Kanserden Hayatını Kaybeden Çocuğun 'Dondurularak Saklanma' İsteği Mahkeme Tarafından Kabul Edildi

 > -

İngiltere'de çok nadir görülen bir tür kanser hastalığıyla savaşan 14 yaşındaki kız çocuğunun, ileride bir gün kansere çare bulunur ümidiyle vücudunun dondurularak saklanması dileği mahkeme tarafından kabul edildi. Birbirinden ayrı yaşayan bir anne-babanın çocuğu olan küçük hastanın 8 yıldır görmediği babası önce kızının bu kararına karşı çıkmıştı fakat hakim annenin söz sahibi olduğuna kanaat getirdi. İsmi yalnızca J.S olarak açıklanan kız geçtiğimiz ay yaşama veda etti ve 'kriyojenik' dondurulma yöntemi ile dondurularak saklanması için ABD'ye gönderildi...

İngiltere'de tarihe geçecek bir duruşmada 14 yaşındaki kanser kurbanı J.S'nin 'vücudunun dondurulması' dileği mahkeme tarafından kabul edildi.

The Guardian'ın haberine göre mahkeme kızın kriyojenik olarak dondurulup saklanması arzusuna destek veren annesinin kızın vücudu hakkında karar verebilecek tek kişi olduğuna karar verdi.

Hakimin 'olağanüstü' olarak değerlendirdiği duruşmada mahkemenin kararından sonra, J.S'nin vücudu İngiltere'de yaşadığı Londra kentinden alınıp ABD'ye götürüldü ve özel bir şirket tarafından 157.000 TL karşılığında 'ebediyete dek' dondurularak saklandı.

İsmi yalnızca J.S olarak açıklanan kız çocuğu, mahkemeye yazdığı mektupta şunları söyledi;

"Benden bu sıra dışı şeyin yapılmasını neden istediğimi açıklamam rica edildi. Sadece 14 yaşındayım ve ölmek istemiyorum, ama biliyorum ki öleceğim. Bence kriyo-dondurulma işlemi, bana tedavi edilip uyandırılmak için bir şans verecek. Bu yüzlerce yıl sonra olacak olsa bile. Yerin altına gömülmek istemiyorum. Daha uzun uzun yaşamak istiyorum ve düşünüyorum ki gelecekte kanserime bir çare bulabilirler ve beni uyandırabilirler. Bu şansım olsun istiyorum. Bu benim dileğim."

Hakim Peter Jackson, kız halen hayattayken dava ile ilgili hiçbir şeyin medyada yer almamasını emretti. J.S mahkemeye çıkamayacak kadar ağır bir durumdaydı fakat hakim kendisini hastane odasında ziyaret etti.

Hakim Jackson şu sözleri yazdı:

 "Yüz yüze geldiği bu çıkmaz durumla cesurca başa çıkmasından çok etkilendim. Türünün tek örneği olan bu tür bir uygulamanın mahkeme salonlarına gelmesi, bu ülkede ve diğer ülkelerde artık şaşırtıcı değil. Bu bilimin hukuka sorduğu yeni soru örneklerinden biri, belki de en çok da aile hukukuna... Daha önce hiçbir baba J.S'nin babasının pozisyonuna konulmamıştı. Bu dava kriyojenik dondurulma işlemi konusunu ortaya atmasaydı bile bir babanın çocuğunu öldükten sonra görebilmesi tartışması bile yeteri kadar mühim olurdu."

Hakim Johnson'un açıklamasına göre aile zengin değildi fakat bir grup kriyojenik dondurulma yanlısı gönüllünün de yardımıyla gerekli para toplandı ve hazırlıklar tamamlandı.

JS, mahkemede avukatı Frances Judd tarafından temsil edildi.

Dondurularak saklanma işleminin ilk yapıldığı 1960'lı yıllardan beri işlem toplamda bir kaç yüz kez yapılmış.

Vücudun ölüm gerçekleştikten hemen sonra tercihen dakikalar sonra hazırlanması gerekiyor. Bundan sonra ise vücudun resmi bir cenaze işlemleri şirketi tarafından ulaşımı sağlanması gerekiyor.

Taşıma işlemleri için vücuttaki kanın anti-friz bir sıvı ile değiştirilmesi ve vücudun yavaş yavaş -70C dereceye getirilmesi gerekiyor.

Bundan sonra ise kuru buz ile paketlenip depolanacak yere götürülüyor. J.S'nin kriyojenik saklanma hazırlık işlemleri tamamlanmış olsa da, işlemler yapılırken hastane ve morg çalışanları ciddi tereddütler yaşamış. 

HTA açıklamasında şunlara yer verdi; “Kriyo-dondurulmanın şu anda ne kadar yaygın olduğu veya gelecekte ne kadar yaygın olabilieceği, bireyin maruz kalabileceği her türlü riski ve kamu güvenini kapsamlı bir şekilde belirlemek için bilgi topluyoruz. Kilit paydaşlarla görüşme halindeyiz ve olası denetimsel ihtiyaçları konuşuyoruz."

Habere göre 14 yaşındaki kızının davası sırasında baba kararını değiştirdi ve hakim karşısında şunları söyledi: "Kızımın kararlarına saygı duyuyorum. Bu benden istediği tek ve son şey."

Hakimin şu açıklamaları da kayıt altına alındı:

İngiliz hukukuna göre bir çocuğun miras bırakma hakkı yok ve bu durumda JS için en faydalı şeye mahkeme karar vermek zorundaydı. Hakim kararın anneye bırakılmasının çocuk için en iyisi olacağına karar verdi. JS vücudunun dondurulacağını bilerek huzur içine öldü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mmurat

Ruh yoksa beden ölüdür.. Materyalist dinsiz düşünce paranın kokusunu almış, bilim maskesi takıyor, ölen birini Allah'tan başka kimse diriltemez, ölen ölmüştür

goruncekadam

Belki Allah bilim adamlarına yardım eder, kız uyanır. Bunu bilemezsin. 200 yıl önce imkansız şeyler yapılıyor günümüzde.

gokce-aydin9

İnanç meselelerinin bu gibi şeylerle karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi yüzlerce yıl önce yapılması mümkün görülmeyen şeyler şuanda her evde bulunuyor.

kahvelipuding

200 yıl önce de zamanda yolculuk imkansızdı şimdi de. Demekki bazı şeyler gerçekten imkansız ama umut etmek günah değil. Hiç bi zaman o kanser ve yakını psikoloijisini anlayamayacağız, umarım da anlamayız.

goruncekadam

Allah allahaaa manyak mısın acaba sen.Ne demek 200 yıl önce imkansızdı şimdi de imkansız , bundan böyle de imkansız olacak.Ya zaman devam ediyor akıyor , sona gelmiş gibi.Zaman yolculuğu bilimsel olarak yapılabilir.Ama o teknolojiye gelmedik.Ömrümüz de yetmez ama bu imkansız demek değil ki.Kanserin de üstesinden gelinir.Zaman kavramını biraz anlayın.Gerçekçi ol , imkansızı iste.

Gizli Kullanıcı

Jules Verne oku azıcık. Adamın yaptığı roketin tıpatıp aynısını Ay'a gitmek için kullandılar (bknz. Saturn V). Adam hayal etti ve sonra gerçekleştirdiler. Bir de zaman yolculuğu ile kanseri aynı kefeye koymak da güzel kafaymış.

kahvelipuding

Siz bilimi bilim kurgu filmlerinden takip etmeye devam edin beyler. Bazı şeyler imkansızdır. Hadi ben kaçtım.

Gizli Kullanıcı

Para tuzağından başka bir şey değil bu. Ölen kişinin dondurulup çözdürülerek hayatına devam ettirme şeysi hayalde kalıyor. Onun yerine organlarını bağış yaparak ihtiyaç sahiplerine verebilirdi.

Gizli Kullanıcı

Kanserli organlar bir işe yaramaz.

Gizli Kullanıcı

Kanser geçmemiş temiz organlar bulunabilir ve onlar bağışlanabilir.

Gizli Kullanıcı

Çok riskli. Kan vermek için bile sarılık falan geçirmemek lazım kanserli birisinden organ almak çok riskli. Organları işlerine yaramaz.

corpse-bride

ruh olayını nasıl algılıyor bunu yapanlar ? ılgıncmıs

denizekiyisiolanadam

Bende dondurulmak istiyorum tayyip öldugü ve akp nin sandiga gömüldügü gün uyandirilmak ...

baris-can-sertkaya

Çok güldüm buna hahaahah

nilayn

süper :))))

tosarik

keske ölüleri gömmesek, onlari dondursak istedigimiz zaman gitsek böyle cam tüp gibi biseyin icinde onlari görsek, konussak, dertlessek ama topragin altina gömmesek keske...

monser

buda sapıklığın başka türü ölü sevici :) lan napacan ölü bir bedeni,ben korkarım be bırak korkmayı üzülürüm cansız bir beden görmeye..

tosarik

ölü fakat dondurulmus annan babandan mi korkcan?! atiyorum trafik kazasinda kaybettigin esini yada cocuklarinin dondurulmus bir tüpün icindeki bedenlerinden mi korkcan..sen cok yanlis anladin galiba ne demek istedigimi neyse...

monser

tamam toprağa gömmekte çok acı ama al resmini bak ,videosuna bakta konuş ne konuşacaksan.Cansız bir bedene bakmak nasıl güzel olabilir? oldu olacak içlerini doldurda odanın bir yerine as.

tosarik

abart

monser

Benmi abartmış oldum şimdi? fanteziler senden çıktı unutma ben geliştirdim..:)

cukubik

Kişi kendinden bilir işi. Ölü sevicilikle bu arkadaşın dediğini nasıl bir araya getiripde onun fikriymiş gibi sundun cidden tuhaf. Sevdiğin insanların cansız bedeninden korkmazsın ayrıca sadece korkucağını sanıyorsun ya da sevgiyi hiç tatmamışsın.

monser

çükündürük bir yorum olmuş.Ben bilinen ölü sevicilikten bahsetmedim zaten yakıştırdım sadece..sende garajında ya ölü saklıyorsun yada gusülhanede çalışıyorsun herhalde? ben ürküyorum kardeşim üzülüyorum bedenini napayım len ben onun? bana beyni, sıcaklığı, anlatımı,gülüşü,ağlayışı lazım sapıkmısınız olm siz? :)

monser

Arkadaşlar tam sizlik bir yer buldum wallahi hadi yaşadınız sizin gibilerde varmış bakın dünyada :) yanlız değildinizzzz..

Görüş Bildir