Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçine Çekildiğimiz Suriye Bataklığının Ülkemize Getirdiği Felaketler

 > 
553PAYLAŞIM

Arap Baharı adıyla anılan ve anti-demokratik rejimlerin halk ayaklanmalarıyla değişmesini ifade eden isyanlar, domino etkisiyle son olarak Suriye'deki çatışmaları ortaya çıkarttı. Nisan 2011'de başlayan iç savaş, Suriye içindeki birçok aktörün yanı sıra, uluslararası güçlerin de bölge üzerindeki çıkarları nedeniyle kontrol edilemez bir hale dönüştü. İç savaşın başlangıcından itibaren Esad karşıtı politikalar izleyen ülkemiz siyasileri, ilerleyen dönemde uluslararası camiayla birlikte IŞİD karşıtı politikalar da izlemeye başladı ve bununla birlikte Suriye bataklığına çekilmemizin olası sonuçlarını ya görmedi ya da görmek istemedi. 

İşte Suriye bataklığında taraf olan ülkemizde yaşanan katliamlar...

1. 11 Şubat 2013, Suriye tarafından gelen bomba yüklü araç, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda uzaktan kumanda ile patlatıldı.

Saldırıda 14 insan hayatını kaybederken, 30'a yakın kişi de yaralandı.

2. Cilvegözü saldırısından birkaç ay sonra, 23 Nisan 2013 tarihinde MİT'in ulaştığı istihbarata göre 3 bombalı araç Türkiye'de eylem hazırlığı yapmaktaydı.

MİT'e göre Suriye'nin Rakka kentinde bomba yüklemesi yapılan araçlar, Gaziantep, Şanlıurfa veya Hatay'da eyleme geçmeyi planlıyordu.

3. MİT istihbaratından 18 gün sonra Reyhanlı'da bombalı araçlar patladı ve o güne kadar Türkiye'nin gördüğü en kanlı terör eylemi gerçekleşti.

52 vatandaşın hayatını kaybettiği saldırılarda, 26'sı ağır, 140'ın üzerinde yaralı hastanelerde tedavi altına alındı.

4. Saldırının 1 numaralı sorumlusu olarak tutuklanan Nasır Eskiocak'ın, Esad rejiminin istihbarat kolu olan El Muhaberat tarafından desteklendiği iddiaları yoğun bir şekilde dile getirildi.

5. Reyhanlı patlamasının bir diğer şüphelisi olarak gösterilen örgüt ise, Türkiye'ye yönelik bombalı saldırı hazırlığı istihbaratı alınan El Nusra'ydı.

Fakat saldırının El Nusra tarafından yapılmadığı ilerleyen günlerde anlaşıldı.

6. 2015'e geldiğimizde ise, IŞİD ile mücadelede uluslararası güçlerle birlikte hareket edeceğini ifade eden Türkiye, IŞİD'in hedefi olmaya başladı.

7. 5 Haziran'da HDP'nin Diyarbakır mitingi, 5 dakika arayla patlayan iki bombayla kana bulandı.

4 vatandaşın hayatını kaybettiği saldırıda, 400'e yakın vatandaş yaralandı. Gaziantep polisine göre Adıyaman doğumlu Orhan G., IŞİD saflarında savaşmış ve HDP mitingini kana bulamak için de 2 Haziran günü Diyarbakır'a gelmişti.

8. HDP mitinginde yaşanan patlama sonrasında emniyet birimlerine çekilen yazıda, 15 Temmuz 2015 tarihinde 6 IŞİD militanının Türkiye'ye sızmaya çalışacağı belirtildi.

Yazıda ifade edilen biri kadın, iki IŞİD'linin ise İstanbul ya da Ankara'da eylem gerçekleştirme olasılığın yüksek olduğu ifade edildi.

9. Ve tarihler 20 Temmuz 2015'i gösterdiğinde SGDF üyesi gençlerin Kobani'nin yeniden inşasına katılmak amacıyla başlattıkları kampanya, Suruç'ta kanlı bir şekilde sonuçlandı.

Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması yapıldığı sırada patlayan bomba, 34 insanın hayatını kaybetmesi, 100'den fazla insanın da yaralanmasıyla sonuçlandı.

10. IŞİD militanı Şeyh Abdurrahman Alagöz tarafından gerçekleştirilen eylem ve sonrasında yaşananlar, 2009'dan 2015 Temmuz'a kadar süren çözüm sürecinin bitmesi anlamına geliyordu.

Suruç saldırısından 3 gün sonra, Kilis'te devriye görevinde bulunan bir astsubay, IŞİD militanları tarafından açılan ateş nedeniyle şehit oldu.

11. Yaşanan bu gelişmeler ve İncirlik Hava Üssü'nün ABD tarafından kullanılmasına izin verilmesi IŞİD'in bomba yüklü araç tehditlerinin artmasını sağladı.

8 Ağustos'ta IŞİD tarafından yapılan açıklamada; 'İslam Devleti'nin bomba yüklü kamyonlarının hedefi olmak istemiyorsanız, acilen elinizi bu savaştan çekin. O güvendiğiniz ABD sizi kurtaramayacak. Yarın İslam Devleti size saldırınca, ansızın bir bomba patlatınca oturup ağlamayın. Bunu siz istiyorsunuz.' ifadeleri yer aldı.

12. IŞİD canlı bomba tehditlerine devam ederken, MİT 18 Eylül'de 5 IŞİD militanının Türkiye'ye giriş yaptığını dile getirdi.

Ülkemize giriş yapan IŞİD militanları için şu bilgilere yer verildi; 

  • Brahim Muhammed Selmo: Canlı bomba eylemcisidir.

  • Cengiz Ruşit Abbas: IŞİD'in sözde lider kadrosundan, 1 ay önce Türkiye'ye giriş yaptı ve 45 yaşlarında.

  • Muhammet Hüseyin: 45 yaşlarında, 4 gün önce Türkiye'ye giriş yaptı ve IŞİD'in askeri kanadında yer alıyor.

  • Teymur Abdurrauf Musa: 1 hafta önce Türkiye'ye giriş yaptı, IŞİD'in askeri kanadından.

  • Elmala Ebu Amar: Suriye kökenli, Reyhanlı'dan giriş yaptı, canlı bomba olma ihtimali yüksek.

13. Ve son olarak tüm istihbarat bilgilerine rağmen önlenemeyen, Türkiye'nin yaşadığı en büyük terör eylemi. 97 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 250'nin üstünde yaralının olduğu Barış mitingi saldırısı.

2 IŞİD militanı tarafından gerçekleştirildiği düşünülen canlı bomba eylemi, Suriye'deki güçlerin ülkemizde gerçekleştirdikleri bombalı saldırıların en büyüğü ve en kanlısı.

14. Yanıbaşımızda devam eden Suriye savaşında taraf olmanın getirdiği felaketler, Cilvegözü, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç ve Ankara'da birçok insanımızın hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.

Suriye'deki savaş devam ettiği sürece de ülkemize dönük tehditler her zaman var olacak. Bize düşen ise, MİT'in Türkiye'ye giriş yapan militanların sadece isimlerini bilmesi değil, eylemi gerçekleştirmeden yakalaması noktasında dua etmek gibi duruyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
funi

ülkemizin suriye politikasını eleştiren gerizekalılar sizin öneriniz nedir paylaşında ikna olalım. esedi desteklemiş olsaydık birçok kişi bu ülkeyi katil ilan edecekti. ışid ile mücadeleye katılmamış olsaydık suriyedeki savaş sonuçlandığında dibimize kadar girecek olan malum devletlere gıkımızı bile çıkarma hakkımız olmayacaktı. şu an türkiye hem mültecilere yaptığı yardımdan dolayı hemde suriyedeki gruplarla mücadelesinden dolayı suriye üzerinde en çok söz sahibi olan ülkelerden birisi. esed er yada geç gidecek. suriyede yeni bir devlet kurulduğunda hiç kimse burnumuzun dibinde istediği gbi at koşturamayacak. kilometrelerce uzaktan ülkemize müdahale etmeye çalışanlar sınırımızın bitişiğinde nelere karışmazlar demi. şu anki koşulları değil geleceği düşünerek hareket etmek lazım ama görüyorumki editörde dahil herkes ezberden konuşuyor.

can-dilek2

Esad devrilmeyecek o düşünceyi kafanızdan atın. Hatta rejim kuvvetleri ve müttefikleri kaybettikleri bölgeleri almaya başladılar bile. Bu savaşta bi taraf olunmak zorunda değildi. Muhalifler kazansa Suriye'deki savaş bitmeyecek. 50 tane silahlı grup var Esad devrilse bile kim başa geçicek az mantıklı olun. Esad'ın devrilmesi islamofaşizmin ileri düzeye ulaşmasını sağlar. Libya'da da Kaddafi karşıtı politika izlemiştik şuan Libya'da büyük bir iç savaş var ülke perişan. Türkiye, Kıbrıs harekatına giderken Kaddafi bize silah yardımı yapmıştı ve Türkiye'ye en ucuz petrolü o satmıştı. Türkiye'nin teşekkürü bu olmamalıydı. Amerika bizi taraf yapmaya zorlayarak savaşa sokuyor ve bizde salak gibi giriyoruz. Sonumuz hayırlı olsun.

goofy

buyursunlar...

engin.a.bicer

mit nerede? napıyor bu memlekette acaba?

goofy

biz o bataklığa çekilmedik , ulu lider sayesinde balıklama atladık,hülooghhhhh

feyk

onunde irak ornegi var. hemen dibindeki komsunun merkezi hukumetini yok etmeye calismak tam bir geri zekalilik ornegi, yonetim zafiyetidirt. dikta ve baski ile yonetilen ulkelerde merkezi hukumeti biraz zayiflattinmi ic savas baslar, azinlik gruplari ayaklanir, cesit cesit akla gelmiyecek silahli gruplar ve terrorist organizasyonlar turer. keza irakda kuvvetli merkezi hukemet olsa pkk kandinde bu kadar rahat oturabilirmi. nitekim iranda pkk nin kolu pjak dagilmis durumda, hala devam ediyorsada etkisiz. tum bunlari gordugun halde suriye hukumetine karsi isyancilari desteklersen sonucu bu olur. o istikrarsizlik eninde sonunda senide etkiler, sanada bulasir. putinin zamaninda dedigi gibi cebinde akrep tasiyan sonuclarina katlanir.

Görüş Bildir