Johnson & Johnson 'Kanser' Davasını Kaybetti: 325 Milyon Dolar Tazminat Cezası

-

Amerika'da bir çift, kozmetik ve bakım ürünleri markası Johnson & Johnson'a, pudralarında bulunan asbest yüzünden kanser oldukları gerekçesiyle dava açtı. New York Yüksek Mahkemesi, çifti haklı buldu ve firmayı 325 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

Jüri, Johnson & Johnson'ın bebek pudrasının içerdiği asbest minerali nedeniyle akciğer zarı kanserine yakalandığı gerekçesiyle firmaya dava açan Donna Olson ve eşine 300 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. 

Geçen ay da firmanın aynı davada 25 milyon dolar tazminat ödemesi yönünde karar veren jürinin bu adımının ardından, Johnson& Johnson'ın aileye ödeyeceği tutar 325 milyon dolara ulaştı.

"Müşterilerini uyarmadı"

Ayrıca Amerikan basınındaki haberlerde, jürinin Johnson & Johnson'ın uzun yıllardır asbestin varlığından haberdar olduğu ancak müşterilerini uyarmadığı sonucuna ulaştığı kaydedildi.

Temyize gidiyor

Johnson & Johnson'dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise firmanın bu davayı temyize götüreceği vurgulandı, bağımsız uzmanlar ve akademik kurumların uzun yıllardır yaptığı testlerde, bebek pudralarının asbest içermediği ve kansere yol açmadığı savunuldu.

Benzer binlerce davası var

ABD merkezli firma uzun yıllardır bebek pudralarının akciğer zarı ve rahim kanseri ile diğer hastalıklara yol açan asbest minerali içerdiğine dair binlerce davayla karşı karşıya.

Johnson & Johnson daha önce de milyarlarca dolar tazminat cezası almıştı...

Johnson & Johnson Davayı Kaybetti: 22 Kadına 4,7 Milyar Dolar 'Kanser' Tazminatı - onedio.com
Johnson & Johnson Davayı Kaybetti: 22 Kadına 4,7 Milyar Dolar 'Kanser' Tazminatı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir