Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzmir Aşığı Dario Moreno

63PAYLAŞIM

Dario MORENO(1921-1968)

Aydın'da dünyaya gelen Dario, küçük yaşlarda yetim kaldı. Babasının vefatından sonra annesi ile birlikte İzmir'e yerleşti ve ölümüne kadar sürecek olan İzmir aşkı başladı. Birçok çeşitli işte çalıştı ve bu koşturmaca içinde geceleri kütüphanede tek başına Fransızca öğrenmeye çalıştı. Eline geçen bir gitar, müzik aşkını ortaya çıkardı.

    İzmir'de sahnelere çıkmaya başladı ve kısa sürede aranan bir sanatçı oldu. Onu farklı kılan sadece şarkıları söylemesi değil, adeta bir şov gösterisi sunmasıydı. Geleceğinin Fransa'da olduğuna inanarak Fransa'ya yerleşti. İlk yıllarında çok büyük zorluklar çekmesine rağmen geri dönmedi. Vefatına kadar Fransa'nın gözde sanatçısı olarak yaşadı. Ancak hiçbir zaman Türk olduğunu saklamadı hatta şarkılarında Türk ezgilerini kullandı. Gerisi, gerisi aşağıda bulunan Dario MORENO şarkılarında...

Her akşam votka, rakı ve şarap

Evet, hatırladınız değil mi? İşte o Dario Moreno'dur...

Deniz ve mehtap

Hatıralar hayal oldu

Mustapha

Besame mucho

İstanbul

Quand Elle Danse

Entarisi Ala Benziyor (Ali)

Oh Que Mambo

Dario Moreno, Fransa'da filmlerde de rol almıştır.

Quizas quizas quizas

Ni na nai

Brigitte Bardot & Dario Moreno - Voulez-vous danser avec moi

Brigitte Bardot ile dans etmek kaç kişiye nasip olmuştur acaba...

Mesud ol sen

Günümüzde çoğu sanatçının başaramadığını, o yıllarda, o imkansızlıklar içinde başarmış olan Dario MORENO 'yu unutmamalıyız. Hayat hikayesi her kesimden insana örnek olacak nitelikte. Kendisi hakkında daha çok bilgi için:  http://tr.wikipedia.org/wiki/Dario_Moreno

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrah-akkan

efsane

Görüş Bildir