Keçi Yogası, Ramen Banyosu, Yılan Masajı ve Daha Neler Neler! Hepsi Birbirinden İlginç ve Gereksiz 15 Terapi Yöntemi

-
Abone ol

Her insanın bakım yapma anlayışı farklı olabilir. Ama bunlar çok farklı!

1. Salyangozlu yüz bakımı

Tayland'da popüler olan bu ''salyangoz masajı''nın özelliği, salyangozların yüzünüzde gezinerek sümüklerini bırakması. Bir çeşit spa terapisi olan bu salyangozlu yüz bakımı, Antik Yunan Döneminden beri kullanılmaktaymış.

2. Apiterapi

Arı sokmasından korkuyorsanız eğer, ne kaçırdığınızın farkında değilsiniz. Apiterapi, arı zehri de dahil, arılardan gelen tüm ürünlerin kullanıldığı bir terapi yöntemi. Bu terapi doku sertleşmesi, eklem iltihabı ve birçok enfeksiyona iyi gelmekte. Bazıları apiterapiyi sırf arılara olan fobilerini yenmek için bile kullanıyor! Yalnız denemek istiyorsanız öncesinde alerji testi yaptırmanız gerekli.

3. Peru'ya özgü yunus terapisi

Terapi yöntemi olarak kullanılan birçok hayvan vardır, örneğin kediler ve köpekler. Peru'da ise yunuslarla birlikte deniz akvaryumunda yüzmek bir terapi yöntemi olarak görülüyor. Özellikle hamile kadınlar bu terapiyi oldukça sık kullanıyor çünkü yunusların, kadınların karnını dürterek yüksek frekansta bir ses üretmesiyle, bebeğin beyin gelişimine katkı sağladıklarına inanılıyor.

4. Yılan masajı

İsrail'de kullanılan bu yöntemde, insan vücudunu çevreleyen birkaç yılan sayesinde tüm vücuda masaj uygulanıyor. Uzmanlar, bu yöntemin migrene ve kas ağrılarına iyi geldiğini söylüyor.

5. Plasenta maskesi

Cilt problemlerinin, sivilcelerin sedef ve gül hastalıklarının tedavilerinde dünya çapında kullanılan bir terapi yöntemi bu. Hatta Hollanda'daki futbolcular, kas yırtılmalarının tedavisinde at plasentası kullanıyorlar.

6. Bira spası

Sıcak bir banyonun ağrılara sızılara iyi geldiğini biliyorduk ancak Avrupa'daki insanlar sıcak su yerine bir alternatif bulmuşlar. Almanya'da, Avusturya'da ve Çek Cumhuriyeti'nde yer alan birçok otelde, bira banyosu yapma imkanınız var. Bu terapi cilt problemlerine ve strese iyi gelmekle kalmayıp, kardiyo etkisi de yapıyor.

7. Volkan kumu banyosu

Çamur banyosunu ve kum banyosunu duymuşsunuzdur, peki volkan kumu banyosunun bir spa terapisi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Bazı yerlerde soğumuş volkan kumu kullanılırken, bazı yerlerde ise gerçekten volkanda ısıtılmış kumlar kullanılıyor.

8. Kriyoterapi

Kriyoterapide dondurucu seviyede soğuk bir su tankı kullanılıyor. İnanışa göre su tankının içinde bir süre beklemek zihinsel sağlığı geliştiriyor ve ömrü uzatıyor.

9. Saman terapisi

Islak ve fermente edilmiş samanla vücudu kaplayarak yapılan terapi yönteminin kökeni, eskiden yaşayan çiftçilerin çok enerjik olmaları. Bu terapinin kaslardaki kramplar ve sertleşmelerin yanında obeziteye de iyi geldiği söyleniyor.

10. At terapisi

''Equine reiki'' de denen bu terapinin yaşam enerjisini artırmaya yönelik olduğu söyleniyor. Bu terapi Avustralya'da oldukça popüler ve kişiye bir masözün masaj yaptığı esnada, bir atın ortalıkta serbestçe dolaşmasıyla sağlanıyor.

11. Kati Basti terapisi

İyi bir masaj size kendinizi hamur gibi hissettirir. Yani neden gerçek hamurun kullanıldığı bir masaj olmasın demişler ve bu terapi ortaya çıkmış. Bu terapi, ağrıyan bölgeye hamurun çember şeklinde yapıştırılarak ortasına da yağ dökülmesi şeklinde. Yağın içeriği ise tamamen bitkisel.

12. Tütsülenmiş et terapisi

İtalya'da uygulanan bu terapide tütsülenmiş et kullanılıyor. Terapi gören kişinin başının üzerine mendil yerleştiriyorlar ve bir tabakta sundukları tütsülenmiş eti koklatıyorlar.

13. Ramen banyosu

Elbette bu ilginç terapinin adresi Japonya. Metabolizmayı hızlandırdığı ve cildi güzelleştirdiği iddia edilen dev bir kase ramenin içerisine girerek bu terapiden yararlanabilirsiniz. Söylenene göre, bu terapide gerçek et suyu kullanılıyor ancak kullanılan erişteler sentetik.

14. Keçi yogası

Bu terapi, stres ve anksiyete ile mücadele etmek adına, bir keçi çiftliğinde düzenleniyor. Keçilerin etrafta gezinip, yoga yapan insanların üzerine çıkması ve yürümesi şeklinde.

15. Kupa çekme

Türk dizilerinden size tanıdık gelecek olan bu terapi yönteminin ana vatanı Çin. Cam kapları ısıtarak kişinin sorunlu bölgesine yapıştırıyorlar ve sıcak kapların eti çekmesi ile gerçekleşen emilim de soğuk algınlığı gibi çeşitli yollardan meydana gelen ağrı ve krampları iyileştiriyor. Ama bu tedavinin çeşitli yaralanmalara sebep olabileceğini belirtmemizde fayda var.

Size en ilginç gelen terapi yöntemi hangisi? Bu yöntemlerden birini denemiş olanınız var mı? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamze-oznalbant

#6 Biranın şişesi 10 lira , ne küveti ne banyosu :D

hipergrafi

#1 numarayı bende asla yaptıramam ama işe yarayabilir. Salyangozların doku yenilenmesi en hızlı hayvanlar olduklarını duymuştum. Salyangoz özlü kremler de var. #7 numarayı imkanım olsa muhakkak yaptırmak isterdim. Aktif volkanların olduğu bölgelerde toprağa geçiş yapan mineraller sayrsinde tarım ne kadar verimli ve her derde deva kaplıcalar var hepimizin malumu, volkandan çıkan toprak nasıl faydalı olmazki. #9 numarada çok saçma gelmedi. #12 numaranın mentollü bitkiler kullanılan bir versiyonu solunum sıkıntıları ve sinüs tıkanıklıkları için faydalı olabilir. #15 numara zaten ülkemizdede bilinen bir yöntem ve merak ediyorum profesyonel tıp bardakçekme, hacamat, bitkisel tedaviler vs alternatif tıp yöntemlerini ciddiye alarak araştırıyormu?

ashirogi-muto

Adam si"l"kmece

paco-hernandez

#6 ve #12 tam benlikmiş!..

rabia-zuzu

11 ' de çörek mi yapıyorlar anlamadım :D

Görüş Bildir