Kavuştular... Rahşan Ecevit 97 Yaşında Yaşama Veda Etti

 > 
2.3bPAYLAŞIM

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi, Demokratik Sol Parti’nin kurucusu ve ilk genel başkanı Rahşan Ecevit tedavi gördüğü GATA'da 97 yaşında yaşama veda etti. Rahşan Ecevit ile 2006 yılında aramızdan ayrılan Bülent Ecevit, birbirlerine olan sevgileri ile hafızalara kazınmıştı.

Rahşan Ecevit bir süredir Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) tedavi görüyordu.

97 yaşındaki Ecevit'in saat 21.00'de hayata gözlerini kapadığı öğrenildi.

Ressam, yazar ve siyasetçiydi

Aslen Selanikli bir ailenin çocuğu olan Rahşan Ecevit 1923’te Bursa’da doğdu. Ankara Lisesi ve Robert Koleji'ni bitirdi. 

1946’da kolejde tanıştığı Bülent Ecevit ile bir ömür sürecek evliliğe imza attı.

DSP'nin kurucusu ve ilk genel başkanı oldu

CHP'nin başına 1972'de geçen Bülent Ecevit, 1974 yılında başbakanlık koltuğuna oturduğunda en büyük destekçisi Rahşan Ecevit oldu.

Bülent Ecevit, 1980 yılındaki darbeden sonra üç kez cezaevine girdi. Rahşan Ecevit eşini kurtarmak için dışarıda yoğun mücadele verdi. 

Avukatlarla, gazetecilerle görüşüp delil toplayarak eşinin serbest bırakılmasını sağladı. 

1980Den sonra ise siyaset yapması yasaklanan Bülent Ecevit'le birlikte Demokratik Sol Parti'nin (DSP) kurulması için çalıştı. 

1985'te DSP'nin kurucusu ve ilk genel başkanı oldu.

1987'de Bülent Ecevit'in siyasi yasağı kalktığında görevi devretti

2009'da DSP'den istifa etti. Ocak 2010'da yeniden genel başkanlığa seçilse de bu kez sadece birkaç ay koltukta kaldı, Haziran 2010'da görevden ayrıldı.

Rahşan Ecevit'in, 12 Mart 1971'deki askeri darbe öncesi yıllarda, Pülümürlü bir hamal ve zengin bir aileden gelen bir devrimcinin hikayesini anlattığı "Pülümür'de Aşk" adlı romanı 2002'de yayımlandı.

Ecevit çifti aşklarının nasıl başladığını anlatıyor 🎥

Şair kimliği ile de bilinen Bülent Ecevit, Rahşan Ecevit'e sevgisini "El ele büyüttük sevgiyi" şiiriyle anlatmıştı. 👇

'Rahşan affı' tartışmaları: "Benim istediğim af, katillerin affı değildi"

Rahşan Ecevit, Türkiye'de genel af çıkarılmasını sağlayacak kadar etkili bir siyasi figürdü.

Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası olan ve 22 Aralık 2000'de Rahşan Ecevit'in önerisiyle çıkarılan, devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara erteleme veya şartlı salıverme getiren yasa kamuoyunda "Rahşan affı" olarak anıldı.

Bu yasanın çıkarılmasının ardından 70 bin kişinin bulunduğu cezaevlerinin nüfusu 40 bine kadar düştü.

Rahşan Ecevit, 2001 yılında yaptığı açıklamada af ile ilgili düşüncelerini şöyle açıklıyordu: 

"Oysa ben, defalarca bu affın benim düşündüğüm af olmadığını söyledim. Benim düşündüğüm af katillerin affı değil, garibanların affıydı. Bir somun ekmek çalanlar için istenilen affın içine katilleri de sokan ben değilim. Katillerin bile cezalarının silinmesini kolaylaştıran kanunlarımızı hala düzeltmeyen de ben değilim. Adalet' adı altında affın kapsamını genişletmek için hala uğraşan da ben değilim" demişti.

Son arzusu Bülent Ecevit'in yanında olmak

Rahşan Ecevit’in en büyük arzusunun öldükten sonra da Bülent Ecevit'ten ayrılmamak olduğunu söyleyen DSP Genel Başkanı Önder Aksakal; "Bülent Ecevit vefat ettiğinde kendisine özel bir mezar yeri tahsis edilmişti. Fakat o günkü şartlarda Devlet Mezarlığı'nda defnedilmişti. Biz de bu noktada Sayın Cumhurbaşkanına talebimizi ilettik. Rahşan Ecevit ile Bülent Ecevit'in aynı yerde yatmaları için gerekli yasal prosedürlerin işletilmesi için Cumhurbaşkanı'ndan destek bekliyoruz." diye konuştu.

Aksakal: "Rahşan Ecevit, Devlet Mezarlığı'nda ebedi sevgilisi Bülent Ecevit'in yanına defnedilecektir."

Sosyal medyadan mesajlar: 'Siyasetimizin dürüst, mütevazı insanı'

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir