölgeyi korumak . Kediler daha iç güdüsel davranış sergilerken köpekler öğrenebiliyor ve uyum içinde yaşayabiliyor . Kontrolden çıktıkları dönem üreme dönemleri . Bazı safkan olarak nitelendirilen Dişi *cins köpekler ( ben bu cins konusuna katılmıyorum ) Daha iç güdüsel davranış sergiliyor . Özellikle yavrularını yetiştirdikleri dönemde . Avlanmayı öğretiyor . Halbuki kendi aralırında kırılan cinsler daha zeki ve eğitime daha yatkın oluyor . Her ikiside sevgiye ve saygıya ihtiyacı var . Bunu görmek istiyorlar . İletişim açısından köpekleri daha zeki buluyorum . Kediler tek başlarına hayatta kalma konusunda köpeklerden çok daha başarılı . Çünkü daha vahşi .

spiritorbs

Ben insanlarında evrim süreci içerisinde genetik miraslar barındırdığına ve çok ama çok fazla iç güdüsel benzer davranış sergilediğimize inanıyorum . Bu durumda insan özel bir canlı türü olmuyor . Sadece daha güçlü bir canlı türü diyebilirim . Benim inandığım şeye göre insanlar doğal evrim sürecinden geçmedi . Yönlendirilmemiş doğal evrim sürecinde zeki varlıklar olsaydık , Doğa ile uyumlu bir yaşam tarzımız olması gerekirdi . Çünkü çok fazla hayvansal davranış sergiliyoruz . Diğer memeli canlılar ortalama yılda 2 kere çiftleşirken , insanlar seri üretim yapabilecek kapasitedeler . Ve bu hiç doğal değil . İnsan türüne neresinden bakarsam bakayım yap bozun boş parçalarıyla dolu .

arife-dervis

Köpek insana, kedi yaşadığı eve bağlıdır derler, eğer bu doğru bir varsayımsa sizce hangisi daha zeki? 😂😂😂

supertr93016361

kedi puşttur,köpek dosttur.ikisi de çoh datlıdır

Gizli Kullanıcı

Biraz düşünün araştırın ya hayvanların aklı olsa insanlığı bitirebilir !!!!! Onların aklı yok beyni var bence o beyinlerini bizim Türklerden daha çok kullanıyorlar!!!!!

bykzlt

Mahallenin kedisine et veriyorum yemiyor. Şimdi her sokak başında kedi mamaları var. Çöp karıştırdığınız günleri ne çabuk unuttunuz hangi ara yaş mamaya alıştınız şerefsizler.

Görüş Bildir