Görüş Bildir
Haberler
AYM'den Ret Kararları

AYM'den Ret Kararları

adem kara
23.07.2014 - 15:14 Son Güncelleme: 23.07.2014 - 17:35

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın seçim sonuçlarına yaptığı itirazı reddetti. Yüksek Mahkeme, Başbakan Erdoğan’ın Köşk için aday olabileceğine hükmetti. Mahkeme, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın başvurusunu da kabul etmedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mahalli idareler seçimlerinde CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile CHP, Ankara seçim sonuçlarına ilişkin ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuştu.

Başvuruların ikisini de karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, başvurular Mahkemenin görev alanında olmadığından 'konu bakımından yetkisizlik' sebebiyle ret kararı verdi.

Anayasa Mahkemesinin ret gerekçesinde, bireysel başvuruların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki (AİHS) haklarla sınırlı yapılabileceğine işaret edilerek, AİHS'nin de mahalli seçimleri bireysel başvuru kapsamında saymadığı vurgulandı.

Mahkemenin gerekçesinde, Anayasa'nın 79. maddesindeki Yüksek Seçim Kurulu kararlarına karşı başka bir merciye başvurulamayacağına ilişkin düzenlemeyle ilgili değerlendirme yapılmadığı öğrenildi.  

CUMHURBAŞKANLIĞI İTİRAZLARI

Anayasa Mahkemesi, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olamayacağına ilişkin CHP'li Mahmut Tanal ile LDP'nin yaptığı başvuruları 'kişi bakımından yetkisizlik' sebebiyle reddetti.

CHP'li Tanal, Erdoğan'ın Başbakanlık görevinden istifa etmesi gerektiği, aday listeleri kesinleştikten sonra da Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olamayacağı gerekçeleriyle bireysel başvuruda bulunmuştu. LDP de Erdoğan'ın Başbakanlık görevinden istifa etmesi gerektiğini iddia ederek, Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. 

AZİZ YILDIRIM'A RET

Öte yandan Anayasa Mahkemesi, Aziz Yıldırım'ın şike davasıyla ilgili yaptığı başvuruyu da, yerel mahkemede yeniden yargılama başladığından başvuru yolları tüketilmediği gerekçesiyle reddetti.

TRT Haber

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/gundem/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın