Kardeşi Serviste Havasızlıktan Can Vermişti: Yaren Sakin 'Sürücüyü Uyaran Sistem' ile TÜBİTAK Yarışmasında Birinci Oldu

 > -

Okul servisinde "unutulan" ve havasızlıktan yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ablası 11 yaşındaki Yaren Sakin'in, bu acı olaydan yola çıkarak geliştirdiği "Okul servislerinde güvenliğin arttırılması için sürücüyü uyaran alarm sistemi" projesi, TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması'nda birincilik ödülü aldı.

🏆 Değerler eğitimi, Biyoloji, Fizik, Kimya, Tarih, kodlama ve Türkçe alanlarında yarışmaya katılan ve dereceye giren 80 öğrenciye ödülleri verildi.

TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması kapsamında İzmir bölgesinde dereceye giren öğrencilere, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Kültür Merkezi'nde düzelenen törenle ödülleri verildi.

Yarışmaya İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak'tan katılım sağlandı. 

Türkiye genelinde 11 bin 352 projenin katıldığı yarışmaya İzmir'den 635 proje yer aldı. 635 projeden 80'i sergilendi.

Fizik dalında birincilik ödülünü kazan Yaren Sakin adı okununca ağlayarak sahneye geldi: "Çok güzel bir duygu, gururluyum"

Yaren Sakin, "Çok heyecanlıydım. En son adım okununca dereceye girmediğimi düşündüm. Üzülmedim çünkü burada olmak da çok güzel. Aslında çok beklemiyordum. Sürpriz oldu. Heyecanlıyım ve gururluyum" dedi.

"Bu projeyi destekleyenler koca yürekli insanlar, önemli olan burada derece değil"

Baba Serkan Sakin ise kızıyla gurur duyduğunu söyleyerek, "Bu projeyi destekleyenler koca yürekli insanlar. Önemli olan burada derece değil. Bütün yavrularımız bir şeyler için çabaladı. Gönüllerde birinci onlar. Hepsinin emeğine sağlık. Yaren bu zamana kadar kardeşi için çalıştı. Dileğinin sonuna gelmesine ramak kaldı. İnşallah dört dörtlük olacak her şey" diye konuştu.

Sakin ailesi, 15 Ağustos'ta 3 yaşındaki çocukları Alperen Sakin'in anaokulu servisinde havasızlıktan yaşamını yitirmesi nedeniyle büyük acı yaşadı.

Sözün Bittiği Yer: Anaokulu Servisinde 'Unutulan' 3 Yaşındaki Alperen Havasızlıktan Can Verdi - onedio.com
Sözün Bittiği Yer: Anaokulu Servisinde 'Unutulan' 3 Yaşındaki Alperen Havasızlıktan Can Verdi - onedio.com

Ailenin büyük çocuğu Yaren Sakin, başka ailelerin de aynı acıyı yaşamaması için 'servis içi güvenlik' konularında araştırma yapmaya başladı.

6. sınıfta okuyan abla Yaren Sakin, kardeşinin ölümüne neden olan ihmallerin bir daha yaşanmaması için bir proje yapmak istedi ve bu fikrini öğretmeni ve müdürüyle paylaştı.

Öğretmenler ve aile bireyleri, Yaren'e destek olarak onu bu fikrini geliştirmeye yönlendirdi.

Ve 2 aylık bir çalışmanın sonunda projesini tamamladı...

Bir Daha Yaşanmasın Diye: Minik Alperen'in Ablası 'Serviste Öğrenci Unutulmaması İçin' Proje Geliştirdi - onedio.com
Bir Daha Yaşanmasın Diye: Minik Alperen'in Ablası 'Serviste Öğrenci Unutulmaması İçin' Proje Geliştirdi - onedio.com

"Şoför her kontağı kapattığında iki dakika içinde butona basmak zorunda kalacak" 📹

Geliştirdiği sistemin kalıcı olmasını isteyen Yaren Sakin, projeyi şöyle anlatmıştı: 

"Ağustos ayında kardeşim Alperen serviste unutulduğu için ben ve ailem çok büyük bir acı yaşadık. Ben başka ailelerin böyle bir acı yaşamaması ve başka çocukların da serviste unutulmaması için böyle bir proje başlattım. Serviste unutulma olayları servis şoförlerinden kaynaklanıyor, şoförler servisi kontrol etmeden kontağı kapatıp iniyorlar. Bu projemizde iç arka kısma bir buton yerleştireceğiz. Şoför her kontağı kapattığında bu butona 2 dakika içerisinde basmak zorunda kalacak. Şoför eğer ki basmazsa, unutursa 2 dakika içerisinde bu buton alarmı çalıştıracak, servis şoförünü uyaracak. Şoför unuttuğunda butona basmadığı için buton uyarı yapacak. Şoför butona basmak için servise gelecek ve servisin içini kontrol edecek, çocuk da kurtulmuş olacak. Projenin sonunda bu sistemin okul servislerinde zorunlu olmasını istiyorum. Araştırmalar yaparken serviste unutulma olaylarının fazla olduğunu gördüm. Çok üzüldüğüm için böyle bir proje geliştirdim, bir daha da böyle bir şeyin olmamasını istiyorum."

Başkaları aynı acıyı yaşamasın diye geliştirdiği proje ile TÜBİTAK yarışmasında fizik dalında birinci olan Yaren Sakin'i tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz 👏🙏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınDenizliİzmirManisaMuğlaÖğretmenUşak
Görüş Bildir