Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul’da Gitmeniz Gereken En İyi 10 Tiyatro Sahnesi

-
Abone ol

1. Ali Paşa Han

1712 yılında inşa edilen ve geçen yıl Genco Erkal tarafından bir tiyatro sahnesine dönüştürülen Ali Paşa Han’da yıldızların altında, asma yapraklarının bütün duvarları sardığı bir ortamda oyun izlemek sizce de çok hoş olmaz mı?

2. Üsküdar Tekel Sahnesi

AKM hâlâ kapalıyken, Devlet Tiyatroları sahneleri AVM’lere mahkûm edilmişken Üsküdar İskelesi’ne yürüme mesafesinde, eski Tekel deposuna kurulmuş bu sahne, konuklarını en başta tarihi dokusuyla etkisi altına alıyor. 2009’dan beri bu eski kokulu sahnede oyunlar oynanıyor. Orta büyüklükte iki ayrı salonu ve önünde nefis bir manzarası olan Tekel Sahnesi’ne gidip gözünüze kestirdiğiniz bir DT oyununu mutlaka izleyin.

3. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Black box sahnelerde oyun izlemeye biraz ara vermek, oyun izlerken rahat koltuklara gömülmek istiyorsanız klasik çerçeve sahne düzenindeki İstanbul Şehir Tiyatroları’nın ana sahnelerinden Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni ihmal etmeyin.

4. İkincikat

Bağımsız tiyatro takipçilerinin ezbere bildiği adreslerden ikincikat, bu sezon kendini Karaköy’e kopyaladı. Eski bir atölyeden dönüştürülen üç katlı mekânın black box sahnesinin kapasitesi 120-150 kişi arasında. En üst katta da kafe ve workshop’lar için ayrılmış iki sınıf var. Emekyemez Mah. Sarı Zeybek Sok. Demirci Fettah Çıkmazı No:2 Kat:

5. Krek

Krek: Kulağınızdaki kulaklıklar sayesinde camın arkasından oynayan oyuncuların nefes alıp-verişlerini duymak çok sık karşılaşabileceğiniz bir deneyim değil. Sahnenin bir diğer hoşluğu ise oyun çıkışı oyuncularla sohbet etme imkânı bulunuyor olması. Eski Silahtarağa Elektrik Santrali, Kazım Karabekir Cad. No: 2 / Eyüp

6. Moda Sahnesi

Kadıköy’ün göbeğindeki Moda Sineması’ndan dönüşen Moda Sahnesi 2013 ekiminden beri biri büyük, ikisi küçük iki salonuyla hayatımızda. Oturarak 248, ayakta 600 kişilik kapasiteye sahip büyük salon özenli ses sistemi ve yer değiştirebilir sahne&oturma düzeniyle farklı oyun tasarımlarına imkân sağlıyor. 50 kişilik Stüdyo Sahne yeni denemelere açık seyircinin ağzına layık işlere mekân oluyor. Üçüncü salon ise sinema olarak hizmet veriyor. Mekân Kadıköy’ün en işlek caddesi Bahariye’nin ortasında bulunmasının yanı sıra girişteki küçük kafesi ve fuayesinin şık mimarisiyle de hayli çekici. Caferağa Mh., Halil Etham Sk No:37, Bahariye/Kadıköy

7. Ses Tiyatrosu

Siyah duvarlı, siyah koltuklu alternatif mekanlardan, hepsi birbirinin aynısı kültür merkezlerinden nefes almak için: Kadife koltukları, işlemeli tavanları ve şık localarıyla tam 128 yıllık bir yapı… Hünkar locası bulunan çok az sayıdaki tarihi binadan biri olan Ses Tiyatrosu bu açıdan dünyadaki sekiz örnekten biri. İstiklal Cad. Halep Pasajı, No:62/90 / Beyoğlu

8. Şermola Performans

Değişik tarzda oyunlar sahneleyen DestAr Tiyatro’nun konuk ekiplerini de ağırladıkları şirin sahnesi. Bazı oyunlarda Türkçe üstyazı kullanıldığını belirtelim. Buraya da İstiklal Caddesi’nden ulaşabilirsiniz.

9. Tiyatro Karnaval

Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi de gitmeniz gereken tiyatrolar listemizde. Oyun izlemek için illa Taksim’e mi gideceğiz” diyenlerdenseniz, burası tam size göre. Mecidiyeköy’ün tam merkezindeki sahne, yenilenen fuayesi ve salonuyla seveceğiniz mekânlardan biri olmaya uzak değil.

10. Zorlu Center PSM

Kapılarını ekim sonunda açan Zorlu Center’ın içindeki iki ayrı salona sahip Zorlu Center PSM teknik donanımı ve modern tasarımıyla sadece İstanbul’un değil dünyanın da en iyi performans salonlarından biri olmaya aday. 2262 kişi kapasiteli Büyük Salon’u büyük prodüksiyonlara, 738 kişilik Küçük Salon ise görece daha mütevazı prodüksiyonlara ayrılmış durumda. Salonların ses kalitesi ise kusursuza yakın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir