Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul Aşıkları İçin Mobil Kültür-Tarih Haritası: İzci

 > 
31PAYLAŞIM

8 bin 500 yıllık yerleşim, 3 bin yıllık kentsel yaşam ve 1600 yıllık başkent geçmişi olan İstanbul’un bünyesinde barındırdığı tarihe, kültüre, anılara, olaylara yani kısaca izlere bir mobil uygulama vasıtasıyla yakından bakmak kulağa hoş geliyor değil mi?

Gülnur Bayhan, İnci Çömlekçioğlu ve İzzet Erten tarafından hayata geçirilen İzci, geçtiğimiz Eylül ayında ‘public beta’ olarak yayın hayatına başlamış ve 300’e yakın kayıtlı kullanıcı tarafından aktif olarak test edilmiş. Android versiyonu hazırlık aşamasında olan İzci’yi dilerseniz iOS cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Kullanıcıların, yalnızca 3km yarıçapındaki bir çember içinde yer alan izleri görebildiği uygulamada şu an için binin üzerinde farklı iz var. Kentsel simge, tarihi eser, sinema, resim, edebi referans, müzik, ünlü kişiler, haber, parelel evren ve utanç kütüphanesi gibi 17 kategoride gruplanan izlerin tamamı kurucu ekip tarafından tek tek platforma girilmiş.

Kurucu ekibin “bir nevi sosyal girişim” olarak tanımladığı İzci, şimdilik gelir modeli düşünmezken tamamen büyümeye odaklanmış durumda.

“Sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış bir coğrafyadayız. İki bin yılık sokaklarda geziyoruz, ama neyin yanından geçtiğimizin çoğu zaman farkında değiliz. Oysa şehrimiz hikayelerle, anılarla, tarihle, göremediğimiz izlerle dolu.” diyen İzci ekibi, uygulama ile kullanıcılarına bu izleri keşfetme imkanı tanıyor.

İzci’yi açtığınızda ister üye girişi yaparak isterseniz de anonim olarak uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Giriş ekranını geçen kullanıcılarını direkt olarak haritayla karşılayan İzci, kullanıcıları İstanbul’u keşfetmeye davet ettiğinden dolayı yalnızca 3km yarıçaplı bir daire içinde yer alan izleri gösteriyor. Kullanıcılar, çember dışında kalan izlerin yalnızca başlıklarını görebiliyor.

17 farklı kategori altında yer alan izler, çok sayıda kaynaktan özenle seçilip uygulamaya eklenmiş, bunun dışında kullanıcıların “İçerik Öner” bölümünden akıllarına gelen konuları uygulama ekibiyle paylaşması da mümkün.Kullanıcıların lokasyonlarına göre bildirim gönderme özelliği yolda

Şu an için tek taraflı bir kullanım sunan İzci, ilk güncellemeyle beraber kullanıcılarının lokasyonlarına göre etraflarında yer alan ilgi çekici içerikleri haber verecek.  Böylece kullanıcılar İstanbul sokaklarında gezerken uygulamadan gelen bildirim sayesinde İzci haritasını açıp şehri keşfedebilecek.

Basit ve kolay kullanım özelliklerini korumakla beraber İzci’ye lokasyon bazlı bildirim gibi çok sayıda yeni özellik eklenebilir. Arttırılmış gerçeklik, kullanıcıların izleri kaydetmesi ya da kendileri için keşfedilecek izlerin listesini çıkartması akıllara ilk gelen özellikler. Ancak takdir edersiniz ki tüm bunlardan önce İzci için önemli olan olabildiğince büyük bir kitleye ulaşmak, yani büyümek.

Bugüne kadar İstanbul ya da başka büyük şehirler için yapılmış turistik bilgiler ya da öneriler veren çok sayıdaki uygulamadan farklı olarak İzci bu şehrin insanları (aşıkları?) için yapılmış.

Webrazzi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir