Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçinde Kendileri Gibi Devasa Anlamlar Taşıyan İnsan Eliyle Yapılmış 19 Başyapıt

 > 
422PAYLAŞIM

1. Andres Amador tarafından yapılan kum sanatı

Andres Amador'un bu göz alıcı dev eseri dalgalar onu yok etmeden önce sadece birkaç saat içinde yapıldı. Güzellik her zaman geçicidir. Aslında güzeli güzel yapan şey de budur!

2. Simon Beck tarafından yapılan kar sanatı

İnanın ya da inanmayın bütün bu kar tablosu Simon Beck tarafından kar ayakkabıları kullanılarak yapıldı. Çok fazla fiziksel efor gerektiren bu zahmetli işi Simon Beck 11 saat kadar bir sürede tamamladı. Bu inanılmaz eser gerçekten de her adıma değer!

3. Orly Genger tarafından yapılan "Red, Yellow ,and Blue "

Bu rengarenk, zikzak çizen duvar 3000 galon boya kullanılarak boyanmış 130 bin metrekare gemici halatından meydana geliyor. Orly Genger, Madison Square Park'ın etrafına duvar inşa ederek New York içinde bir kıyı şeridi oluşturdu ve gel git ile alakalı sonsuz duyguları karaya çıkardı.

4. Jorge Rodriguez-Gerada tafından yapılan "Wish"

"Wish", Belfast şehrindeki isimsiz bir çocuğun 44 bin metrekarelik portresidir. Jorge ve yanındaki gönüllü ordusu, 30 bin ahşap çivi ve 362 bin kilogram doğal malzeme kullanarak, uydu görüntüleri yardımıyla gökyüzünden görülebilecek kadar büyük olan bu portreyi yaptı.

5. Leandro Erlich tarafından yapılan "Dalston House"

"Dalston House" ziyaretçileri birer örümcek adama dönüştüren bir tasarım. Bu ev hem çocuklara hem de yetişkinlere akıllara durgunluk veren bir çevrede oynama ve etkileşime girme imkanı tanıyor.

6. Danae Stratou tarafından yapılan "Desert Breath"

Bu dev anıt 1997 yılından beri Mısır'ın El Gouna şehrinde bulunuyor. Eser 93 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor ve 26 bin metreküp toprağın yer değiştirilmesiyle meydana geldi. Merkezinde bir gölcük barındıran eser Sahra Çölü'nün fonunda sonsuz bir keşfi anlatıyor.

7. Ryoji Ikeda tarafından yapılan “The Transfinite”

"Transfinite", çift taraflı siyah-beyaz video oynatan büyük ekranlardan meydana geliyor. Sonlu sayılardan daha büyük olan sonluötesi sayılardan ilham alan istekli ziyaretçiler bunların üzerinde yürüyüp, dans ederek etkileşime giriyorlar.

8. Christopher Janney tarafından yapılan “Harmonic Convergence”

Bu sanat parçası 150'den fazla rengi barındıran 22 metre cam duvardan meydana geliyor ve buna Güney Florida'nın doğal çevresinden gelen sesler eşlik ediyor. Bu güzel proje "Güney Florida'nın renkler ve sesler ile soyutlaştırılması" olarak sunuluyor.

9. Doug Aitken tarafından yapılan “Station to Station”

“Station to Station”, normal bir treni sese ve harekete tepki veren LED ışıklardan meydana gelen bir heykele çeviriyor. Amaç A noktasından B noktasına gitmekten ziyade, çoğunlukla tanıdık sanatçılardan meydana gelen yolcuların değişen çevreye odaklanmalarını sağlamak.

10. Marco Cochrane tarafından yapılan “The Bliss Project”

3 heykelden biri 2013 Burning Man Festival'i için inşa edildi. Bu ağ örgüsünden meydana gelen bayan 17 metre uzunluğunda. İnteraktif ışıklarla uyumlu olan bu zarif görünüşe sahip dev, festivaller boyunca sık sık renk değiştirmesi için programlandı.

11. Tobias Rehberger tarafından yapılan “Bar Oppenheimer”

Bu baş döndürücü sanat sergisi 2013 yılında bir kaç aylığına New York Hôtel Americano'da bulundu. Bu süre boyunca hem sergilendi hem de işletildi. Proje ile gündelik nesneler ve alışıldık yerlerdeki algılarımızı değiştirmek amaçlanmıştır.

12. Phoebe Washburn tarafından yapılan “Compeshitstem”

Phoebe, geri dönüşümlü malzemeler kullanarak büyük ölçekli tasarımlar yapan New York'lu bir sanatçı. Sanatçı sevgi ve biraz özen ile atıkları ve çöpleri göz alıcı soyut eserlere dönüştürüyor.

13. Bezt ve Pener tarafından yapılan “The Healer”

2 Polonyalı sokak sanatçısı bir araya gelip bir apartmanın boş yan duvarına bu muhteşem parçayı yaptılar. Pener arka planın geometrik şekillerine odaklanırken, Bezt insan tasvirini çizdi. Bu 2 sanatçının tasarımlarının birleşimi ile de ortaya bu harika eser çıktı.

14. Robert Therrien tarafından yapılan “Larger than life furniture”

Robert Therrien günlük eşyaları büyük ölçek ile tekrar yaparak ziyaretçilerin boyutlar ile olan ilişkilerini inceliyor. Devasa fincanlardan, heybetli sandalyelere ve masalara... Her gün kullandığımız şeylerin yanında cüce gibi kalmak farklı bir deneyim oluyor gerçekten.

15. Sand In Your Eye tarafından yapılan “The Fallen”

2013 yılında bir gün Normandiya'da ki Arromanches Plajı insan siluetleriyle kaplandı. Her model, 6 Haziran 1944'te Fransa plajlarındaki özgürlük için yapılan savaşta hayatını kaybeden 9000 müttefik askerleri ve sivil vatandaşlar için yapıldı.

16. Alex Chinneck tarafından yapılan “From the Knees of My Nose to the Belly of My Toes”

Alex Chinneck, Cliftonville Godwin yolundaki yıkıntı binayı farkedince orayı satın aldı ve mevcut ön duvarı ortadan kaldırdı. Sonra duvarı 1 kat aşağıdan tekrar inşa etmeye başladı ve sanki duvar aşağıya kaymış gibi yer hizasından tuğlaları örmeye devam edip bu muhteşem eseri ortaya çıkardı. Eser, toplumsal çöküşün fiziksel temsili olarak bir rol oynuyor. Ayrıca sanatın herkes için hatta fakir insanlar için bile olduğunu gösteriyor.

17. Mehmet Ali Uysal tarafından yapılan “Giant Clothespin”

Belçika'nın Liege kentinde bulunan bu toprak yığınını tutan dev mandal Türk sanatçı Mehmet Ali Uysal tarafından festivaller için yapıldı.

18. Simon McGrath tarafından yapılan “Who left the tap running?”

Simon McGrath, bu dev musluk ile Sidney Su ve Çevre Ödülü'nü kazandı. Bu heykel insanın dünya üzerindeki çevresel etkisini ve suyu korumamız gerektiğini sembolize ediyor.

19. Alicia Martin tarafından yapılan “Biografias”

5000'in üzerindeki kitap sanki devasa bir hortumdan su akarmışcasına bu İspanyol binalarının camlarından fışkırıyor. Bu edebiyat hortumu, kitapların sayfaları rüzgar ile birlikte sallanarak esere hareket katarken yer çekimine karşı geliyor.

Kaynak: 19 Enormous Pieces Of Art Making An Even Bigger Statement

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mnyksvsc

Erdil unutulmuş...

okisi

amına koyim bizde olsa o ayna kırk kere kırılmıştı ayrıda büyük eşya olayı benim aklımdaydı ya tü :/

ozan.turan.54922

rte olsa ucube derdi

Görüş Bildir