İzleyecek Bir Şey Bulamayanlar Buraya! Gelmiş Geçmiş En iyi 30 Asya-Amerika Filmleri

4PAYLAŞIM

Rotten Tomatoes kullanıcılarına göre en iyileri bu filmler...

Not: Açıklamalar beyazperde.com'dan alınmıştır. 

Kaynak: https://editorial.rottentomatoes.com/gui...

30. Yeşil Ejder (2001)

Vietnam savaşı sırasında Amerika'da kurulan mülteci kampı olan Pendleton Kampı'nda geçen bu hikayede, annelerini kaybeden iki küçük çocuk konu alınıyor. Kamptan sorumlu astsubay Jim Lance, yardımcı olması için Vietnamlı Tai'yi kamp lideri yapar.

29. Come See The Paradise

1936 yılında New York'ta yaşayan bir İrlandalı-Amerikan sinema makinisti Jack McGurn, sendikaya bağlı olmayan sinema salonlarının aleyhinde bir takım olaylara karışır.

28. A Very Harold & Kumar Christmas

İki kafadar ayyaş olan Harold Lee ve Kumar Patel'in Guantanamo sahilindeki altı senelik şahane serüvenleri sona ermiştir.Tabi ki yaklaşan Noel'i mahvetmek yolunda da daha iyi bir ikili bulunamayacaktır. Zira daha başlangıçta Harold'un kayınpederinin ödüllü noel ağacını yakıp kül etmeyi becerebilirler!

27. Dragon: The Bruce Lee Story

Dragon: The Bruce Lee story, aktör ve dövüş sanatları ustası olan Bruce Lee'nin hayat hikayesini konu ediyor. Bruce Lee'nin eşi Linda Lee Cadwell tarafından yazılan kitaptan uyarlanan filmde, Bruce Lee'nin hayatının bilinmeyenleri gözler önüne seriliyor. Çocukken dövüş sanatları öğrenmeye başlayan Bruce Lee, yetişkin bir birey olduğunda artık ustası olduğu dövüş sanatları ile ilgili okul açtı. Dövüş sanatlarına olan yeteneği ve karizması ile yapımcı Bill Krieger'in dikkatini çeken Lee, yüzünü oyunculuğa çevirdi. Kısa sürede hem Hong Kong'dan hem de Hollywood'dan birçok teklif alan, Asya'da büyük bir film yıldızı haline gelen Lee, 20 Temmuz 1973 tarihinde henüz 33 yaşındayken hayat veda etti.

26. Harold & Kumar Go To White Castle

Harold kızlarla arası pek de iyi olmayan bir gençtir. Ekürisi Kumar'ın ise en büyük derdi sosyal hayatta yeterince kendisine saygı gösterilmemesidir. Bu tip ortak dertlerden muzdarip bu iki arkadaşın kaderi bir gün değişecektir. Peki ama nasıl? Tabi ki "Beyaz Şato"ya geldiklerinde tüm yaşamları artık değişecektir. American Pie, How I Met Your Mother ve daha bir çok dizi film ve sinemadan aşina olduğumuz komedi oyuncuları ile bezeli kadrosuyla "Harold & Kumar Go to White Castle" eğlenceli bir seyirlik olarak dikkat çekiyor.

25. Seoul Searching

1986 yılında gelen bu filmde, yabancı ülkelerde doğanlar için hükümet tarafından gençler için kamp düzenlenir. Bu kampa katılan gençler birbirinden ilginç deneyimler yaşar.

24. Big Trouble in Little China

Bir kamyon şoförü olan Jack Burton, Çin Mahallesi’ndeki bir çetenin elinden yakın bir arkadaşının sevgilisini kurtarmak üzere maceranın içine atılır. Burton ve arkadaşının bilmedikleri bir şey vardır: Lo Pan isimli 2000 yıllık bir Çinli hayaletin de, kurtarmak istediği kızla ilgili özel planları bulunmaktadır!

23. Children Of Invention

İki küçük çocuk anneleri ortadan kaybolduktan sonra tek başlarına kalır...

22. Never Forever

Göçmen bir işçiyle yaşadığı ilişki sayesinde kendi gerçek benliğini bulan bir kadının hikayesi...

21. Tigertail

Tigertail, bir ailenin 1950’lerin Tayvan’ından günümüz New York’una uzanan hikayesini konu ediyor. Herkes iyi bir yaşam sürmek ister. İnsanlar, büyüyüp gelişebilecekleri, kendi ailelerini kurabilecek huzurlu bir ortam arayışındadır. Ancak ilerlemek için geride bırakmamız gereken şeyler de vardır. Grover da iyi bir hayata sahip olmak isteyen genç bir adamdır. Tayvan’da kötü bir çocukluk geçirmesi, onun birçok riski göze alıp ülkesinden ayrılmasına neden olur. Arkadaşlarını, ailesini, sevdiklerini geride bırakmak zorunda kalan Grover, New York’a taşınır. Aradan geçen yılların ardından, kızı ile sağlam bir ilişki kurmaya çalışan Grover bu süreçte yıllar önce verdiği kararın hayatını nasıl etkilediğini sorgulamaya başlar.

20. Picture Bride

Babasının ölümünden sonra Riyo, Hawaii'de göçmen bir işçi olan Matsuji'nin anlaşmalı eşi olur. Riyo, Japonya'daki hayatını bırakıp ABD'ye taşınır ancak bir şeker fabrikasında çalışmak ve Matsuji ile yaşamak Riyo'yju oldukça zorlar. Riyo başka bir gelin olan Kana ile arkadaş olur ve Japonya'ya dönmek için para biriktirmeye başlarlar.

19. Lucky Grandma

New York’ta Çin Mahallesi’nde yaşayan 80 yaşındaki bir büyükanne, ailesinin endişesine rağmen bağımsız bir kadın olarak yaşamak ister. Bir gün bir falcının geleceğinde en hayırlı günü öngörmesi üzerine yaşlı kadın bir kumarhaneye gitmeye karar verir.

18. Advantageous

Gelecek bir zaman diliminde, ülkenin zenginleri ekonominin üzerine bir gölge gibi düşüyordur. Gwen ve kızı Jules yaşama tutunabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapar. Gwen bir sağlık merkezinde çalışıyordur ve işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunun nedeni ise merkezi yönetimin hedeflediği nüfusa göre yaşlı olmasıdır.

17. Saving Face

Manhattan’da parlak bir lezbiyen cerrah olan Çin-Amerikalı Will, ansızın 48 yaşındaki dul annesinin eve gelmesine çok şaşırır. Bu tam bir sürpriz olmuştur. Ancak bu ziyaret kısa sürede Will’in yaşamını olumsuz etkiler çünkü o hastanedeki patronunun kızına aşıktır. Dansçcı Vivian Shing’tir kendisi. Büyük babası, annesinin ancak biri ile evlenmiş olarak geri dönebileceğinin sözünü verdikten sonra Will, hızla annesi Ma ile evlenecek bir bekar aramaya koyulur. Film, bu iki kadının aşk serüvenlerini anlatır.

16. The Joy Luck Club

San Francisco'da bir grup yaşlı Çinli kadın, Mahjong oynayıp eski aile hikayelerini anlatır. Amy Tan'ın çok satan romanından uyarlanan bu filmde Çinli-Amerikalı kadınlar ve anneleri arasındaki çalkantılı ilişkiler ele alınıyor.

15. The Motel

13 yaşındaki Ernest, ailesinin işlettiği moteli temizlemekle sorumludur ancak en büyük hayali yazar olmaktır. Sam adında pek tekin olmayan bir çocuk tek gece kalmak için motele gelir ancak daha uzun süre kalmak zorunda kalır...

14. The Karate Kid

Daniel’ın annesi California’da iyi bir iş bulur ve New Jersey’i terk edip buraya taşınırlar. Bu yeni şehirde ilk arkadaşı Ali ve okulun popüler kızlarından biri olacaktır. Ancak bu ilişki bu çekici kızın erkek arkadaşı Johhny’i fazlaca kızdırır. Johnny dövüş sanatlarında en yetenekli öğrencilerden biridir ; bu yeteneğini de vahşice ve etik olmayan bir şekilde kullanır. İlk kavgayı kaybeden Daniel, sonrasında fırsat buldukları her anda Johnny ve çetesi tarafından dövülür. Dövüş sanatları ustası Mr. Miyagi tarafından hiç bilinmeyen bir dövüş stiline, karateye yönlendirilen Daniel, karatenin türlü zorluklarını öğrenip bu sayede talihini döndürebilecek midir?

13. To Be Takei

77 yaşındaki aktör ve aktivist George Takei’nin, hem zekası hem de mizah anlayışı ile internette bir fenomene dönüşerek sosyal medya ortamlarında nasıl bu kadar popülerleştiğinin izini süren belgesel filmin yönetmenliğin, Jennifer M. Kroot üstleniyor. Film Takei’nin günlük yaşamının izini sürerken, Japonya-Amerika arasında yükselen bir kültür ikonuna dönüşmesine ayna tutuyor.

12. The Search For General Tso

Film yapımcısı Ian Cheney, Amerika'daki birçok Çin restoranında popüler olan baharatlı-tatlı bir tavuk yemeğinin kökenini araştırıyor.

11. Crazy Rich Asians

New Yorklu Rachel Chu, uzun zamandır Nick Young ile birliktedir. Rachel, Nick’in en yakın arkadaşının düğününde sevgilisine eşlik etmek için Singapur’a gider. Genç kadın Asya’ya ilk defa gidecek olmaktan oldukça heyecanlıdır fakat bir yandan da büyük bir stres altındadır. Singapur’da Nick’in ailesi ile tanışacak olmaktan endişe duyan Rachel, bu sırada sevgilisi ile ilgili bilmediği şeyler öğrenir. Nick, ülkenin en zengin ailelerinden birine sahiptir ve o ülkedeki gözde bekarlardan biridir. Rachel, Singapur’a ayak bastığı andan itibaren tüm gözler ona çevrilir. Genç kadının çevresi bir anda onu kıskanan ve Nick’ten ayırmayı planlayan insanlarla dolar.

10. Searching

Kayıp Aranıyor, kaybolan kızını bulmak için bilgisayar üzerinden araştırmaya başlayan bir babanın yaşadıklarını konu ediyor. David Kim’in 16 yaşındaki kızı kaybolunca, yerel soruşturma açılıp davaya dedektif atanmıştır. Dedektiflerin araştırmaya başlamasından 37 saat sonra David kimsenin bakmadığı bir yeri araştırmaya karar verir. Bütün sırların saklandığı yer kızının bilgisayarıdır. Kızının bilgisayarı kurcalayan çaresiz baba, kızının kişisel dünyasına da giriş yapar. Bilmediği sırlarla karşılaşan adam, tamamen yok olmadan önce kızını bulmak için onun geride bıraktığı dijital ipuçlarını takip etmelidir...

9. Abacus: Small Enough To Jail

Küçük bir aile bankası olan Abacus, 2008 mali krizinin ardından cezai suçlamalarla karşı karşıya kalan tek ABD bankası oldu...

8. Chan is Missing

San Francisco'nun Çin Mahallesi'ndeki bir taksi şoförü ve yeğeni Steve, biriktirdiklerini gizemli Chan'ın ellerine verir, Chan ortalıktan kaybolur ve olaylar gelişir...

7. Gook

Kore - Amerikan vatandaşı iki kardeş olan Eli ve Daniel, bir ayakkabı dükkanı işletmektedir. Hayat mücadelesi veren bu iki kardeş, 11 yaşında bir sokak bilgesi olan Kamilla ile pek de mümün olmayan bir dostluğa sahiptir. Kamilla günlerini okula giderek; Eli, mağazanın geleceği için stresle düşünerek; Daniel ise güzel şeyler yapmaya çalışarak geçirmektedir. Tüm günlerini rutin bir şekilde yaşarlarken, ülkenin kralı Rodney'in ülke ile ilgili hükümlerini açıklamasıyla her şey değişir. Ülkede oluşan kaos ortamında kargaşa onlara doğru yaklaşırken, gelecek hayallerini kuran ve gerçek bir aile olabilmeyi düşleyen Eli, Daniel ve Kamille, kendilerini mağazayı savunmak zorunda bulur.

6. To All The Boys I Loved Before

Lara Jean, on altı yaşında olan genç bir kızdır. Her genç kızın başına geldiği gibi onun da kalbi başkaları için atmaktadır. Fakat onun ilişkileri yazdığı mektuplardan ibarettir. Lara, sevdiği her çocuk için bir mektup yazmıştır. Genç kız asla söyleyemeyeceği duygularını kimsenin okuyamayacağını bildiği için rahatça mektuba aktarır. Bu zamana kadar kimseye göndermediği beş mektubu vardır ve yazdığı mektupları odasında bir kutuda saklamaktadır. Fakat bir gün beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalır. Lara’nın gizli aşk mektupları gizemli bir şekilde sahiplerine postalanır. Lara’nın kontrolünde olan aşk hayatı bir anda rayından çıkmıştır. Sevdiği erkekler, Lara’nın kendileri hakkında artık ne düşündüğünü öğrenmiştir; üstelik hepsi de aynı anda. Peki bu mektupları kim göndermiştir?

5. Columbus

Ünlü bir mimarlık akademisyeni bir konuşma turu sırasında aniden hastalanınca, oğlu Jin, önemli modernist binasıyla ünlü küçük bir Ortabatı şehri olan Columbus, Ind .'de mahsur kalır.

4. The Farewell

Bili, Amerika’da büyüyen bir genç kızdır. Bir gün babasından aldığı haber, genç kız için büyük bir yıkım olur. Bili’nin Çin’de yaşayan büyükannesi Nai Nai’ye dördüncü evre kanser teşhisi konmuştur. Aile, kendilerine büyük bir üzüntü veren bu gerçeği, ninelerinden saklamaya karar. Son günlerini huzur ve mutluluk içinde geçirmesini isteyen aile üyeleri, bunun için Nai Nai'nin yanında toplanmaya karar verir. Bili, bu haberi ninesinin bilmesini gerektiğini düşünse de ailesinin isteğine karşı çıkmaz ve ninesi ile vedalaşmak için Çin’e doğru yola koyulur.

3. Shirkers

1992'de genç Sandi Tan, Singapur'un ilk yol filmini  Amerikalı akıl hocası Georges ile çeker ve daha sonra tüm görüntülerle birlikte kaçar.6 mm'lik film 20 yıl sonra kurtarılır ve şu anda Los Angeles'ta yaşayan bir romancı olan Tan, Georges'in ayak izlerini aramak için kişisel bir yolculuğa çıkar.

2. Driveways

Yalnız bir çocuk, annesiyle birlikte rahmetli halasının evini temizlemeye gider...

1. Minding The Gap

Minding The Gap, yıllardır durgunluğun etkisi altında olan sanayi kasabası Rust Belt'te yaşayan üç gencin hayatına odaklanıyor. Ailelerinden ve doğdukları şehirden kaçmaya karar veren gençler birlikte yola koyulur. Ancak yetişkin sorumluluklarıyla karşı karşıya kaldıklarında, ortaya çıkan gerçekler dostlukları için büyük tehdit oluşturur.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Bu Yıl Bütün Dünya Bunları İzledi! 2020 Yılında IMDb’de Beğeni Rekorları Kıran En İyi Dizi ve Filmler - onedio.com
Bu Yıl Bütün Dünya Bunları İzledi! 2020 Yılında IMDb’de Beğeni Rekorları Kıran En İyi Dizi ve Filmler - onedio.com
Anime Sevenler Buraya! 2020 Yılının Karanlığından Sıyrılarak Parlayan Birbirinden İyi 35 Anime - onedio.com
Anime Sevenler Buraya! 2020 Yılının Karanlığından Sıyrılarak Parlayan Birbirinden İyi 35 Anime - onedio.com
Çıkalı 20 Sene Oldu! 'Harry Potter' Serisinden Tanıdığımız 15 Yardımcı Oyuncunun Yıllar İçindeki Değişimi - onedio.com
Çıkalı 20 Sene Oldu! 'Harry Potter' Serisinden Tanıdığımız 15 Yardımcı Oyuncunun Yıllar İçindeki Değişimi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir