İşsizlik Can Yakıyor: Kayseri'de Bir Vatandaş 2.000 TL Borcu Nedeniyle Kendisini Ateşe Verdi

198PAYLAŞIM

Kayseri'de yaşayan Haydar Çopur isimli vatandaş, borçları ve uzun süredir iş bulamaması nedeniyle üzerine benzin dökerek kendini ateşe verdi. Tedaviye alınan Çopur’un vücudunda ağır derecede yanıklar oluştuğu ve sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

İşsizlik, ülkemizin can alıcı sorunlarından biri...

Kayseri'de yaşayan iki çocuk babası 45 yaşındaki Çopur da geçtiğimiz yıldan bu yana iş arayan işsizlerden sadece biriydi. İş arama sürecine ve borç yüküne daha fazla dayanamayan Çopur, Kayseri Valilik Göç İdaresi binası önünde üzerine benzin döktü ve kimsenin müdahalesine fırsat vermeden kendini alevlere teslim etti.

Yaklaşık 2 bin lira borcunu ödeyemeyen Çopur, bu durumu gururuna yedirememiş...

Haydar Çopur 2 bin lira civarında borcu olduğu ve bu borcu ödeyemeyince bunalıma girdiği öne sürüldü. Çevredekilerin müdahalesiyla hayatını kaybetmeden kurtarılan fakat vücudunda ağır yanıklar oluşan Çopur, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı ve tedavi altına alındı

Haydar Çopur’un yaklaşık bir yıldır iş aradığı, İŞKUR’a da başvurduğu belirtiliyor.

'İnsanların hem psikolojisi hem de sosyal ilişkileri bozuluyor.'

Evrensel gazetesine konuşan İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi üyesi Murat Çakır “2 bin lira para değil diyorsunuz ama öyle olmuyor. İşsizlik insanların hem sosyal hem aile hem de arkadaşlık ilişkililerini bozuyor, iş bulamayan kişinin psikolojisi bozuluyor. Çıkış yolu bulamayınca da, intiharlar gerçekleşiyor” dedi.

Türkiye'deki işsizlik verilerene baktığımızda da tablo iç açıcı değil. 2017 Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre işsizlikte 330 bin artış gözlemlendi.

Bu sayıyla beraber işsiz sayısı 3 milyon 225 bin kişi oldu.

Durum elbette sadece istatiksel verilerden ibaret değil. Henüz 4 gün önce memurlar.net sitesi forumuna yapılmış bir yorum 👇

Yakın zamanda ataması yapılmayan iki öğretmen de yaşamına son vermişti.

Cebinden 6 Lira Çıktı: Ataması Yapılmayan 27 Yaşındaki Öğretmen İntihar Etti - onedio.com
Cebinden 6 Lira Çıktı: Ataması Yapılmayan 27 Yaşındaki Öğretmen İntihar Etti - onedio.com
Bir Öğretmen Daha Ataması Yapılmadığı İçin İntihar Etti: 'Ki Beklemek En Korkunç Halidir Yaşamanın...' - onedio.com
Bir Öğretmen Daha Ataması Yapılmadığı İçin İntihar Etti: 'Ki Beklemek En Korkunç Halidir Yaşamanın...' - onedio.com

İşsizlikle birlikte gelen intiharlar geçtiğimiz aylarda Meclis gündemine taşınmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği bölümünden geçtiğimiz yıl mezun olan Gizem Zülal Kaynar isimli 25 yaşındaki genç kadın iş bulamamanın getirdiği bunalım sonucu intihar etmişti. Kaynar’ın intiharı üzerine CHP'li Veli Ağbaba konuyu Meclis’e taşımıştı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir