İki Kadın Cinayeti, İki Akılalmaz Savunma: 'Bakışlarından Şüphelendim, Facebook'ta Erkeklerle Konuşuyordu'

-
Abone ol

Gaziantep ve Kastamonu'da işlenen iki kadın cinayetinin duruşmalarında bildik savunmalarla karşılaşıldı. Gaziantep'te kendisini aldattığını öne sürdüğü eşini öldüren İlhan Kaya, mahkemedeki ifadesinde "Kimle aldattığını bilmiyorum, bakışlarından şüphelendim" dedi. Kastamonu'da imam nikahlı eşi Pınar Çelik'i öldüren Gencay Gökcen ise eşinin Facebook'tan başka erkeklerle konuştuğunu, bunun üzerine çıkan tartışmanın ardından cinayeti işlediği iddia etti.

Şizofren tedavisi gören İlhan Kaya, geçen yıl 13 Ocak günü Gazinantep'teki evinde gece geç saatlerde 4 çocuğunun annesi Neslihan Kaya ile tartıştı. Tartışma sırasında öfkelenen İlhan Kaya, ses çıkarmaması için Neslihan Kaya’yı, ağzını çorapla tıkadıktan sonra defalarca bıçakladı. Hastaneye kaldırılan Kaya, 22 Ocak günü yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan İlhan Kaya ise tutuklandı, ’kasten öldürme’ suçundan hakkında dava açıldı.

Kaya'nın Gaziantep 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davaya devam edildi. İlhan Kaya, duruşmaya tutuklu olduğu Adana Cezaevi’nden SEGBİS yöntemiyle katıldı. Mahkeme heyeti, duruşmada Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi’nden sanığın akıl sağlığına ilişkin istenilen raporda, cezai ehliyetinin yerinde olmadığının belirtildiğini açıkladı.

"Kimle aldattığını bilmiyorum..."

Mahkemenin söz hakkı verdiği sanık İlhan Kaya, eşini kendisini aldattığı şüphesiyle öldürdüğünü öne sürdü. Mahkeme başkanının bu savunma üzerine ’seni kimle aldatıyordu’ sorusuna İlhan Kaya, "Kimle aldattığını bilmiyorum, bakışlarından şüphelendim. Pişmanım" yanıtını verdi.

Duruşmaya bazı kadın hakları savunucusu ile birlikte katılan öldürülen 4 çocuk annesi Neslihan Kaya’nın babası Mehmet Kanlıkara ise sanık damadının idam edilmesini istedi.

Akıl sağlığı raporu çelişkili bulundu

Mahkeme heyeti, cezai ehliyeti bulunmadığına ilişkin raporun bazı kısımlarında çelişkiler bulunduğunu belirttiği sanığın kendisine yöneltilen sorulara akılcı cevaplar vermesinden dolayı Adli Tıp Genel Kurulu’ndan yeni bir rapor alınmasını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

Boğazı kesilerek öldürülmüştü

Kastomunu'da imam nikahlı eşi tarafından öldürülen Pınar Çelik'in davasında da ilk duruşma görüldü. 

Olay, geçen yıl mayıs ayında Araç ilçesine bağlı Yeşilova köyünde meydana geldi. Gencay Gökcen, ağabeyi ile 13 yıl evli kaldıktan sonra boşanan 4 çocuk annesi Pınar Çelik ile dini nikahla yaşamaya başladı. Gencay Gökcen, evde çıkan tartışmada Pınar Çelik'i, boğazını keserek öldürdü. Tutuklanan Gencay Gökcen, hakkında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'canavarca hisle kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

"Facebook açmamasını söyledim"

İlk kez hakim karşısına çıkan tutuklu sanık Gencay Gökcen, savunmasında, Pınar Çelik'in Facebook üzerinden başka erkeklerle konuştuğunu gördüğünü ileri sürerek, "Olay gecesi bu yüzden tartıştık. 'Facebook açma', 'kafa yapıcı haplar içme' dedim. Sabaha karşıydı, mutfağa gittim, sigara yaktım. İşin içinden çıkamıyordum. Yanıma geldi, bana küfür ediyordu. Yüzüme tükürdü. Ya ben ölecektim, ya da kafayı yiyip tımarhanelik olacaktım. Ben o gün bitiktim, film kopmuştu. İlk önce elime geçen merdane ile 2-3 kez vurdum. Aklını başına alsın istedim. Hala bana karşı hakarete devam edince, elime geçen bıçakla ona vurdum. Daha sonra çocuklar görmesin diye yerde üzerini örtü ile örttüm. Jandarmayı arayarak olayı anlattım. Jandarma hatta yolu bulamadı, ben onları yoldan alarak eve götürdüm" dedi.

Duruşma, tanıkların dinlenmesi ve eksik evrakların tamamlanması için ertelendi. Gencay Gökcen’in İstanbul ve Kocaeli'de yaşadığı yıllarda, 'Bir Zamanlar Osmanlı' ve 'Kurtlar Vadisi' gibi dizilerde figüran olarak rol aldığı belirtildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, kadın cinayeti davalarında erkeklerin ceza indirimi almak için ne tür söylemlere başvurduğunu aktarmıştı 👇

Türkiye'nin Kanayan Yarası: Kadın Cinayetlerinde Katiller Nasıl Ceza İndirimi Alıyor? - onedio.com
Türkiye'nin Kanayan Yarası: Kadın Cinayetlerinde Katiller Nasıl Ceza İndirimi Alıyor? - onedio.com
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir