Kaz Dağları’ndan Tanıdığımız Kanadalı Madenciler Gözlerini Kapadokya'ya Dikti

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Kaz Dağları'ndaki orman katliamıyla gündeme gelen Kanadalı altıncılar şimdi de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya'ya göz dikti. Şirkete arama ruhsatı verilirken sularının siyanürle kirleneceği endişesi taşıyan yöre halkı tepkili. Madene karşı ilk dava da açıldı.

Sözcü'nün haberine göre Kanadalı Centerra Gold maden şirketi, Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak ve Göynük köylerinde toplam bin 306 hektarı kapsayan devasa alanda altın aramak için Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden resmen ruhsat aldı.

Yöre halkı altın madeninden, şirketin sondaja başlamasıyla haberdar olabildi.

Centerra Gold şirketinin Kırgızistan’da kaza sonucu halkı siyanürle zehirlediği belirtiliyordu.

Madenin durdurulması için dava açılırken, on binlerce itiraz dilekçesi toplandı.

Siyanür endişesi yaşayan halk Cumhurbaşkanlığı'na da şikayet yağdırdı. Ancak Cumhurbaşkanlığı, Kapadokya'nın yanı sıra Kızılırmak suyunu da tehdit eden altın madeninin Kapadokya sınırları içinde yer almadığını belirtip halkı yatıştırmaya çalıştı.

CNN Türk ekonomi programcısı Cem Seymen, Aralık 2020'de bu paylaşımı yapmıştı: "Kapadokya’da altın arayan şirket işgalci güçtür. Kapitülasyonlar yaşıyor mu?"

Altın madenine Özkonak Belediye Başkanı Abdulkadir Macit de karşı çıktı.

Macit, belediyenin araçlarıyla Özkonak'ın ortasına, “Ziyaret Dağı'nda altın arama iptal edilmelidir. Kapadokya'nın her taşı altından değerlidir” yazan afiş astırdı.

Kapadokya bölgesinde büyük huzursuzluğa neden olan altın madeni ruhsat sahası, Özkonak Beldesi ve Göynük Köyü sınırları içerisinde yer alan biri 900 hektar diğeri 406 hektar olmak üzere toplam bin 306 hektar alanı kapsıyor.

Tarihi ve kültürel miras Kapadokya alanının hemen sınırında, dünyaca ünlü yeraltı şehrine 400 metre, 4. yüzyıldan kalan Belha Manastırı'na sadece 150 metre mesafede olduğu belirtilen altın arama sahasının aynı zamanda Anadolu'ya ilk gelen 12 Türk beyinin mezarlarının yer aldığı alana da sınır olduğu ifade edildi. 

Dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan Kapadokya'nın altın madeni ve siyanür riskiyle karşı karşıya bırakılması halinde hem insan sağlığının ciddi tehlikeye gireceği hem de milyonlarca yılda oluşan tarihi turistik bölgenin zarar göreceği belirtildi.

Dava açıldı: "Çok acil durdurun!"

Özkonak Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, yürütmenin durdurulması istemiyle Kayseri İdare Mahkemesi'ne 21 Ocak'ta dava açtı. 

Dernek davanın dilekçe başlığına, “Durumun aciliyetine binaen ve çevrenin geri döndürülemez şekilde tahrip edileceği açık olduğundan, savunma alınıncaya kadar ve esastan yürütmenin durdurulması talebimiz vardır” notunu ekledi. 

Bölgenin aktif fay hattında olduğu, ruhsat sahasının Kızılırmak havzasına kadar uzandığına işaret edilirken olası bir depremde siyanür havuzunun çatlaması ya da sık yaşanan sel sularının havuza ulaşması halinde Kızılırmak suyuna siyanür zehrinin karışabileceği uyarıları yapıldı. 

Birçok kentin içinden geçen Kızılırmak aynı zamanda Başkent Ankara'nın su ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor.

Soylu'nun Annesiyle Fotoğrafının Altına Küfür Eden Şüpheli, Cumhurbaşkanına Hakaretten Tutuklandı - onedio.com
Soylu'nun Annesiyle Fotoğrafının Altına Küfür Eden Şüpheli, Cumhurbaşkanına Hakaretten Tutuklandı - onedio.com
CHP'li Belediye En Düşük Ücreti 5 Bin TL Yaptı, İşçiler Bayram Etti - onedio.com
CHP'li Belediye En Düşük Ücreti 5 Bin TL Yaptı, İşçiler Bayram Etti - onedio.com
Erdoğan'a Göre Ekonomide İşler Yolunda: 'Kapanan Dükkan, Şirket Falan Yok' - onedio.com
Erdoğan'a Göre Ekonomide İşler Yolunda: 'Kapanan Dükkan, Şirket Falan Yok' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir