Görüş Bildir

İngiltere'den Göçmen Planı: Parasını Verip Türkiye'ye Yollayalım

Haberler
> İngiltere'den Göçmen Planı: Parasını Verip Türkiye'ye Yollayalım

İngiltere'de İçişleri Bakanı Priti Patel, ülkedeki yasa dışı göçmen sorununu çözmek için yeni bir plan hazırlığında. Patel'in planları arasında göçmenleri Türkiye'ye göndermek de bulunuyor.

Sözcü'nün aktardığına göre zorlu bir Brexit sürecinin ardından Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere, bir yandan koronavirüs salgınıyla mücadele ederken diğer yandan da yasa dışı göçmen sorununa çözüm arıyor.

İngiliz basını, İçişleri Bakanı Priti Patel’in göçmenlerle ilgili yeni bir plan hazırlığında olduğunu öne sürdü.

İngiliz basını, İçişleri Bakanı Priti Patel’in göçmenlerle ilgili yeni bir plan hazırlığında olduğunu öne sürdü.

Patel’in Manş Denizi’ni geçerek ülkeye gelen göçmenlerin önüne geçmek istediğini yazan Daily Mail, bunun için ‘geri gönderme’ formülünün değerlendirildiğini aktardı.

Bu noktada öne çıkan iki seçenek var. İlk seçenek göçmenlerin İngiltere’ye gelmek için yola çıktığı ülkeye geri gönderilmesi, ikinci seçenek ise anlaşma neticesinde üçüncü bir ülkeye gönderilmesi. İngiliz basını, ikinci seçenek için Türkiye’nin adının öne çıktığını iddia etti.

Bakanlığa yakın kaynaklar isim vermeden yaptıkları açıklamada, Türkiye’nin halihazırda AB ile göçmenler konusunda anlaşmasının bulunduğunu, milyonlarca insanın ödenen fonlar sayesinde ülkede yaşamlarını sürdürdüklerini belirtti. 

İngiltere’nin de benzer bir formülle göçmenleri Türkiye’ye göndermeye sıcak baktığı vurgulandı.

The Times’a konuşan bir başka kaynak ise, “Göçmenlerin üçüncü bir ülkeye gönderilmesini engelleyecek herhangi bir yasa bulunmuyor. Ancak bu konuda davalar açılacaktır. Göçmenler üçüncü bir ülkeye gönderilmeyi istemeyecek ve avukatlar da bunu engellemek için elinden geleni yapacaktır” dedi.

"İnsanlık dışı bir yöntem"

"İnsanlık dışı bir yöntem"

Para karşılığı göçmenlerin AB dışındaki ülkelere gönderilmesi yöntemini yorumlayan Mülteci Konseyi Başkanı Enver Solomon, “Bu insanlık dışı yöntem, savaştan ve terörden kaçarak birçoğu Ulusal Sağlık Sistemimiz için doktor ve hemşire olarak çalışanları koruyan onurlu geleneğimize zarar verir” ifadelerini kullandı.

Yasa dışı göçmen sayısı rekor kırdı

Yasa dışı göçmen sayısı rekor kırdı

İngiltere’de geçtiğimiz yıl ülkeye giren yasa dışı göçmenlerin sayısında rekor seviye görülmüştü. 

8 bin 420 göçmen Manş Denizi’ni aşarak İngiltere’ye ulaşırken, bu yıl tespit edilen rakam ise 800’den fazla.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
161
58
37
9
6
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pickle Rick

Eski hükumetler döneminde bir ülkenin bir bakanı Türkiye hakkında hayatta böyle konuşamazdı. Konuşmazdı da. Devletimizin bir şerefi vardı. Artık dünyanın sir... Devamını Gör

Elfie

Dünyanın insan çöplüğü türkiye

Muhammed Göktaş

Normal çöpünü yollayan, neden diğer çöpünü de yollamasın ki ?