Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İdam Cinsel Suçlarda Caydırıcı Bir Cezalandırma mı?

-

Son aylarda “idam”, “hadım/kastrasyon” ve “suçlunun ifşa edilmesi” gibi Türk Ceza Kanunu’nda yer almayan ceza türleri, toplumun bir kesimi tarafından cinsel suçlar ve çocuk istismarı suçunun yaptırımı olarak uygulanması talep edilen bir ceza olarak gündemde. Peki idam cezası, cinsel suçlarda gerçekten caydırıcılık taşıyor mu?

2008 yılında yayınladığı Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme/Öğretmenler ve Aileler İçin Eğitim Kılavuzu’nda; ihmal ile istismarın %60, fiziksel istismarın %20, cinsel istismarın ise %9 gibi bir oranda görüldüğü belirtilmiştir.

Türkiye’de cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; %30’unun 2-5, %40’ının 6-10, %30’unun 11-17 yaş grubunda olduğu görülmektedir.

Doğruluk Payı'nın derlediği verilere göre, vakaların %70’ini oldukça küçük yaş grubu oluşturmaktadır. Türkiye’de son yıllarda çocukların cinsel istismarı suçu nedeniyle Adli Tıp Kurumu’na başvurular da hızla artmaktadır. Çocukların cinsel istismarı suçuna ilişkin açılan dava, mahkûmiyet, beraat ve diğer yaptırımlara ilişkin veriler ise yıllara göre şu grafiktekigibi görülmektedir.

Çocuk istismarı suçunun yaptırımlarının uygulanması hususunda ülkelerin uygulamış olduğu cezai tedbirlere bakıldığında, en ağır yaptırımların ABD ve İngiltere’de olduğu görülmektedir.

Öte yandan, Türk Ceza Kanunu’nda çocuk istismarı ve cinsel saldırı suçlarında yargılama neticesinde hüküm tesis edilirken, sanıklara uygulanan yaptırımlara “iyi hal, saygın tutum, rıza” gibi indirim sebepleri uygulanması, cezaların alt sınırından hüküm kurulması ve cezaların ertelenmesi gibi, cezanın infaz şekline ilişkin uygulamalar mevcut. Bu gibi uygulamalar suçun işlenmemesi adına var olan caydırıcılık unsuruna zarar veriyor.

ABD tecavüz ortalamasında 3. kuşak ülkeler arasında yer alıyor.

Woman Stats Project'in 2011 verilerine göre, dünyada cinsel saldırının en yaygın olduğu ülkelerin başında, yani 1. kuşakta, ortalama her 100 bin kadından 60'ının tecavüze uğradığı Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran, Sudan ve diğer bazı Afrika ülkeleri geliyor. Sayılan ülkeler aynı zamanda Çin ve ABD dışında dünyada idam cezasının yaygın olarak uygulandığı ülkeler. Yine idam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerden biri olan ABD, tecavüz ortalamasında 3. kuşak ülkeler arasında yer alıyor.

Dünyada idam cezasının bulunduğu ancak cinsel saldırıların da yaygın olduğu ülkelerdeki suç oranlarını ortaya koyan veriler, idam cezasının cinsel saldırı suçunda caydırıcılık unsurunu taşımadığını gösteriyor.

Aynı zamanda az gelişmiş ülkelerde çocuk istismarı suçunun daha az rapor edildiği ve suçun faillerinin daha az ifşa edildiği dünyanın farklı bölgelerinde çocuk istismarının yaygınlığını ortaya koyan raporlarda mevcut. Örneğin bu oran Afrika’da %34,4, iken Avrupa'da %9,2, Amerika kıtasında %10,1, Asya kıtasında ise %23,9. Bu durum da ne yazık ki raporların ötesinde de bir vaka sayısına işaret ediyor.

'Türkiye'de çocuk istismar suçlarının yüzde 95'i gizli kalıyor.'

Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin (İMDAT) hazırladığı “2016 Çocuk İstismarına Yönelik Rapor”da ise dünyada son dört yılda çocuk istismarı suçlarının %90 arttığı belirtiliyor. Ayrıca raporda Türkiye’de çocuk istismarı suçunun tahminen %5’i ortaya çıkarken, %95’inin gizli kaldığı belirtiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriÇinHindistanİdamIrakİranÖğretmenSuriyeSuudi ArabistanTecavüz
Görüş Bildir