Katar'la Askeri Protokol İmzalandı: Sivil Personelin Sınavsız Tıp Okuyabileceği İddiası Gündemde

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Türkiye ile Katar arasında imzalanan protokole göre, Katarlı gençlerin Türkiye'de sınavsız tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabileceği iddia edildi. Anlaşma kapsamında hastane kurulması ve işletilmesi de var.

Sözcü'nün haberine göre Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” Protokolü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Protokole göre, Katarlı gençler sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS ya da herhangi bir sınav şartından bahsedilmedi.

5 yıllık sözleşme

Protokolde misafir öğrencilerin yanı sıra misafir personel de istihdam edilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.
Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrencilerin mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.

Gelen tepkilerden bazıları şu şekilde...

Katarlı gençlerin Türkiye'de sınavsız tıp okuyabilmesiyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Tepki gösterilecek bir durum yok, gelip öğrenim görebilirler
O kadar sinirliyim ki, elim ayağıma dolaştı. Hakkımızı helal etmiyoruz!

Anket cevapları tatmin etmediyse buyrun yorumlara...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beterbeter

Türkleri doktor yapmıyorlar arkadaşıma 3 tane Türk alabiliyoruz demişler.

abdes_terligi

kendi ülkemde ben tıp okuyamadım aq korona içine etti onca çalışmamın, elin arabı gelip beleşe sınavsız tıp okuyacakmış.

me10

Sevgili Onedio haberin yalan olduğunu bildiğin halde neden hala kaldırmayıp insanların kafasını karıştırıyorsun??

emsalden-misal-olmaz.

neden yalan haber paylaşmak bu kadar normalleşti. Katarlı gençler diye başlık atıp, askeriye içinde olanların tıp eğitimi alacağını aralara mı sıkıştırdınız. kimse ülkedekilerin kontenjanına engel olmayacak. askeri alanda özel tıp eğitimi vereceğiz ve bu mu yanlış olan? İngilizler olaydı bu haberde muhalefet desteklerdi. katar olunca böyle saçmalıyorlar.

beterbeter

Katarın akdenizde israil ve yunanistanlar neler yaptığını da biliyormusun

valkyr

Lozan anlaşması ile yabancılara kapitülasyonlar kalkmıştı, akape ile geri geldi.

emsalden-misal-olmaz.

kapitülasyonlar geleli çok oldu. boşuna mı fabrikalarımızı kapatıp, dışardan aldık malları. ahır yaptık hepsini, dışarıda daha ucuz diye. kapitülasyon budur işte.

Görüş Bildir