Görüş Bildir
Haberler
İBB Deprem Raporu Hazırladı: Hangi Semt Ne Kadar Hasar Alacak?

İBB Deprem Raporu Hazırladı: Hangi Semt Ne Kadar Hasar Alacak?

İBB, İstanbul’un 39 ilçesi için ayrı ayrı “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” hazırladı. Kitapçıklarda, olası bir depremde yaşanacak bina hasarları, can kaybı ve yaralanmalar, altyapı hasarları ve geçici barınma ihtiyacına ilişkin bilgiler yer aldı. Bu bilgilere göre İstanbul’da olası bir depremde 100 binlerce bina orta ve üstü hasar görecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) beklenen büyük İstanbul depremine karşı hazırlıklarını sürdürüyor.

Deprem tehlikesi ve riskleri, güncel bilimsel analiz yöntemleri, mevcut üst yapı ve alt yapı envanter bilgileri kullanılarak yeniden ele alındı.

İBB ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi-2019” hayata geçirildi.

Her ilçe için rapor hazırlandı

Her ilçe için rapor hazırlandı

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü, bu projenin çıktılarını özelleştirdi.

İlçelere özel olarak analizler ve haritalamalar yapılarak, İstanbul'un 39 ilçesi için “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” üretildi.

Olası bir depremde ilçe ve mahallelerdeki bina hasarları, olası can kaybı ve yaralanmalar, altyapı hasarları ve geçici barınma ihtiyacı gibi bileşenler analiz edilerek rapor haline getirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sorunlar teşhis edildi

Sorunlar teşhis edildi

Çalışma sayesinde, her bir ilçeye özgün sorunlar teşhis edildi. İstanbul genelinde etkili olabilecek yıkıcı bir depremin, ilçelerde neden olabileceği hasarlar ve kayıpların boyutları ortaya konuldu.

Kitapçıklarda, ilçelere ait genel bilgiler ile bina, altyapı ve nüfus bilgileri; üretilen analizler ve senaryo depremler neticesinde hesaplanan kuvvetli yer hareketi parametreleri baz alınarak hesaplanan olası hasarlı bina sayısı, olası can kaybı ve yaralı sayısı ile bunların mekânsal dağılımları; doğal gaz, içme suyu ve atık su şebekelerinde oluşması muhtemel hasarlar ve geçici barınma ihtiyacı bilgileri yer aldı.

39 ilçeye ait kitapçıklar https://depremzemin.ibb.istanbul/guncelcalismalarimiz web sitesi üzerinden tüm kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Yüzbinlerce binada orta ve ağır hasar meydana gelecek

Yüzbinlerce binada orta ve ağır hasar meydana gelecek

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin aktardığı bilgiye göre,kitapçıklarda, olası bir İstanbul depreminde ortaya çıkacak bina hasarları ve geçici barınma ihtiyaçlarının büyüklüğü dikkat çekti.

Arnavutköy'de 2 bin, Ataşehir'de 3 bin, Bağcılar'da 10 bin, Bakırköy'de 6 bin, Beyoğlu'nda 4 bin 200, Büyükçekmece'de 9 bin, Çatalca'da 2 bin, Esenler'de 5 bin, Fatih'te 15 bin, Kâğıthane'de 2 bin, Kartal'da 4 bin, Küçükçekmece'de 13 bin, Sancaktepe'de 3 bin, Silivri'de 9 bin, Sultanbeyli'de 45 bin, Tuzla'da 7 bin, Üsküdar'da 4 bin yapıda orta ve üstü hasar meydana gelmesi bekleniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Barınma ihtiyacı ortaya çıkacak

Barınma ihtiyacı ortaya çıkacak

Avcılar'da 35 bin, Başakşehir'de 13 bin 500, Beylikdüzü'nde 27 bin, Çekmeköy'de 4 bin, Esenyurt'ta 67 bin 410, Gaziosmanpaşa'da 14 bin, Kadıköy'de 17 bin, Maltepe'de 20 bin, Pendik'te 28 bin, Ümraniye'de 16 bin, Sarıyer'de 6 bin 600, Sultangazi'de 10 bin, Şile'de 900, Zeytinburnu'nda 31 bin hane için, geçici barınma ihtiyacı ortaya çıkacak.

Kimi ilçelerde 20 ve 40 yaş üstü binalar çoğunlukta

Kimi ilçelerde 20 ve 40 yaş üstü binalar çoğunlukta

Yapıların Bahçelievler'de yüzde 83'ü, Bayrampaşa'da yüzde 91'i, Beykoz'da üçte ikisi, Güngören'de yüzde 90'ı, Şişli'de yüzde 92'si 20 ve üstü; Beşiktaş'ta yaklaşık yarısı, Adalar'da yarıdan fazlası, Eyüp'te ise üçte biri 40 ve üstü yaşta bulunuyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
99
33
16
11
10
6
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sefa Döner

Helal olsun İBB en azından gerçekleri söylüyor önlem alın diyor. Kimsenin yaptığı binayı savunmuyor.Virüsten belki kurtuluruz ama depremden kaçış yok. Ne kad... Devamını Gör

Kunti kunti

Ve devleti yöneten akepe hükumetinin cep doldurmaktan başka gayesi yok!

Vedat Kaplan

helal olsun ibb ye en azından ne yin üzerinde oturdugumuzu biliyoruz.

Mileva Maric

Konuyla alakasız ama profil resmin ÖSYM fotosu gibi olmuş