Hep Aynı Filmlerden Sıkılanlara: Kıyıda Köşede Kalmış 13 Romantik Komedi

12PAYLAŞIM

Hem rahatlamak hem gülmek hem de biraz duygusallaşmak için birçoğumuzun adresi romantik komediler. Kimi klasikleri tekrar tekrar izlerken bazı zamanlarda da keşfedilmemiş, kıyıda köşede kalmış filmlerin peşine düşüyoruz.

İşte, peşine düştüğümüz o filmler! 😉

Film açıklamaları beyazperde.com ve sinemalar.com'dan alınmıştır.

1. Only You (1994)

Only You - IMDb 6.5

9 yaşındaki Faith, hayatta herkesin bir ruh eşinin olduğunu ve o bulunduğunda gerçek aşkın yakalanacağına inanmaktadır. Bir gün Ouija oyununu oynarken ruh eşinin isminin Damon Bradley olduğunu öğrenir. Bir falcıdan da aynı ismi duyunca artık Faith'in kararı kesinleşir. Damon Bradley onun tek aşkıdır ve evlenip gerçek mutluluğu onunla yakalayacaktır.Fakat zaman geçtikçe bu umudu kaybolur ve Dwayne ile evliliğe doğru giden yolda ilerler. Sıkıcı bir insan olan Dwayne'le evlenmek üzere olan Faith, aldığı bir telefonla allak bullak olur. Dwayne'in sınıf arkadaşlarından biri İtalya Venedik'e doğru yola çıkacaktır. Ve o arkadaşının ismi Damon Bradley'dir! Bunu duyan Faith, adamın peşine düşer, uçağı kaçırır ama onun peşini bırakmamaya kararlıdır. Ruh eşini bulmak için kardeşi Kate'i de alarak maceralarla dolu İtalya'nın yolunu tutarlar.

2. Away We Go (2009)

Away We Go - IMDb 7.0

Film ilk çocuklarını bekleyen ve mevcut yaşam koşullarından memnun olmayan genç çift Burt ve Verona'nın yerleşip, kuracakları ailenin köklerini salabilecekleri ve çocuklarını büyütebilecekleri en ideal yeri aramak için Amerika'yı dolaşmalarını anlatıyor.

Çiftin yol boyunca yaşadıkları aksilikler ve aradıkları ’ev’i bulmaları için onlara yardım etmeye çalışan enteresan akrabalar ve eski arkadaşlar da serüvenlerine renk katıyor.

3. Begin Again (2013)

Begin Again - IMDb 7.4

Hayallerini New York’ta gerçekleştirmek isteyen sevgilisinden ayrılmasıyla Gretta'nın iniş çıkışlarla dolu hayatı da değişir. Burada bir başına kalan Gretta, şans eseri tanıştığı bir yapımcı sayesinde kaderine meydan okuyacaktır.

4. Enough Said (2013)

Enough Said - IMDb 7.0

Evliliği sona eren Eva'nın hayattaki tek varlığı kızıdır ve onun hayatını idame ettirmek için yoğun bir tempoda çalışmaktadır. Masözlük yapan Eva, kızının yeni bir okula başlayacağı bu dönemde bu okulun masraflarını nasıl karşılayacağını kara kara düşünmektedir. Bu sıkıntılı dönemde Albert isimli iyi kalpli bir adamla tanışır. Albert, komik ve sevimli halleriyle Eva'yı etkiler ve ikili arasındaki ilişki zamanla daha romantik bir hal almaya başlar. Marianne ise Eva'nın en sevdiği müşterilerinden biridir ve sürekli eski eşinin arkasından konuşmakta, onu yerin dibine sokmaktadır. Bir süre sonra beklenmedik bir şekilde Marienne'in eski kocasının Albert olabileceği ihtimaliyle karşılaşan Eva, ilişkisini gözden geçirmek zorunda kalır.

Nicole Holofcener'ın yazıp yönettiği filmde, Oscar adaylığı bulunan ünlü aktrisler Catherine Keener ve Toni Collette'e, The Sopranos'un efsane oyuncusu James Gandolfini eşlik ediyor.

5. Man Up (2015)

Man Up - IMDb 6.8

Nancy Bell 34 yaşında, bekâr, akşamdan kalma, çok iyi niyetli ama beceriksiz arkadaşlarının başarısız çöpçatanlıklarından yılmış bir kadındır. Şimdiye kadar yaşadığı korkunç ilişkiler yüzünden ilişki olayını tamamen rafa kaldırıp, ailesinin evlilik yıldönümünü kutlamak üzere Londra'ya gider. 40 yaşındaki boşanmış Jack ise kör bir randevuya çıkmıştır ve Nancy'yi Waterloo tren istasyonunda, saatin altında buluşmak için sözleştiği kadınla karıştırır. Jack kendisine yaklaştığında, Nancy olacakları hiç düşünmeden karşısındaki adamın teklifini kabul eder. İkili birlikte hayatlarının en komik ve tuhaf macerasına atılır. Alkol, gerçekler, kayıp boşanma evrakları, boş umutlar ve sonunda Jack'in randevulaştığı kişinin aslında Nancy olmadığını anlamasıyla ortam iyiden iyiye karışır.

6. The Incredible Jessica James (2017)

The Incredible Jessica James - IMDb 6.5

Senaristliği ve yönetmenliği Jim Strouse tarafından yapılan filmde; Jesica James çocuklara tiyatro öğreterek geçimin sağlayan, gelecek vaadeden bir oyun yazarıdır. Her 25 yaşındaki genç gibi o da şaşırtıcı derecede özgüvenli ve endişe verici seviyede başıboştur. Onun bu halleri erkek arkadaşı Damon'dan ayrıldığından beri daha da fazlalaşmıştır. Boone ise 30'lu yaşlarında olan yeni boşanmış biridir. Ortak arkadaşları tarafından tanıştırılan Jesica ve Boone ilk buluşmalarını pek de güzel geçirmezler. Ancak işler sonradan değişmektedir.

7. Sleeping with Other People (2015)

Sleeping with Other People - IMDb 6.5

Hem iyi huylu bir zampara, hem de üçkağıtçı bir adam hayatının aşkıyla karşılaşırsa ne olur dersiniz? Hem de bu aşkın karşılıksız bir ilişki olduğu düşünülürse? Elbette ki kendi alışkanlıklarından vazgeçecek ya da bildiği hayata devam edecek.

İlişki komedilerine yönelik işleriyle adından söz ettiren genç yönetmen Leslye Headland'in kamera arkasına geçtiği film; zampara bir adamın yola gelme sürecini ilginç bir öyküyle perdeye aktarıyor. Başrollerini; son yıllarda kanka komedilerinin gözde isimlerinden biri olan Jason Sudeikis ile Alison Brie'nin paylaştığı filmin senaryosu da Headland'e ait.

8. Leap Year (2010)

Leap Year - IMDb 6.5

14 Şubat nasıl ki Valentino's Day, "Valentino'nun günü" yani Sevgililer Günü kabul ediliyorsa İrlandalı kadınlar için ise 29 Şubat benzer bir anlam taşımaktadır. 5. asırdan kalma bir İrlanda mitine göre erkek arkadaşlarına bir türlü evlilik teklif edemeyen kadınların o çok özel soruyu sormak için özlemle beklediği çok özel bir günden söz edilir. Bu efsaneden aktarıldığına göre sevdiğiniz adamın resmen nişanlınız olmasını diliyorsanız dört yılda bir gelen 29 Şubata kitlenmeniz şarttır! Önünüzde sadece 24 saat vardır. Bu şans sadece her dört yılda bir gelir ve talihin adı 29 Şubat'ın ta kendisidir. Parmağında o çok özel yüzük olmayan ve kendi kaderini avucunun içine almaya hazır hisseden her kadının yapması gereken tek şey, Artık Yıl'ın çok özel günü olan 29 Şubat'ın gelmesini beklemektir. Başrollerinde iki kez Oscar adayı oyuncu Amy Adams (Enchanted, Doubt, Julie & Julia) ile İngiliz aktör Matthew Goode'un (Watchmen, Match Point) oynadığı romantik komedi Leap Year'da sevdiği erkekle evlenmeye kesin kararlı olan ama kaderin cilvesi sonucu başka bir erkekle tanışan genç bir kadının öyküsü anlatılır. İlişkisinde evlilik teklifi almadan dördüncü yolunu dolduran Anna Brady (Amy Adams), artık bu işi çözmeye kesin kararlıdır. Kadınların erkeklere 29 Şubat tarihinde evlilik teklifi yapmasına izin veren eski bir İrlanda geleneğini keşfeden Anna, Boston'dan Dublin'e giden erkek arkadaşı Jeremy'nin (Adam Scott) izini sürmeye karar verir. 29 Şubat gününde evlilik teklifi yapması fikrini ise serseri ruhlu ama iyiniyetli babası Jack (John Lithgow) gündeme getirmiştir. Babasının dediğine bakılırsa her şey basit ve kolay olacaktır. Ancak kötü hava koşulları ve şanssızlık İrlanda'da da yakasını bırakmaz. Beklenmedik bir zamanda kendisini İrlanda'nın öbür ucunda bulan Anna, başkent Dublin'e ulaşabilmek için kaygısız ama ters mizaçlı aşçı Declan'ın (Matthew Goode) yardımına başvurmak zorundadır. İrlanda'nın ünlü Cennet Adası'nda sürekli didişme halinde olan Anna ile Declan, çok önemli bir gerçeğin ayrımına varacaklardır: Çıktığınız yol sizi hiç beklenmeyen diyarlara ulaştırabilir.

9. Nick and Norah's Infinite Playlist (2008)

Nick and Norah's Infinite Playlist - IMDB 6.6

Tris’in Nick’i terk edişi -Nick’in saatine göre- 3 hafta 2 gün ve 23 saat olmuştur ve çok geçmeden kendine yeni bir erkek arkadaş bulmuştur.

Öte yandan daha önce Nick ile hiç tanışmamış Norah, kendisiyle sevgilisi olmadığı için dalga geçen Tris’ten kurtulmak için o gece rock grubuyla aynı yerde sahne alan Nick’ten 5 dakikalığına sevgilisi olmasını ister. Bu teklifle başlayan sakin geceleri, Norah’nın sarhoş kız arkadaşı Manhattan’da kaybolunca unutamayacakları çılgın bir geceye dönüşecektir.

Nick ve Norah'nın Bitmeyen Şarkıları, müzikleriyle beraber New York’un gece hayatına dair eğlenceli bir kesit sunuyor.

10. While You Were Sleeping (1995)

While You Were Sleeping - IMDb 6.7

Lucy bekar bir kadındır. Güzel görünümlü Peter ile her sabah metroda göz göze gelmektedir ve ona hayranlığını beslemektedir. Bir gün Peter raylara düşer. Lucy onu kurtarmak için devreye girer. Peter komaya girmiştir ve yanındaki tek kişi Lucy'dir. Peter'ı ziyaret eden ailesi Lucy ile tanışırlar ve Lucy onlara Peter'ın nişanlısı olduğunu söyler. Bir gün Peter'ın kardeşi olan Jack çıkageldiğinde asıl problem baş gösterir. Lucy ve Jack birbirlerine karşı koyulmaz bir biçimde aşık olmuşlardır.

11. Love, Simon (2018)

Love, Simon - IMDb 7.6

Herkes gençlik yıllarında masalsı bir aşk hikayesini hak eder. Ancak ne yazık ki, durum 17 yaşındaki Simon Spier için biraz karışık. O, henüz ailesine ve arkadaşlarına eşcinsel olduğu gerçeğini açıklayabilmiş değil. Üstelik sorunları, onların tepkilerinden korkmakla da kalmıyor. İnternet üzerinden konuştuğu bir sınıf arkadaşına da aşık. Ancak kimliğini gizli tutan bu sınıf arkadaşının kim olduğu hakkında hiçbir fikri yok! Bu iki sorunun çözümü de hayatını değiştirecek adımlar atmasından geçiyor.

12. Serendipity (2001)

Serendipity - IMDb 6.9

Sara ve Jonathan bir dükkandaki son eldiveni aynı anda satın almak isteyince tanışırlar. Satın aldıkları eldiven halen kimsenin malı değildir ve kime ait olacağına karar vermek üzere bir kafeye girerler. Sıradan bir sohbet şeklinde başlayan tanışıklık tüm gece sürer. O gece ayrılmak zorundadırlar. Birkaç yıl sonra ikisi de başka insanlarla evlenmek üzeredirler. Ancak akıllarına yıllar önce beraber geçirdikleri güzel akşam gelir. Artık yapılacak tek şey vardır: Birbirlerini bulmak ve yeniden konuşmak.

13. The Big Sick (2017)

The Big Sick - IMDb 7.5

Taze bir çift ilişkileri derinleştikçe aralarındaki kültürel farklılıklar yüzünden karşı karşıya gelmeye başlıyor. Yönetmen koltuğunda Michael Showalter'ın oturduğu filmin başrollerini ise Matty Cardarople, Holly Hunter, Zoe Kazan üstleniyor.

Önerileri aldık. Peki izlerken ne yiyeceğiz? Sen de film - dizi keyfini Ruffles ile taçlandır, ekran başında olduğun her andan keyif al.

Aç bi’ film Ruffles’la dalgana bak!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
demet-yildiz8

only you nerden izleyebilirim

Görüş Bildir