Görüş Bildir
Haberler
İtalya'da Hastalanan Bebeğin Velayeti Vegan Çiftten Alındı

etiket İtalya'da Hastalanan Bebeğin Velayeti Vegan Çiftten Alındı

ATKN
12.07.2016 - 12:31 Son Güncelleme: 13.07.2016 - 01:12

İtalya’nın Milano kentinde vegan bir çiftin bebeği yetersiz beslenme ve kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılınca, mahkeme çocuğun velayetini anne-babasının elinden aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre hindistanlı baba ile İtalyan annenin, hiçbir tür hayvansal gıdanın yer almadığı vegan diyetiyle beslendiği, oğullarına da bu diyeti uyguladığı belirtildi. 

Büyükanne ve büyükbabası tarafından hastaneye götürülen Andrew isimli 13 aylık bebeğin 3 aylık bir bebeğin gelişimini gösterdiği, kalsiyum eksikliğinden kalp rahatsızlığına kadar birçok bozukluk taşıdığı belirlendi.

Doktorlara hayvanlardan elde edilen gıda ve ilaç vermemelerini söyleyen çift, ameliyata da karşı çıktı

Doktorlara hayvanlardan elde edilen gıda ve ilaç vermemelerini söyleyen çift, ameliyata da karşı çıktı

İtalyan basınında yer alan haberlere göre anne-baba, hastanede de doktorlara bebeğe hayvanlardan elde edilmiş herhangi bir gıda ya da ilaç vermemelerini söyledi. Oğullarının kalp rahatsızlığı için ameliyat edilmesine de karşı çıkan çift bebeği evlerine götürdü.

Ancak San Donato Hastanesi yetkilileri şikayette bulundu.

Mahkeme, bebeğin velayetinin geçici olarak hastaneye verilmesine karar verdi

Mahkeme, bebeğin velayetinin geçici olarak hastaneye verilmesine karar verdi
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bunun üzerine mahkeme, bebeğin velayetinin anne-babasından alınarak geçici olarak hastaneye verilmesine karar verdi. 

Bunun üzerine Andrew kalp ameliyatı geçirerek hastanede tedavi altına alındı.

Mahkeme, bebeğin velayetinin büyükanne-büyükbabasına mı yoksa bir kuruma mı verileceğine karar verene kadar bebeğin hastanede kalmasına hükmetti.

'Ebeveynleri tedaviyi reddediyor, oğullarının ciddi kalp rahatsızlığını görmezden geliyor'

'Ebeveynleri tedaviyi reddediyor, oğullarının ciddi kalp rahatsızlığını görmezden geliyor'

Mahkeme kararında 'Ebeveynleri tedaviyi reddediyor, oğullarının ciddi kalp rahatsızlığını görmezden geliyor, hiçbir gıda takviyesi olmadan çok katı bir vegan diyeti uyguluyordu' denildi.

Olay İtalya’nın en çok tartışılan konularından biri haline gelirken, Il Foglio gazetesi manşetini bu tartışmalara ayırdı. Gazete, Andrew vakasıyla birlikte geçmişte yaşanan tartışmalara da yer vererek vegan diyetini savunanlar ve karşı çıkanların görüşlerini bir araya getirdi.

Il Foglio’nun sözlerine yer verdiği bir yorumcu 'Dengeli beslenmek için gerekli gıda maddelerinin doğru miktarlarda alımına dikkat edilirse vegan usulü beslenmek zarar vermez” derken, bir başkası da “hem veganların hem de etoburların ırkçılık derecesinde fanatikleşebildiğine” dikkat çekti ve “Etoburlar için et yemeyenler acınacak fanatiklerdir. Evet, tofu cihadcıları da var. Ama hayvanları yememek hijyenik ve pasif bir tercih' dedi.

Corriere della Sera gazetesine konuşan çocuk doktoru Luca Bernardo ise 'Anne babaların çocuklarını sıradışı bir diyetle beslemek istemesi sorun değil ancak takviyeler yardımıyla besinsiz kalmalarının önlenmesi gerekir' uyarısında bulundu.

Geçen aylarda da vegan diyetiyle beslenen 2 bebek hasteneye kaldırılmıştı

Geçen aylarda da vegan diyetiyle beslenen 2 bebek hasteneye kaldırılmıştı

İtalya'da geçen aylarda da Cenova ve Floransa kentlerinde vegan diyetiyle beslenen 2 yaşındaki ve 11 aylık iki bebek hastaneye kaldırılmıştı. Geçen yıl da bir mahkeme, vejetaryen bir annenin oğluna haftada en az bir kez et yedirmesine hükmetmişti.

İtalya’da vejetaryen ve vegan beslenme şekillerinin gittikçe yaygın hale geldiği, nüfusun yüzde 2,9'unun her tür hayvansal ürünü yemekten kaçındığı belirtiliyor.

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1325
447
293
114
86
30
25
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kahsens

Hayvanlar ölmesin diye çocuklarının ölmesine göz yummuşlar.. Vay gerizekalılar..

Mr Logical

Bence yeterli bir karar değil. Aynı zamanda onları kısırlaştırmaları da lazım. Benim yavrum 6 aylık ve kilosu boyu ortalamanın altına doğru gelse başta annes... Devamını Gör

supertan

bebek yapmak sizin neyinize be amg zerzevatçıları, gidin çimadam falan yetiştirin, ayak mantarı yetiştirin, el kadar bebeği denek yapmayın ne bok yerseniz yi... Devamını Gör