Görüş Bildir

İzmir'de okul servisinde unutularak yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen'in ablası Yaren Sakin, başkaları aynı acıyı yaşamasın diye, okul servislerinde şoförlerin öğrencileri kontrolünü sağlayacak sistem geliştirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sakin ailesi, 15 Ağustos'ta 3 yaşındaki çocukları Alperen Sakin'in özel anaokulu servisinde unutulduktan sonra yaşamını yitirmesi nedeniyle büyük acı yaşadı. Aile, Alperen'in yaşamını yitirmesine neden olan anaokulu görevlilerinden davacı oldu.

Ailenin en büyük çocuğu Yaren Sakin ise acılarını bir nebze olsun hafifletmek ve başka ailelerin de aynı acıyı yaşamaması için kardeşinin olayından sonra gündeme gelen 'servis içi güvenlik' konularında araştırma yapmaya başladı.

2 aylık bir çalışmanın sonunda projesini tamamladı

2 aylık bir çalışmanın sonunda projesini tamamladı

6. sınıfta okuyan Sakin, kardeşinin ölümüne neden olan ihmallerin bir daha yaşanmaması için bir proje yapmak istedi ve bu fikrini öğretmeni ve müdürüyle paylaştı.

Öğretmenler ve aile bireyleri, Yaren'e destek olarak onu bu fikrini geliştirmeye yönlendirdi. Öğretmenleriyle yaklaşık 2 ay çalışan Yaren'in projesi kısa süre önce tamamlandı.

"Şoför her kontağı kapattığında iki dakika içinde butona basmak zorunda kalacak"

İçeriğin Devamı Aşağıda

Geliştirdiği sistemin kalıcı olmasını isteyen Yaren Sakin, projeyi şöyle anlattı:

'Ağustos ayında kardeşim Alperen serviste unutulduğu için ben ve ailem çok büyük bir acı yaşadık. Ben başka ailelerin böyle bir acı yaşamaması ve başka çocukların da serviste unutulmaması için böyle bir proje başlattım. Serviste unutulma olayları servis şoförlerinden kaynaklanıyor, şoförler servisi kontrol etmeden kontağı kapatıp iniyorlar. Bu projemizde iç arka kısma bir buton yerleştireceğiz. Şoför her kontağı kapattığında bu butona 2 dakika içerisinde basmak zorunda kalacak. Şoför eğer ki basmazsa, unutursa 2 dakika içerisinde bu buton alarmı çalıştıracak, servis şoförünü uyaracak. Şoför unuttuğunda butona basmadığı için buton uyarı yapacak. Şoför butona basmak için servise gelecek ve servisin içini kontrol edecek, çocuk da kurtulmuş olacak. Projenin sonunda bu sistemin okul servislerinde zorunlu olmasını istiyorum. Araştırmalar yaparken serviste unutulma olaylarının fazla olduğunu gördüm. Çok üzüldüğüm için böyle bir proje geliştirdim, bir daha da böyle bir şeyin olmamasını istiyorum.'

Geçtiğimiz gün 4 bakanlığın ortak çalışması sonucu okul servislerinde alınacak yeni önlemler açıklanmıştı 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1502
524
218
20
17
11
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

'Arkadakiler inmeden butona bir basıverin laa' diye böğürecek nice vicdansız şoför var be koca yürekli çocuk. Kim bilir ne acılar çektiniz. İnsan nasıl dayan... Devamını Gör

Mr Logical

Ah be güzel kuzum. O kontağı kapatanların içi seninkinin onda biri kadar temiz olsa zaten o servisi kontrol etmeden inmez aşağı. O görevliler işine senin bu ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Ulan şu kızın yaptığını yıllardır ülkenin başındakiler yapamadı ya. Yazıklar olsun. Kıza da helal olsun.