Görüş Bildir
Haberler
Hem Doğal Hem Ekonomik! Sirkenin Bitkiler Üzerindeki 14 Mucizevi Etkisi

Hem Doğal Hem Ekonomik! Sirkenin Bitkiler Üzerindeki 14 Mucizevi Etkisi

Sirke, evinizde ve bahçenizde kullanabileceğiniz en doğal ve ekonomik temizlik maddelerinden biri. Bitkilerinizi korumak ve canlı tutmak için satın aldığınız ürünlerin çoğunun yerine sirke kullanabilirsiniz. Böylece kimyasalları da çevrenizden uzak tutmuş olursunuz.

1. Herbisit yerine kullanabilirsiniz.

1. Herbisit yerine kullanabilirsiniz.

Sirkenin bahçedeki tipik kullanımı tamamen doğal bir organik ot öldürücüdür.Belirli bitkilerin etrafına püskürtürken çok fazla kullanmanız durumunda zararlı olabileceğinden dikkatli olmalısınız. Öldürülmesi zor yabani otların üzerine birkaç gün sirke püskürterek türemelerine engel olabilirsiniz.

Bir kovada, damıtılmış sirke, sıvı bulaşık deterjanı ve bir bardak tuzu birleştirin. Tuzunu çözmek için karışımı karıştırın. Sirke karışımını plastik bir sprey şişesine dökün ve etkilenen bölgeye püskürtün.

2. Karınca kovucu olarak:

Özellikle yaz aylarında bahçenizi istila eden karıncaları öldürmeden kovmak için sirke kullanabilirsiniz.

Bir sprey şişesinin yarısını su ve yarısını sirke ile doldurun. Karıncaların yürüyüş yollarının etrafına, bahçenizin duvarlarına püskürtün.

Ayrıca karıncaları ve sinekleri uzak tutmak için sirkeyi evinizin pencere kenarlarına da püskürtebilirsiniz.

3. Çimlenmeye yardımcı olur.

Çimlenmesi zor olan bazı bitkiler vardır. Bir bardak suya birkaç damla beyaz sirke damlatın ve bu inatçı tohumları bir gece boyunca bu suda bekletin. Ardından toprağa ekin ve büyümesini izleyin.

4. Sinir bozucu meyve sineklerini bitkilerinizden uzaklaştırır.

Başa çıkmanız gereken en sinir bozucu bahçe böceklerinden biri meyve sinekleri. Bitkiler ve meyve ağaçlarınızı korumaya çalışırken, bu küçük zararlılar mutlak bir kabus olabilir. Onların bitkilerinizden uzak durmasını sağlamak için beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz.

5. Kil kapların temizliği:

5. Kil kapların temizliği:

Kendi ev yapımı çok amaçlı temizleyicinizi yaparak kaplarınızı hızlıca sirke ile temizleyebilirsiniz. 

Suyu ve beyaz sirkeyi küçük bir kovada birleştirin. Kil kaplarınızı bu karışımın içinde yarım saat boyunca bekletin. Ardından sirkeli sudan çıkarın ve kurumasını bekleyin.

6. Paslı aletlerinizi temizleyin.

6. Paslı aletlerinizi temizleyin.

Bahçe aletlerindeki pası sökmek için paslı kısımları seyreltilmemiş sirke ile ıslatın. Birkaç dakika bekletin ve ardından temiz bir bezle silin.

7. Evinize gelen çiçekleri daha uzun süre canlı tutar.

7. Evinize gelen çiçekleri daha uzun süre canlı tutar.

Ne yazık ki, çiçeklerin kökleri kesildikten sonra ömürleri önemli ölçüde azalır. Bitkilerin hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin sağlanmasından sorumlu olan kökleri olmadan, en güçlü çiçekler bile birkaç gün sonra solmaya başlayacaktır. Çiçekler dalında güzel ama evinize hediye geldiyse onları daha uzun süre canlı tutabilmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Vazoyu su ile doldurun. Sirkeyi ve şekeri vazoya ekleyin ve malzemeleri birleştirmek için karıştırın. Çiçekleri de vazoya koyun. En uzun sürede taze kalması için suyunu her iki günde bir değiştirin.

8. Hayvanları bitkilerden uzak tutar.

8. Hayvanları bitkilerden uzak tutar.

Bahçenizde kedi köpek veya herhangi bir hayvan besliyorsanız bu tatlı hayvanlar bitkilere istemeden zarar verebilirler. Bu sevimli hayvanların bitkilerinizi yok etmesini engellemek için, bitkilerinizin çevresine birkaç damla saf sirke damlatın.

9. Toprağın asit oranını artırır

9. Toprağın asit oranını artırır

Bazı bitkiler asitli toprağı sever. Eğer bu bitkileri yetiştirmekle uğraşıyorsanız, yaklaşık 3 buçuk litre suya 1 su bardağı damıtılmış beyaz sirkeyi karıştırın. Bir sonraki sulamada bu suyu kullanın.

10. Bahçe mobilyalarınızı silin.

10. Bahçe mobilyalarınızı silin.

Bahçenide bazı dış mekan mobilyaları veya banklarınız varsa onları temizlerken de sirke kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bezinizi sirkeye batırıp mobilyalarınızı silmek.

11. Salyangozları bahçenizden uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.

Bahçenizde istemeyeceğiniz bir diğer canlı da sümüklü böcekler. Bitkilerinizin ve bahçenizin çevresine püskürttüğünüz sirkeli su, salyangozların onlara yaklaşmasını engelleyebilir.

12. Bitkilerdeki mantar ve küfü engeller.

12. Bitkilerdeki mantar ve küfü engeller.

Bitkilerinizin üzerinde oluşan mantar ve küfle mücadele ediyorsanız beyaz sirke size yardımcı olabilir.

13. Eski vazolarınızdaki su lekelerinden kurtulun.

13. Eski vazolarınızdaki su lekelerinden  kurtulun.
bloghogar.com

Beyaz sirke, müthiş bir doğal cam temizleyicidir. Vazoyu yarım su ve yarım sirke ile doldurarak ya da sirkeye batırılmış bir kağıt havlu kullanarak temizleyin.

14. Sebze ve meyvelerinizi temizleyin.

Bahçeden kopardığınız ya da satın aldığınız meyve ve sebzeleri sirkeli suda yıkayarak mikroplardan arınmasını sağlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
10
5
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Volkan Gülümser

Hem otları kurutup hem de nasıl çim çıkarmaya yardımcı oluyor?