Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatımızın Her Alanında Yer Alan Popüler Kültür Ögelerinin Ortaya Çıkış Hikayeleriyle Ufkunuzu En Az Üçe Katlıyoruz!

-

Hayatımızın bir parçası olan karakterlerin ve hikayelerin aslında garip hikayeleri olduğunu biliyor muydunuz?

1. Kaptan Amerika karakteriyle ilgili olanlar onun azılı düşmanı Red Skull’a da aşinadır.

Bu karakterin ortaya çıkış hikayesi biraz garip zira karakterin yaratıcısı Joe Simon, bir gün yediği bir tatlının tepesinde yer alan vişneye uzun uzun bakmış… Bu kadar, Red Skull, tatlı üzerindeki vişneden ilham alınıp ortaya çıkan bir karakter.

2. Gremlinler... Tatlı mı garip mi bir türlü çözemediğimiz figürler.

1984'te vizyona giren filmin senaristi Chris Colombus, uzun yıllar New York'ta yaşamış ve bu yıllar neredeyse farelerle dolu bir apartman dairesinde geçmiş. Onun için trajik sayılacak bu yıllara dair aklında uykuya dalmak üzereyken farelerin onu kemirmesi korkusu kalmış. İşte bu ufak çaplı travmayla korku ve komedi unsurunu aynı potada eriten Gremlinler'i yaratmış.

3. Bir Türk korsandan ilham alındığı düşünülen Karayip Korsanları'nın baş karakteri Jack Sparrow'a hayat verirken Johnny Depp'in aklında iki fikir varmış.

İlk olarak meşhur Rolling Stones'un yine grup kadar meşhur gitaristi Keith Richards, öteki ise çizgi film karakteri kokarca Pepe le Pew. İkisinin bağlantısı nedir diye düşüneceksiniz, haklısınız. Korsanlar birer rock star gibi yaşadıkları için Richards'ı, kendini çekici zannetmesine rağmen hiç de öyle olmayan bir karakter olduğu için de Pepe le Pew'i seçmiş.

Pepe le Pew'i hatırlamakta zorlandıysanız şöyle gözler önüne getirelim. 👇

Dahice bir seçim, ne dersiniz?

4. Artık popüler kültürün sahibi diyebileceğimiz Game of Thrones yazar Martin'in şapkasından çıkmış.

Bildiğiniz gibi 7 soylu ailenin taht mücadelesini anlatan dizinin öyle felsefi, tarihsel vurgularla bezenmiş bir kaynağı yok. Yazar Martin gençlik yıllarında kaplumbağa besliyor ve onun hayatını etkileyen 7 kaplumbağası olmuş.    7 soylu ailenin mücadelesini eksen alan hikaye, yazarın gençlik döneminde beslediği 7 kaplumbağadan geliyor.

Her kaplumbağa farklı bir karaktere sahip olduğu için hepsine ayrı isimler, anlamlar yüklemiş.

İşte, 7 ailenin kaynağı o 7 sevimli kaplumbağa olmuş.

5. James Bond serisini herhalde en az bir kez izlemiştir herkes.

Serinin yaratıcısı Ian Fleming, yazmakta olduğu kitabının baş karakteri için isim düşünürken yukarıda gördüğünüz kitap eline geçer. İncelerken yazarını görür ve hoşuna gider. Olaylar gelişir...

6. Haksızlıklarla gecenin karanlığında mücadele eden Batman'in ortaya çıkışı hayli 'klas'.

Batman karakterinin yaratıcısı Bob Gale, Rönesans sanatçısı, bilim insanı Leonardo da Vinci'nin çizimlerinden yararlanmış. Özellikle de insanlar için tasarladığı ve o dönem pek de kullanılabilir olmayan kanatlar, onun için ilham kaynağı olmuş. Batman'i yaratırken Bob Gale'in en temel ilham kaynağı, Leonardo Da Vinci'nin çizimlerindeki insan kanatları olmuş.

Belki de Da Vinci'nin zihninde de bir yarasa adam figürü vardı, kim bilir?

7. Guilermo Del Toro'nun yönetmenliğini yaptığı Pan'ın Labirenti filminde yer alan bir garip Pale Man karakterini hatırlamışsınızdır.

Gözleri olmayan, korkutucu bir yüze sahip karakterin ilham alındığı kaynak yönetmeni de çocukken korkutan manta vatozu. Alttan bakıldığında gerçekten de benziyor!

8. Daffy Duck'ın peltek ve biraz da karikatürize edilmiş konuşma tarzını zihninizde canlandırın, hikayesi sizi şaşırtacak.

Vaktiyle yapımcı şirket Warner Bros'un pek de sevilmeyen yapımcılarından biri, Bugs Bunny'nin yaratıcısı Leon Schlesinger, tam da Daffy Duck gibi konuşuyormuş. Velhasıl, çizgi film ortaya çıktıktan sonra kendisine izlettiklerinde ufak bir korkuya kapılmışlar. Ya yapımcı kendisiyle dalga geçildiğini anlarsa?

Korktukları olmamış, hatta kendisi bu sese bayılmış ve o karikatürize sesiyle güzel de bir övgü patlatmış.

Zekasıyla Bugs Bunny'e, tarzıyla Daffy Duck'a hayat veren Leon Schlesinger'ı da anmış olalım böylece.

9. Bilimkurgu tutkunları için vazgeçilmez seri Yıldız Savaşları'nda kullanılan silah teknolojileri bizleri sürekli şaşırtır.

Bunlar arasında yavaş hareket eden fakat yıkıcı gücüyle ilgi çeken AT-AT'ler filmin sanat yönetmeni Joe Johnston'ın başının altından çıkmış. Meşhur bir çelik firmasının ürettiği ve karda yürümeye yarayan aletlerden esinlenmiş!

10. Brad Pitt'in Fight Club'da sahip olduğu vücut bir klişe olarak hayatımızda yer edinse de filmin ortaya çıkış hikayesi hayli ilginç

Filmin kaynağı olan romanın yazarı Chuck Palahniuk bir gezide beklenmedik bir kavganın ortasında bulur kendini. Bu kavga ona pek iyi gelmemiştir, tanınmaz hale gelene kadar sopa yemiştir fakat işin ilginci tatil sonrasında işe döndüğünde morlukları, yara bereyi kimse fark etmez.

İşte bu yabancılaşmayı, ilgiisiizliği anlatmak için Fight Club'ı yazmaya koyulur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sebaekizm

#10 ilginç

ates86

Hangi Türk korsandan esinlenilmiş yazsaydınız bari...

Görüş Bildir