Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gündelik Hayatta Kaosa Neden Olmuş 10 Bilgisayar Hatası

 > -

Bilgisayarların uzunca yıllardır hayatımızda olduğu ve hayatımınızın da pek çok alanını kontrol ettikleri bir gerçek. Ancak işlerimizi ve hayatlarımızı tamamen bu cihazlara bırakarak doğru mu yapıyoruz acaba? Zira küçük bir kod hatası bakın nelere mal olabiliyor...

Kaynak: http://www.youtube.com/watch?v=EN1uqm7tv...

10. 2003 - Kuzey Doğu Amerika elektrik kesintisi

2003 Yılında Amerika'nın Kuzey Doğu'sunu tamamen elektriksiz bırakan bu kesintinin nedeni, tek bir alarm sisteminin bozulmasından kaynaklı. Bu küçük nedenli büyük kesinti, 50 Milyon kişiyi elektriksiz bırakırken, 11 ölüme sebep olmuş ve 6 Milyon dolara malolmuştur.

9. 2011 - Honda kod hatası nedeniyle 2.5 milyon aracını geri çağırdı

Hatalı yazılan bir kod nedeniyle Honda, 2011 yılında 2.5 milyon aracını geri çağırmak zorunda kalmıştır. Bu küçük hatalı kod, hava yastıklarının aşırı basınçlı olmasına, yanlış vites seçimi gibi ölümcül hatalara neden olmaktaydı.

8. 2009 - Google'daki tüm bağlantıların Malware haline gelmesi

Bir Google çalışanının yanlışlıkla "backslash" tuşuna basmasıyla birlikte Google'dan erişilen tüm adresler Malware olarak görünmeye başladı. Dolayısıyla Google kullanan hemen hiç kimse, yaklaşık 1 saat boyunca Google üzerinden hiç bir siteye erişemedi ve bu da yaklaşık 2 - 3 Milyon $ reklam kaybına yol açtı.

7. 2012 - 1,200 Kişi yanlışlıkla jüri görevine davet edildi

Amerika Kaliforniya'da bir mahkeme bilgisayarı yanlışlıkla 1,200 kişiyi birden jüri  görevine davet etti. Durumun esas vehameti ise sabah saat 8'den itibaren tüm eyaletler arası yollar kilitlendiğine ortaya çıktı.

6. 1992 - Pepsi Yalnışlıkla 800.000 Filipinli'yi Milyoner Yaptı

Pepsi'nin bir bilgisayar hatası nedeniyle 394 no'lu kapağı kazanan ilan etmesiyle birlikte bir anda 800.000 Filipinli milyoner oluverdi. Ancak olayın ardından Pepsi'nin bu olayın bir hata olduğunu ve ödeme yapılmayacağını açıklaması, arkasından bir isyan başlattı.

5. 2005 - World of Warcraft'da salgın hastalık

Oyun geliştiricileri, "Corrupted Blood" isimli bir hastalık yayınladılar. Ancak hastalık bir anda oyuncular arasında beklenmedik bir hızla yayıldı ve oyundaki sanal kasabalar binlerce cansız bedenle doldu.

4. 2002 - 8,500 Hasta yanlışlıkla ölü ilan edildi

St. Mary's Mercy hastanesi bilgisayarındaki bir kodlama hatası nedeniyle hastanede yatan 8,500 hasta yanlışlıkla ölü olarak ilan edildi. Sistem hastaların ağzından "ben öldüm" faturaları gönderirken, bir yandan da Sosyal Güvenlik Ofisi ve sigorta şirketlerine de haber vermeyi ihmal etmemiş tabi ki.

3. 1985 / 1987 - Kanser hastalarına %100 fazla dozda radyasyon

Radyasyon ile kanser tedavisinde kullanılan Therac - 25 isimli tıbbi bir cihazın programlamasında yapılmış bir hata nedeniyle, cihaz hastalarına normalin 100 katı radyasyon vermiş ve 6 kişinin ölümüne neden olmuş.

2. 2012 - Bir program güncellemesi sonrası kaybedilen milyonlarca dolar

Knight Capital Group isimli bir finans firması, sistemlerine yeni bir program kuruyor ve çalıştırıyor. Ancak sistem bir anda milyonlarca hatalı ticari işleme neden oluyor ve zaten batmanın eşiğindeki firma yaklaşık 30 dakika içerisinde 440 milyon dolar kaybediyor.

1. 1979 - Üçüncü Dünya Savaşı'nın Kıyısından Dönmek

Amerika savunma sistemleri büyük bir Sovyet füzesi atıldığını tespit ederek alarma geçer ve hemen bir misilleme saldırısı için hazırlıklara başlar. Ancak uydulardan gelen verilerle anlaşılır ki, durum bir teknisyenin yanlışkla çalıştırdığı simülasyondan kaynaklanan bir hatalı uyarıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rhaxor

5 mi kaosa neden olucak ?

Görüş Bildir