Görüş Bildir

Hastane Var Doktor Yok: Onkoloji Servisinin Son Doktoru da İstifa Etti

Anasayfa

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi kanser hastaları, onkoloji uzmanı doktor olmadığı için mağdur oldu. Onkoloji servisinin son doktoru da istifa etti. Ağır kanser hastaları tedavi için il dışına gitmek zorunda kalıyor.

Şiddete uğrayan, ağır çalışma koşullarına dayanamayan, hak ettiği değeri görmeyen doktorlar ya istifa edip özel hastanelere geçiyor ya da Türkiye’yi terk edip yurtdışına yerleşiyor. Hal böyle olunca hastanelerde doktor sıkıntısı yaşanıyor. Bunun son örneklerinden biri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi oldu. 

Cumhuriyet'ten Sena Tufan'ın haberine göre, uzun yıllardır kentte medikal onkoloji uzmanı olarak görev yapan son kişi olan Prof. Dr. Hüseyin Engin 2021 yılının nisan ayında istifa etti. O günden sonra yerine başka bir doktor da görevlendirilmedi. Böylece il genelinde kadrolu medikal onkoloji uzmanı kalmadı. Kanser hastalarının tedavileri sekteye uğradı.

"Üniversite hastanelerinin şartları iyileştirilmeli"

"Üniversite hastanelerinin şartları iyileştirilmeli"

Doktor yokluğunda kanser hastaları çevre illerdeki hastanelere gidiyor. Hastanenin internet sisteminden randevu almak istenildiğinde onkoloji bölümü halen aktif görünüyor ancak bu yıl ve önümüzdeki yıllar için randevu alınamıyor. Hastane yetkilileri onkoloji doktoru olmadığı için bölümün kapatıldığını ve randevu verilmeyeceğini aktardı.

Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi’nde bir tane bile onkoloji uzmanı doktor olmadığını söyleyen Zonguldak Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Eksal Kargı, “Onkoloji uzmanı istifa etti. Çalışma koşullarından dolayı doktorlar burada kalmak istemiyor. Hastanede onkoloji uzmanı olmadığı için hastalar ildeki diğer hastanelere ya da yakın şehirlerdeki hastanelere yönelmek zorunda kalıyorlar. Bu durum çözülmek isteniyorsa üniversite hastanelerinin şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Ülkede zaten yetişmiş onkoloji uzmanı sayısı az. Onlar da özel hastanede çalışmayı tercih ediyor” diye konuştu.

"Hastamızı İstanbul'a götürmek zorunda kaldık"

"Hastamızı İstanbul'a götürmek zorunda kaldık"

Hasta yakını İbrahim Akyürek, “Onkoloji doktorunu koronavirüs bölümüne verdiler. Hastalar tepki gösterince görev yerine geri geldi ancak sonra da kendisi istifa etti. Diğer hastanelerde kemoterapi sıraları var. Hastamızı İstanbul’a, özel bir hastaneye götürmek zorunda kaldık. Hadi bizim imkânımız var ama imkânı olmayan insanlar ne yapacak?” ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
29
20
8
6
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ashirogi Muto

Şu ana kadarki isyanlar ve çığlıklar size çok uzak geliyordu değil mi? Doktorlar eylem yapar, bağırıp çağırıp geri işbaşı yapar diyordunuz. Şimdi sonuçlarını... Devamını Gör

RaRaRa

Acıma hastalara ya gebersinler yada hocalarına gitsinler okusun üflesin Allahları belki yardım eder

Theodore Roosevelt

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesinde son bir tane Onkoloji doktoru kaldı. Tüm doktorlar istifa etti. 600.000 nüfuslu şehirde yalnızca tek bir onkoloji dokto... Devamını Gör

pazartesi

Kanser hastaları diğer bölümlerden yardım almaya çalışıyor. Canla başla çalışan, başta beün tıp fakültesindeki doktorum genel cerrah prof dr güldeniz karaden... Devamını Gör