Görüş Bildir

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde Çarşamba günü yaşanan tekne faciasında suda ölüm kalım savaşı veren umut yolcularının, şans eseri bölgede avlanmaya çıkan balıkçılar tarafından kurtarıldığı o anların görüntüleri ortaya çıktı. Balıkçıların kurtardığı 16 göçmen arasında en çok dikkat çeken, aşırı ısı kaybettiği için öldüğü sanılan Suriyeli 18 aylık Muhammed Hasan oldu. Hastaneye sevkedilen Muhammed'in bir süre gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildiği öğrenildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bölgeyi araştıran balıkçıların fark ettiği su üstündeki bir can yeleğinin içinden çıkan ve aşırı ısı kaybettiği için başta öldüğü sanılan 18 aylık Muhammed Hasan bebek de mucizenin adı oldu. Bodrum'da geçtiğimiz aylarda yaşanan faciada ölen Aylan bebeğin üzüntüsünü yaşayanlar için Muhammed bebekle teselli buldu. 

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre, Kuşadası Körfezi Ahmetbeyli-Seferihisar'ın yaklaşık yedi mil açığında Çarşamba günü avlanmaya çıkan 'Evran 1' adlı teknedeki balıkçılar, su üzerinde turuncu bir nesne gördü. Bölgeye yönelen balıkçılar, su üzerinde can yelekleriyle bir grup mülteciyi gördü. Ardından umut yolcusu olduğu anlaşılan 15 kişiyi, tekneye aldı. Başka bir balıkçı teknesinden yardım istendi. Durumu Sahil Güvenlik ekiplerine bildiren 'Evran 1' teknesinin kaptanı Recep Evran ile arkadaşı Cenap Gümran, kurtarılan kaçakları, destek istedikleri ve yanlarına gelen başka bir balıkçı teknesine teslim etti. Ardından 'Evran 1' personeli, çevrede başka birinin olup olmadığının belirlenmesi için denizi aramaya başladı. 

Saatler sonra grubun bulunduğu yerden 1.5 mil mesafede, su üzerinde bir can yeleğini gören balıkçılar önce boş sandı. Ardından can yeleğinin içinde kas katı kesilmiş bir bebeği gören balıkçılar, öldüğü sanılan çocuğun ses çıkarması üzerine sevince boğuldu. Sudan çıkartılan bebek, Ege Liman İşletmeleri'nden römorkörüne teslim edildi. Adının Muhammed Hasan olduğu öğrenilen bebek, tedavisinin ardından sağlığına kavuştu. Sudaki kaçaklar ile minik Muhammed'in kurtarılma anı görüntüleri yaşanan acıyı ortaya koydu. Kurtarılanların ifadesine göre suya gömülen teknede 14 kişinin daha olduğu öğrenildi.

O anları anlattı

Yaşanan facianın daha da büyümesini engelleyen Evran 1 teknesinin kaptanı Recep Evran, o anları şöyle anlattı:

'Önce denizde turuncu bir benzin bidonu gördük. Ona dürbün ile bakarken etrafında öbek öbek insanların olduğunu fark ettik. Hemen o tarafa yöneldik. İkişerli, üçerli gruplar halinde birbirine sarılmış insanlar denizde çırpınıyordu. En az dört beş saat suda kalmışlar hepsi şoka girmek üzereydi. Etrafa baktığımızda başka hiçbir tekne yoktu. Sahil güvenliği aradık. Onlar ekip gönderinceye kadar biz denizden hepsini topladık. Tüm çabamızla hemen onları tekneye aldık. Dördü genç kız 10 kadın diğeri erkek 15 kişiyi teknemize aldık. İnsanları alınca ıslak kıyafetleriyle tekneye ağırlık yaptıklarından manevra kabiliyetimiz zayıfladı. Bir facia yaşamamak için açıkta avlanan 'İslamoğlu' adlı trol teknesinden yardım istedik. Onlar da sağ olsunlar avlanmayı bırakıp yardıma geldi. Kurtardıklarımızı trol teknesine aktarıp etrafta başka canlı var mı diye arayışımızı sürdürdük.' 

Grubun bulunduğu yerin 1.5 mil uzağında bir can yeleği gördüğünü söyleyen Evran, 'Su yüzeyinde, içinde herhangi bir şey görünmediği için boş zannettik. Bir umutla üzerine gittik. Biz boş can yeleği beklerken, içinde elleri robot gibi kaskatı kesilmiş bir bebek gördük. Öldüğünü düşündüğümüz için yıkıldık. Biz ölü sanırken bir inleme sesi duyduk. O an dünyalar bizim oldu. Çocuğu hemen yukarı çektik. Çocuk uzun süre denizde kaldığı için elleri, ayakları bembeyaz olmuştu. Hipotermiye girmek üzereydi veya girmişti. Dudakları ve ağzından köpükler geliyordu. Üstünü soyduk, battaniyelere sardık. Tüm çabamızla yaşatmaya çalıştık. Çağrımız üzerine Ege Liman İşletmeleri'nden römorkör geldi. Bebeği bizden alıp Kuşadası'na getirdi. Küçük olduğu için akıntı onu daha fazla sürüklemiş. Diğerleri birbirilerine sarıldıkları için fazla akıntıya kapılmamışlar. İyi ki oraya gitmişim. Anlatılmaz bir duygu. Eğer biraz daha geciksek belki o çocuk yaşamıyordu. Tıpkı Bodrum'da ölen Aylan bebek gibi cansız bedenini bir kumsalda bulacaktık' dedi.

Batan teknede 14 kişi sulara gömülmüş olabilir

Kurtardıkları kişilerin teknede daha fazla kişinin olduğunu söylediğini belirten Evran, 'Çat pat Türkçeleriyle 'başkaları vardı, hamile bir kadın vardı, onları da kurtarın diye' yalvardılar. Bir yaşlı amca dört torununun batan teknede olduğunu söyledi. 'Namussuzlar' diyor ama kimin için söylediğini bilmiyorum. Onların ifadesine göre batan kamarası olan bir tekneydi. Bir genç kız benim teknemi göstererek 'böyle bir tekneydi' diye anlatmaya çalıştı. Benim olduğum bölümde 4-5 kişinin olduğunu söyledi. Bize işaretle 30 kişi olduklarını anlatmaya çalıştılar. Teknenin battığını işaretlerle anlattılar. Teknenin battığı bölgede derinlik 100-110 metre olduğu için direk dibe batar. Onların anlatımlarına göre biri hamile 14 kişi Ege'nin dibinde. Benzin bidonu bulduğumuz için muhtemelen ahşap veya benzinli motoru olan bir tekneydi. Bot olsa su üzerinde bir bölümü kalırdı. İzleri olurdu. İnşallah ölmemişlerdir. Onları bulamadığımız ve kurtaramadığımız için çok üzgünüz. Ama 15 yetişkin bir bebeği kurtarmamız bile bir tesellidir' dedi.

Muhammed bebek taburcu oldu

Muhammed bebek taburcu oldu

Vücut ısısının aşırı düşmesi nedeniyle hipotermiye yakalanan Muhammed bebeğe Kuşadası Devlet Hastanesi'nde ilk müdahale yapıldı. Ardından minik bebek ambulansla daha fazla tıbbi olanağa sahip İzmir Behçet Uz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Muhammed sağlığına kavuştu. Ancak hipotermi nedeniyle vücudunda oluşabilecek hasarlara karşı hastanede gözlem altında tutulan Muhammed akşam saatlerinde taburcu oldu. Muhammed ve annesi yakınlarının yanına gitti.

Evran 1 teknesinin kaptanı Recep Evran (35) ve balıkçı Cenap Gümran (48), Muhammed Hasan bebek ve annesi Lorin Halef'i (23) ziyaret etti. Buluşma anında duygusal dakikalar yaşandı. Balıkçılara sarılan genç kadın, gözyaşlarına hakim olamadı ve teşekkür etti.

Kahraman balıkçılar dün akşam saatlerinde, akrabalarının yanında kalan anne Lorin Halef ile bebeği Muhammed Hasan'ı ziyaret etmek üzere İzmir'e geldi. Genç kadın balıkçılara sarılıp teşekkür etti. Minik Muhammed'i kucaklarına alan balıkçılardan Recep Evran, 'Hayatımda ilk kez böyle bir şeyle karşılaştım. İlk etapta yetişkinler ve çocukları kurtardık. Sonra aramaya son vermedik. Grubun oldukça uzağında Muhammed bebeği gördük, yanına yaklaştığımızda açıkçası öldüğünü düşünüyorduk. Sonra ses verdi ve hayatta olduğunu anladık. Hemen üzerindeki kıyafetleri çıkartıp ilk müdahaleyi yaptık' diye konuştu. Minik Muhammed'i sudan çıkartan Cenap Gümran da 'Onun ağlamasını duymak bile güzel. Yaşadığını görmek mutluluk verici. Umarım hayatının geri kalan kısmını çok güzel geçirir' dedi.

Kocası İhsan Hasan'ın Suriye'de olduğunu dile getiren Lorin Halef, 'Tekneye 30 kişi aldılar. Bize daha büyük tekneyle gideceğimiz söylendi. Ancak oraya gittiğimizde teknenin küçük olduğunu gördük. O saatten sonra yapacak bir şey yoktu. Yunanistan'a gitmek istiyorduk. Büyük panik yaşadık. Ama bizi kurtardılar, onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Tek çocuğum var ve şu anda yanımdaki iki kişi onu, bizleri kurtardı' diye konuştu. Kahraman balıkçılar aileyle bir süre sohbet ettikten sonra evden ayrıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
207
116
19
7
6
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Narki

offffff of! Muhammed..büyü kocaman adam ol..yer gök inlesin sen yürüdükçe ve bunu sana yapanlardan hesap sor! biz soramadık sen sor Muhammed!

1913

okurken gözlerim doldu.allah razı olsun yardım edenlere.avlanmayı bırakıp gelen balıkçı sen ne güzel insansın.

ihtiraslar uğruna petrol ve mezhep uğruna bu insanları evlerinden yurtlarından eden politikacıları Tanrım sürüm sürüm süründürsün gün yüzü görmesin.